Vyúčtovanie služeb prenájom bytu

Od: odpovědí: 8 změna:

Dobrý deň,

máme nasledujúci dotaz. V prosinci 2013 nám skončil prenájom bytu a keďže byt bol vlhký a páchol po pliesni, rozhodli sme sa, že nájomnú smlouvu nepredĺžime,ale nájdeme si iný byt v Praze. Ku dnešnému dňu, t.j. 18.září sme neobdržali vyúčtovanie služeb, každý rok sme mali preplatky, pretože zálohy na služby sme mali vysoké. Keď sme sa spojili s majiteľmi bytu, tak nás informovali, že vyúčtovanie ešte nie je hotové, pretože prebiehala rekonstrukce bytu a chcú od nás, aby sme im uhradili časť rekonstrukce, pretože byt nebol vetraný a vytápěný, a tým sa prispelo k zničeniu bytu, čo nie je pravda. Bývali sme v byte dva roky /každých pár mesiacov sa sťahovať nedá - kaucia, poplatky realitke a vobec samotné sťahovanie nie je žiadna sranda/ ale už po pár týždňoch sme zistili, že byt v poriadku nie je a informovali sme o tom aj majiteľa, ale nič s tým nerobil. Že byt je vlhký museli vedieť, pretože tam boli poroskladané po byte rozne vůne. Majú nejaké právo nám poplatky neuhradiť? Ďakujeme za odpoveď. Eva F.

8 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar ben

Dobrý den, ono bude asi záležet na více faktorech. Píšete o RK, tak byla možná ta nájemní smlouva mezi RK a majitelem bytu. Zálohy byly placeny komu, resp. energie jste neměli tedy napsané na sebe? Kdo je uveden ve smlouvě jako pronajímatel - majitel nebo RK? Byl sepsán po skončení nájmu předávací protokol (a podepsán stejnou osobou, jako ve smlouvě) a v něm uveden stav předávaného bytu? Byla již tehdy nějaká výhrada ve smyslu, že za stav bytu můžete Vy? Někdy skutečně nájemce může za poškození bytu i neúmyslně. Patrně bych zvážil, která částka je větší - zda ta, kterou si nárokujete Vy (vyúčtování) nebo ta, kterou chce nárokovat majitel (podíl na rekonstrukci bytu). Ovšem, je to o dokazování, každá strana bude trvat na své (výhodné) pravdě a můžete skončit u soudu, který potom rozhodne - a bude to stát čas a peníze. Zkuste rozumnou dohodu. Zdravím!

doplněno 19.09.14 12:35:

S tím právem to asi není jednoduché. Když se nedohodnete, tak zřejmě zažaluje majitel bytu Vás nebo Vy jeho - požadavky mohou vznášet obě strany, ale jejich (snad) vymožení může jen soud a pak asi až exekutor. Snad si vemte všechny doklady od bytu a navštivte advokáta, který to posoudí.


Najemni smlouva byla medzi mnou a majitelem bytu. Zálohy boli platené mnou na účet majitele. Pri predávaní bytu nám bola vrátená kaucia a predávací protokol. Byt sa skontroloval, argumentovali sme naopak my, že už tam nemožeme ostať, pretože to nebolo zvládnuteľné. Že byt nie je v poriadku sme majitele informovali viackrát. Pre predstavu: bol to byt snížené prízemie, bol vlhký a ako som písala páchol po pliesni. Padala omítka ze sten.Ono celý ten dom má problémy s vlhkostí, nie je predpokladáme dobre odizolován, okolo domu prebiehala častá rekonstrukce na izolaci. Majitel nám povedal, že byt nebol dosť vetraný a vytápěný?. Vetraný bol dosť /kvoli tomu zápachu/ a vytápěný podľa našej potreby, nie podľa potreby bytu... Viem, že by bola najlepšia dohoda, ale s nimi nieje. Majú nato právo?

Neměli-li jste náklady za plnění poskytovaná s užíváním bytu stanoveny v nájemní smlouvě paušálně (tehdy to bylo možné dle § 696 odst.6 z.č.40/1964 Sb.), přičemž paušální částky nejsou již předmětem vyúčtování, máte samozřejmě právo na vyúčtování a vrácení případného přeplatku. Bohužel, neučiní-li tak pronajímatel dobrovolně, nezbývá Vám nic jiného než ho zažalovat, ve Vašem případě žalobou na vydání věci (předložení vyúčtování).

Jinak, nárok pronajímatele na náhradu škody z důvodu "nedostatečného větrání a vytápění", stojí docela na vodě, musel by prokázat, že jste měli povinnost větrat a vytápět a v jaké míře, že jste tak nečinili, že mezi touto "nečinností" a vznikem škody je příčinná souvislost, je toho tedy docela dost, co se těžko dokazuje a lehko zpochybňuje.

 


0x
avatar ringo

Právo na to nemají. Ale je to tolik, že se vám vyplatí se soudit - v ČR vždy s nejistým výsledkem?

 


0x

Vyúčtování nedostanete, sklapněte a ušetříte si tak čas, nervy a peníze.


Ďakujem za odpoveď, ale tu sa nejedná o pár stovek, ročne sme mali preplatky cca 14 tis. Určite nesklapnem, keby sklapli všetci, tak už si skutočne každý može robiť co chce.

Tak tak, takže v první řadě písemně vyzvat pronajímatele k vrácení přeplatku. Pokud bude argumentovat tou opravou po vás, vrátit mu vše co jste pro to udělali a jak jste ho včas upozorňovali. Pak udělat na nečisto žalobu a tu mu poslat s poslední domluvou.

 


0x

Tohle bude na asi hodně dlouho, ale co nejdřív jednat s realitkou. Někdo s kým jste kdysi smlouvu podepsali, musel vidět stav bytu a možná vám i poradí jaký máte či nemáte šance.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]