Náhrada mzdy v PN

Od: Datum: 22.09.14 13:19 odpovědí: 2 změna: 22.09.14 22:11

Dobrý den,

moc prosím o radu v mé situaci. V dubnu roku 2011 jsem nastoupila na PN z důvodu rizikového těhotenství. Poté následovala MD, RD a nyní jsem opět nastoupila na PN z důvodu dalšího těhotenství. Zaměstnavatel mi vyplatil náhradu mzdy za prvních 14 dní PN, ale zdá se mi až směšně nízká! Mohl by mi, prosím, někdo poradit, z jakého základu účetní vychází při výpočtu náhrady? Popřípadě, s kým tuto situaci můžu řešit? Na sociálce mi řekli, že jich se to do 15. dne netýká a účetní si stojí za svým výpočtem.

Předem moc děkuji za jakoukoli radu či pomoc!

Jitka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.14 13:42

no, vychází se z průměru pro náhrady (nemocenská, dovolená, návštěva lékaře...) a ta se počítá podle příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí. pokud v té době nebylo odpracovaných alespoň 21 směn, tak ses použije výdělek pravděpodobný, tedy buď se spočítá z menší počtu odpracovaných dní nebo se vezme v potaz, jaký výdělek by zaměstnanec dosáhl, kdyby pracoval. pokud vím, není přesně stanoveno, z čeho se má vycházet (pokud nedošlo ke změně), použít se může třeba poslední známý průměr, nebo průměr, kterého dosahují kolegové, nebo průměr podle pracovní smlouvy/mzdového výměru.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.09.14 22:11
avatar

Náhrada mzdy v prvních 14 dnech nemoci náleží za naplánované pracovní směny. Za první 3 směny nenáleží nic. Jestli jste po skončení RD rovnou nastoupila na neschopenku, použil zaměstnavatel pro výpočet náhrady pravděpodobný výdělek.

Máte právo na vysvětlení výpočtu a na předložení veškerých podkladů použitých k výpočtu náhrady mzdy. Máte nárok si z podkladů na náklady zaměstnavatele nechat udělat kopie.

Zajděte si za mzdovou účetní, nechte si vše vysvětlit a nechte si udělat kopie všech podkladů. S nimi si pak můžete nechat u někoho udělat kontrolní výpočet.

––––– Od 15. dne neschopenky bude OSSZ vyplácet nemocenské za kalendářní dny. Nemocenské i PPM se budou počítat ze stejného vyměřovacího základu jako v případě prvního dítěte (budete brát ± stejně jako v prvním těhotenství a během první MD).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.