Zaměstnavatel vyžaduje obuv na moje náklady

Od: Datum: 18.09.14 09:21 odpovědí: 25 změna: 18.09.14 18:02

Dobrý den,

chtěla bych vědět ,zda může zaměstnavatel "Nutit" brigádníka ,aby si pořídil na vlastní náklady předepsanou (černou-uzavřenou) obuv a černé kalhoty. Jinak to bude důvod vyhození ze směny.Jinými slovy mě nutí, abych si zakoupila toto oblečení tak jak oni za moje peníze určí.

Děkuji za odpověď a hezký den

hanka.lachmanova@seznam.cz


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.14 09:27
avatar
Nemá nárok. Veškeré pracovní a ochranné pomůcky platí a zajišťuje zaměstnavatel.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 09:29

Ponechám pro tentokrát stranou pracovní právo. Zaměstnavatel si určil podmínky. Na Vás je, zda je budete respektovat. Na výběr máte. Zaměstnavatel jedná z pozice síly a asi si to může dovolit.

O osobní ochranné pracovní pomůcky se asi jednat nebude, na ty totiž máte v každém případě nárok.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.14 09:30
avatar

Raději už těď si hledej novou práci. Na nic takového nárok nemá, ale uvidíš jak se k tomu postaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 09:43

Kdyby jste věděli kolik jsme si my v práci už pořídili věcí na vlastní náklady, neboť ty dodané zaměstnavatelem stojí naprd ... :-D tak by Vám pořízení jednich bot a kalhot zas tak moc nevadilo *cteni*

doplněno 18.09.14 09:58: makytakybo bod
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 09:58
avatar

To jiste, ale je to to neco jineho. Ja pouzivam take sve naradi a svou procovni obuv v praci, jelikoz je to mnohonasobne lepsi, kvalitnejsi a pohodlnejsi. Nicmene zamestnavatel splnil sovu povinost a poracovni obuv mi pochopitelne dodal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: makytakybo*
Datum: 18.09.14 10:15

díky *palec*

Bývalý zaměstnavatel se cukal, jen když jsme chtěli blok papíru a propisku. I projekťáci měli problém s fasováním firemních materiálů, a to jsou lidi který by je měli dostávat pravidelně i pro zákazníka, jako pozornost. Strašná ostuda! *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 16:57
avatar

... (plácla jsem blbost)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: makytakybo*
Datum: 18.09.14 09:44

Jestliže začnu pracovat např. na pozici Obchodní zástupce, nemůžu přeci očekávat, že mě zaměstnavatel nechá chodit do práce a k zákazníkům v kraťasech, tílku a žabkách. Do práce přece nechodíte ve vytahaném triku a v teplákách? Jen si místo tradičních džínů pořídíte černé kalhoty a místo tenisek černé polobotky. Nevidím na tom nic špatného. Mimo to, tyto části oděvu by měly být součástí šatníku, už jen z principu, že se hodí na různé události.
Jsou společnosti, kde se striktně dodržuje dress code, jsou společnosti, kde je to volnější.
Například, dle etikety oblékání by pánové vůbec neměli nosit do společnosti kraťasy a dámy by neměly nosit hluboké výstřihy a odhalená ramena.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hankal
Datum: 18.09.14 10:12

.Díky za odpověď všem i makytakybo...ale jsem důchodce a nepracuji na pozici Obchodní zástupce...ale pokladní kde mi bude nabídnuto pouze triko ( max mikina) na 80 hod. týdně a proto mi nikdo nebude diktovat co si mám za své poníze koupit..a v jaké barvě...to mi příjde jako nátlak..Ano jednají s námi pouze tak jak my jim dovolíme...kdysi jsem pracovala na dráze - průvodčí rychlíků... těsně před odjezdem mi oznámil dopravní náměstek u odjezdu vlaku ,že mě sundá od směny..kvůli obuvi (v létě sandály) ve směrnicích bylo, že průvodčí MÁ mít uzavřenou obuv...tak jsem náměstkovi oznámila, že tedy sundám vše co je moje...tedy i spodní prádlo i obuv a odjedu tak...jak mě dráha oblékla k výkonu služby..vyvalil oči vstekle mávl rukou ...JEĎTE ! No a potom jsme už obuv fasovali nebo peníze...takže jde všechno jen se nenechat..

