Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jsem rozvedená, ve SJM máme dům. Při koupi domu bylo z části (40000) použito peněz co jsem dostala od rodičů před vstupem do manželství. Manžel měl 40000 dluh při vstupu do manželství, který se mu srážel ze mzdy. Dům stál 130000. Ten jsme zbourali a na jeho místo postavili nový dům, již společně. Jak bude probíhat dělení po rozvodu, exmanžel se nechce dohodnout, budeme muset jít k soudu. Kolik nás to bude stát a kdo bude platit soudní výlohy. Je lepší zaplatit právníka?
Děkuji za radu.
Dělení bude 50 na 50.Kdo co vnesl do manželství je bezpředmětné pokud neexistuje předmanželská smlouva.Soudy a advokát to je krajní řešení.Myslím,že kdybyste se dělili na půl Exmanžel by souhlasil.Možná by bylo zajímavé vědět co jste mu nabídla.
Dobrý advokát dokáže divy,ale také ho může mít protistrana.To je potom kocert nechutných argumentů apod.
50 na 50 by celkem šlo, máme hypotéku a dům dle odhadce z banky po dokončení by měl mít hodnotu 2 800 000. Hypotéka 500000 a dům dokončen není. Není fasáda, v podkrovce nejsou udělány podlahy, schodiště, podlahové topení, koupelna, záchod a obložení stropu. Nabídla jsem mu 1000000 korun, nesouhlasí, chce 1500000. Jenže na tuto cenu nedostanu hypotéku. Proto nezbyde než jít k soudu. Dům pomáhaly stavět i dospělé děti, bývalý manžel minimálně, většinou všechen čas věnoval alkoholu.
Zkuste si vyhledat příspěvky v této poradně na téma vypořádání majetku, protože to tu proběhlo už mockrát.
Pokud to mám znova shrnout, tak jsou v podstatě možné tři varianty. Varianta "dohoda ", která musí mít písemnou formu. Je jasné, že dohoda znamená to, na čem se dohodnou obě strany, že je spravedlivé - může to tedy znamenat cokoliv, s čím budete oba souhlasit.
Pokud se nedohodnou, přichází na řadu varianta "soud", kdy jeden z bývalých manželů dá návrh a soud pak rozhodne. Soud bude vycházíet z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Podle obč. zák. každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek - to je ta část peněz, co jste dostala od rodičů a použila na koupi domu (další věc je ale mít připraveny důkazy), a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek (např. ze společného majetku se splácel manželův dluh). Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem. Dál soud přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
Třetí varianta: Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Pozor! Pro bezdůvodné obohacení je promlčení dva roky - to se týká úhrady manželových dluhů ze společného majetku a vašeho příspěvku na společný dům, proto je potřeba to řešit dříve.
Advokáta vřele doporučuji pro každý případ, byť to stojí peníze. Soudní výlohy platí ten, komu to určí soud.
Doporučuji podívat se na §143 a násl. obč. zák. (SJM).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.