Promlčení exekuce

Od: Datum: 23.09.14 21:43 odpovědí: 9 změna: 24.09.14 18:59

Dobrý večer,máte ňákou zkušenost s promlčením exekuce?Tady čtu,že ta možnost je...děkuji

http://bezplatnapravniporadna…ceni-u-exekuce-informace.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.14 22:17
avatar

Tam nejde o promlčení exekuce, ale o promlčení rozsudku. Vlastně ani o ně ne, protože rozsudek nenabyl právní moci (nebyl platně doručen). Kdybyste upřesnila situaci, mohli bychom na něco přijít.

doplněno 23.09.14 22:34:

Zkuste se podívat sem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.14 23:05

Ano, i právo přiznané soudem se promlčuje v 10leté promlčecí době. Neznamená to však, že automaticky, po uplynutí 10 let nelze provést exekuci. Promlčecí doba neběží (tzv. stojí) v okamžiku,kdy věřitel podá návrh na exekuci a námitku promlčení je nutno ze strany povinného vznést, exekutor (soud) k ní sám, ze zákona, nepřihlíží.

§ 640 NOZ

[Promlčení práva přiznaného orgánem veřejné moci]

Právo přiznané rozhodnutím orgánu veřejné moci se promlčí za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno.

Toto ustanovení se nevztahuje na rozhodnutí správních orgánů, ty mají samostatné právní úpravy.

Podá-li oprávněný návrh na exekuci, tak po dobu exekučního řízení, v němž řádně pokračuje, promlčecí doba neběží.

§ 648

[Běh promlčecí lhůty při soudním a rozhodčím řešení sporů]

Uplatní-li věřitel v promlčecí lhůtě právo u orgánu veřejné moci a pokračuje-li řádně v zahájeném řízení, promlčecí lhůta neběží. To platí i o právu již vykonatelném, pokud byl pro ně navržen výkon rozhodnutí nebo navrženo nařízení exekuce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 07:07

Dobrý den,

případ, na který odkazujete je dost sporný. Právník již neuvedl nutnost dokazování pravosti podpisu. Institut doručení je také poněkud složitější než je na stránkách uvedeno. Zkuste napsat konkrétní případ. Námitka promlčení se dá uplatnit i jen na úroky z exe. titulu, pokud již exekuce běží delší dobu. Viz. par. 110 OZ. Je dost možností, jak do zastavení výkonu zasáhnout. Bez informací ovšem těžko.

doplněno 24.09.14 09:55:

Buss co to plácáte? https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fzakony.centrum.cz%2Fobcansky-zakonik%2Fcast-1-hlava-8-paragraf-110&ei=t3giVJjjBMHO7gamyYHADA&usg=AFQjCNEZHZ6LpApzuuiJ2HOEOwNMj88NMQ&bvm=bv.75775273,d.ZGU

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 24.09.14 09:48

OZ § 110 Rozhodl-li soud o přípustnosti učiněného opatření, schvaluje se tím nucený pobyt v zařízení poskytujícím zdravotní péči, ... panebože za coo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 24.09.14 10:15

Vážený, pokud někdo plácá, tak je to jamamba, protože pokud to nevíte, tak od 1.1.2014 je účinný nový OZ a vy odkazujete na 40tku! Nečtěte, co je na intu od kdekoho, ale tam kde jsou zákony od kováře - nejlépe PSP, nebo web ministerstva, kde OZ věcně patří. Nebo uveďte, podle kterého OZ a proč!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.09.14 16:25

Buss, máte pravdu...Je to par. 642 nového OZ. Uznávám svou chybu a dávám bod za všímavost :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xxyy
Datum: 24.09.14 09:35

Děkuji za Vám všem za odpovědi,jde mi o to,že jsem v roce 1999 v CZ ukončil podnikání zrušil účet v bance a odešel do ciziny.Zbyly ňáký nedoplacený faktury za zboží/potraviny/.Do CZ jsem jezdil hodně málo jen na Vánoce k sestře adresa zustala v Praze v bytě,který není muj/byl to pronájem/.Možná mě přepsali na výbor nevím?A teď,když se po 15 letech vrátím do CZ založím účet v bance někam pujdu pracovat je mi 54 let.do duchodu daleko :(a ňáká ta stará exekuce se někde třeba "probudí"?Mohu pak vznést tu námitku na promlčení popř.se obrátit v té věci na právníka jestli by to bylo teda něco platné?Pěkný den-dík

Datum: 24.09.14 16:37
avatar

Pokud vypršela promlčecí doba, lze vznést námitku promlčení. Protože však neznám více informací, nevím, jestli to je i Váš případ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 24.09.14 18:59

Exekuce se nepromlčuje. Promlčuje se právo přiznané rozhodnutím soudu. Například pokud rozsudek či jiné rozhodnutí nabylo právní moci 30.1.1999, pak musí věřitel podat návrh na zahájení exekuce nejpozději do 10ti let od toho data. Pokud jej věřitel podá ve lhůtě, máte už bohužel smůlu. Námitku promlčení sice vznést můžete, ale nebudete úspěšný. Samotná exekuce se nepromlčí, tj. i když by běžela 10 let, může běžet klidně dalších 20 let...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.