Od: makytakybo*
Datum: 18.09.14 10:58

To, že jste důchodce, že je to brigáda, nebo pozice pokladní, nemá vliv na rozhodnutí zaměstnavatele. Buď peníze chci vydělat a splním požadavky zaměstnavatele nebo nechci a najdu si práci jinou, odpovídající mému vyznání, přesvědčení nebo jiným názorů. Dle stylu dotazu jsem spíš očekávala, že se jedná o náctiletou holčinu, co chce nosit minisukni a tílko s vylejzající neonově růžovou podprdou. Rozhodně bych nečekala, že dospělá žena může mít takový problém.
Ale evidentně jste rebel, pokud jste už v minulosti porušovala směrnice společnosti.
Opravdu je to obrovská tragédie nosit černé kalhoty a boty!
Pracovní doba 80 hod týdně? Spíše měsíčně...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hankal
Datum: 18.09.14 13:12

Z čeho usuzujete že jsem rebel? Neznáte mě a přesto takový rychloúsudek Pracovala jsem celý rok do července (už v důchodu) 2014 u jedné velké společnosti na kase 12 ti hod. směny 5-6 dní v kuse.nebylo mi to proti srsti..když vše zaplatili neměla jsem s prac. morálkou nikdy problém do práce raději dřív než pozdě a moc krát mě využili že mě vzali i dřív když bylo potřeba..potom se vyměnil ředitel a šli jsme 3 důchodci pryč, když mu došlo ,že zdravotní za nás platí stát. A tato společnost nás oblékla se vším i zimní bundy ...nebyl problém a nosili jsme to všichni. Pochopitelně 80 hod. měsíčně...to byl překlep a jinak si myslím, že tato stránka patří pouze k právní pomoci za což velmi děkuji všem - kdo poradili i s příslušnými § a ne k vyřizování si dohadů kdo jaký je rebel či nikoliv. Já Vás taky nenapadám.

Datum: 18.09.14 11:17
avatar

Pracoval jsem na dráze jako bezpečnostní technik a řeknu vám, že průvodčí v sandálech bych stáhl ze směny taky, bez váhání a bez výčitek :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankal
Datum: 18.09.14 16:13

to nevím kdy jste tam pracoval ...já od 1980 do 1992 ( to už na provozním odd. u lokomotiváků) takže za totáče a to jsme na obuv nedostavali ani korunu..až asi po 90 tým se povedlo "VYDRŽKOVAT" peníze na obuv potom jsme nosili jak dráha žádala a jinak v těch směrnicích bylo uvedeno přesně (tehdy) "průvodčí MÁ MÍT ne že musí mít bezpečnostní obuv a na tom jsme to hromadně ..vyhráli..a to jsem jezdila rychlíky do Brna, Bratislavy...a Margecan..a všude to tolerovali ..do kolejiště blbý já vím ..nebo na svěšování vozů a pod.mezi vagony..a to jsem měla na PO strýce bezpečnostního inspektora..a ten by mi to neprominul ani náhodou dokonce nechal sebrat své ženě prémie..za to že nezkontrolovala volnost trati a pustila vlak do stanice..jo asi tak..

Od: hankal
Datum: 18.09.14 13:22

Děkuji za odpověď, pochopitelně,že ne kraťasy a tričko jak uvádíte..mě se jen jednalo o nařízení zaměstnavatele s tou barvou a kladení si těchto podmínek si náhodou koupím špatné boty ( i když budou uzavřené) a oni je třeba neschválí? Tohle se mi na tom nelíbí...pokud něco chtějí na nás mít a nosit ať nám dodají sami..Uznávám i to ,že když tyto věci brigoši nevracejí, že je to nefér vůči zaměstnavateli no uvidím příští středu nástup..buď uznají tmavě (skoro černé) kalhoty a pokusím se s nimi domluvit nebo v opačném případě nenastoupím nabídky mám i jinam. Ještě jednou děkuji za rady.

Od: lokop
Datum: 18.09.14 10:16

Odpovím Vám z pozice zaměstnavatele. Pracovní oděvy a pomůcky pořizuji jen zaměstnancům. Brigádníkům ne.

Několikrát se mi totiž stalo,že jsem vše zakoupil a brigádník už mi druhý den nepřišel do práce a nic nevrátil.

Každý přistupuje na podmínky ,které má sjednány v DPP a je na ně upozorněn.

Takže záleží čistě na Vás na co přistoupíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.09.14 10:53

Bez ohledu na zákoník práce Vám naprosto rozumím, pokud brigádník uteče z práce, v podstatě vůči tomu nemáte žádnou právní obranu, s výjimkou soudu, což jsou zbytečně vyhozené peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankal
Datum: 18.09.14 10:57

Děkuji za odpověď - lokop...ale já stále tady řeším,zda mi může diktovat (za mé peníze) barvu oblečení, kterou nemám černou obuv a černé kalhoty...proč neuzná jinou barvu splňující stejný účel...když uniformovanost tak prosím dodejte ze strany zaměstnavatele a ne vyhrožovat, že mě ze směny vyhodí...když budu mít boty hnědé a nebo tmvavé ale ne černé kalhoty...navíc mám sedět za kasou...neřeknu běhat po ploše...doplňovat a pod...takže já dám 1000,- než začnu pracovat na DPČ výdělek 4000,- čistého takže bezva..

Datum: 18.09.14 10:52

Ve Vašem případě je důležité, zda se jedná o osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) anebo o firemní oděv a obuv, nespadající pod kategorii OOPP.

§ 104 zákoníku práce:

(5) Osobní ochranné pracovní prostředky, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.

V případě obuvi se jedná o OOPP tehdy, pokud:

§ 104 zákoníku práce:

(2) V prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv.

Shrnu-li to:

Pokud má být černé triko a obuv OOPP, musí být tyto věci uvedeny v seznamu OOPP, který zpracuje zaměstnavatel (jeho nevytvoření je správním deliktem) a tyto Vám musí být poskytnuty bezplatně, přičemž vy jste povinna tyto OOPP používat (§ 106 odst.4 písm.d) ZP). Pokud černé triko a obuv nejsou OOPP a vy na ně neobdržíte peníze od zaměstnavatele, například formou příspěvku na ošatné, nejste povinna tento oděv nosit a neporušujete žádný zákon, ani kdyby ve firmě existovala vnitřní směrnice, že jste povinna používat firemní oděv, který jste povinna si na vlastní náklady pořídit. Takový interní předpis je neplatný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.14 11:08
avatar

Zřejmě se nejedná o OOPP ale o dress code. Prostě zaměstnavatel si může určit, že určité pracovní pozice budou dodržovat určitý styl oblékání. To, že obchodní zástupce bude mít kravatu ještě neznamená, že mu musí tu kravatu koupit, a to, že pokladní má mít tmavé kalhoty, také neznamená, že je jí musí koupit - prostě se předpokládá, že nějakou tu kravatu nebo kalhoty každý tak jako tak má a jde jen o to, co si do práce vybere.

U některých funkcí to může být zohledněné nějakým příspěvkem na ošacení - pamatuju si, že u jedné firmy jsem musel chodit v obleku a kravatě, ale ve výplatě bylo nějakých pár stovek jako příspěvek na ošacení.

doplněno 18.09.14 11:38:

aaella: nejedná se ani o OOPP ani o firemní oděv. Dotyčná pracovnice chodí do práce v "civilu", směrnice jen upravuje, co si ze svého šatníku může nebo nemůže vzít. Třeba u naší firmy platí, že se nepřipouští krátké kalhoty, sukně kratší než nad kolena, oděv odhalující ramena či břicho, trička s výraznými logy nebo nápisy atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 12:04

Nařídit barvu oblečení, coby "ddres code" v tomto konkrétním případě (bridádnice, pokladna, DoPČ) nelze. Za určitých podmínek to lze požadovat u zaměstnanců, pracujících ve "formálnějším" prostředí (banky, učitelé, apod.), ale v tomto konkrétním případě ne. Pokud zaměstnavatel vyžaduje černý oděv + černé boty u brigádníka za 4 tisíce měsíčně čistého, aniž by mu to sám poskytnul, nelze po brigádníkovi tyto záležitosti vyžadovat, není k tomu žádná opora v zákoníku práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zztop*
Datum: 18.09.14 14:36

Připomíná mi to Albert. Alespoň u nás v Albertu musí mít všichni černé kalhoty a černou obuv (vlastní). Triko jim dají. A k tomu co si musíte a nemusíte koupit a musíte nebo nemusíte nosit asi takhle. Nechcete se přizpůsobit modernímu otrokářskému systému? Nevadí. Za Vámi je dalších 50 co tu otročinu budou dělat. Pravda možná blbě a možná se tam budou lidi střídat jako na běžícím páse, ale to už je zaměstnavateli fuk.

Kdysi jsem dělal v Tescu na kase. Podmínkou byli kalhoty a uzavřená obuv. Barva byla fuk.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 18.09.14 15:39

Jo no, přece nebudou v obchodě chodit v sukni nebo v kraťasech to by vypadalo divně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.14 15:37

A ty nemáš ve smlouvě, že ti musí poskytnout veškeré vybavení nutné k provedení práce a zajistit podmínk pro práci? V takovém případě bych s nimi rychle rozvázal smlouvu. Možná předpokládali že nějaké oblečení budeš mít. Je to firma která nechce utrácet za zaměstnance a část své odpovědnosti chce převést na někoho jiného já bych se na ně vybod a nepodporoval je v tom si na to zvykat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hankal
Datum: 18.09.14 15:54

ne já nemám ještě smlouvu až ve středu ale na předběžném papíru co přinést ..dodat (TR) a pod, je zmíňka, že černé uzavřené boty a černé kalhoty..jinak to bude bráno jako zákaz vstupu na pracoviště aTO MĚ VYTÁČÍ co si mám koupit ze svého jim může být jedno.. jinak ve středu uvidím co bude ve smlouvě...když jsem chtěla dělat více hod.(např.180) jak jsem zvyklá tak to údajně nejde...na DPČ no uvidím mám více nabídek..

Datum: 18.09.14 18:02

Tak když nemáš smlouvu tak ti nemaj co diktovat. A riskuj dál bez smlouvy. Ty si moc měká, neumíš vyjednávat. Ty si musíš určit podmínky za kterých budeš pro ně pracovat. Pokud s tím nesouhlasí, kašli na to.

Jak uvidíš co bude ve smlouvě? Ty ses s nimi o tom na pohovoru nebavila? Tak smouvu nepodepisuj jestli ti nevyhovuje. Buď tvrdá a neústupná... Je to jejich problém.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.