Placení alimentů - syn se vrátil do školy

Od: Datum: 16.09.14 21:34 odpovědí: 11 změna: 17.09.14 20:19

Dobrý den. Mám dotaz ohledně placení alimentů. Přítel má 2 děti z předchozího manželství a dvojčata se mnou. Našim holkám ještě není rok. Další dceři je 16 a chodí na učňák. Synovi je 20. Před rokem udělal výuční list a začal si vydělávat.pouze na brigádách,ale vydělával. Takže přítel přestal po dohodě s bývalou manželkou platit na syna. Ten ale teď (po roce) opět nastoupil do školy. Přítel je v invalidním důchodu a bere 6000 kč. Alimenty platil po dohodě 4000 měsíčně na obě děti. Nyní platí 2000 kč jen na dceru. Tak se chci zeptat jestli musí zase platit alimenty i na syna nebo jestli on už na ně nemá nárok. A pokud by to přítel nechal u soudu vypočítat,tak kolik by na starší děti musel platit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 16.09.14 22:07

Nemusí již platit neboť syn se NEPŘETRŽITĚ nepřipravuje na budoucí povolání (přerušil studium, má možnost se živit sám a VŠ dělat dálkově.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja*
Datum: 16.09.14 23:09
Plati to ikdyz studuje nejakou nastavbu na dodelani maturity?
Od: wogoos*
Datum: 16.09.14 22:09

Syn už je schopen se sám živit, takže na alimenty už nárok nemá. Z 6000 by mu soud určil 2-6 stovek. Záleží na soudci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.14 22:42
avatar
Přestal platit po dohodě? Proč si to nenechal posvětit soudem?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja*
Datum: 16.09.14 23:07
On ji uveril.vzdycky se dokazali domluvit,ale to se ted zmenilo. Ona ho chce ted udat,ze nezacal zase platit,ale on ji rekl,ze si to necha prepocitat soudne kolik ma platit na obe deti. Proto jsem chtela taky vedet kolik by mu asi vypocitali.
Od: ruze®
Datum: 17.09.14 00:21
avatar

Pokuď se syn soustavně v denním studiu připravuje na své budoucí povolání,má nárok na alimenty do 26-ti let.Výši určí dle příjmů soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.14 08:10
avatar

Všechno se mi to zdá velice divné. Pokud by mělo dojít k jakýmkoliv změnám v placení, požádala bych soud, aby se k tomu vyjádřil. I když si lidé sebevíc mohou rozumět, nejdůležitější je opravdu mít v ruce patřičný papír.

Zdá se mi, že pán platil strašně moc. Ze 6 tisíc důchodu šly 2/3 jeho prvním dětem. Vy asi příjmy nemáte, dvojčata jsoou malá a tak do Vaší nové rodiny přispíval pouze dvěma tisíci měsíčně? To mi připadá až nepravděpodobné.

Jinak, pokud je pán v ID, a´t si zkusí najít přivýdělek. Některé firmy si vybírají speciálně ID, dostávají prý na ně dotace. Většinou se jedná o hlídání a ostrahu, to by pán snad zvládl a nějaká koruna by Vm přibyla. Ten jeho příspěvek do Vaší rodiny Vám je vážně k pláči. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.14 08:38

Syn Vašeho přítele ukončil středoškolská studia a nástupem do zaměstnání získal schopnost samostatně se živit. Tato skutečnost sice může být důvodem pro ukončení vyživovací povinnosti ze strany otce, ale není to mu tak vždy. Za určitých podmínek může opětovně dojít k obnovení vyživovací povinnosti otce (rodičů) k dítěti, je důležité, z jakých důvodů došlo k ukončení zaměstnání a opětovnému nástupu na další školu (nástavbu), zejména, zda toto studium navazuje na předchozí vzdělání a zda může dítěti zvýšit možnost uplatnění na trhu práce. V takovém případě by k obnovení vyživovací povinnosti došlo. Na výši výživného nejsou žádné tabulky a soud nemá povinnost vycházet z reálně dosahovaného příjmu, ale tzv. potenciálně dosahovaného příjmu, tj. z příjmu, který by povinný rodič dosáhl, kdyby využíval všech svých možností a schopností. I v případě invalidního důchodu soud zkoumá, zda má otec možnost dalšího přívýdělku. Doporučuji, aby otec se synem či matkou syna projednal potřeby syna, zda má možnost přivýdělku i během studia a na nějaké částce se dohodli.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: myse®
Datum: 17.09.14 10:03
avatar

ještě doplním - o výživné si musí požádat syn (od 18let patří výživné k jeho rukám), takže matka se může rozčilovat jak chce, ale k soudu musí syn (případně jeho advokát či pověřená osoba)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.09.14 14:39
avatar

Syn Vašeho přítele má možnost a příležitost si zvýšením kvalifikace zlepšit vyhlídky na nalezení lepšího zaměstnání. S vyšší kvalifikací snáze najde práci a nebude muset "pracovat jen po brigádách". Podle mne by otec měl syna v jeho snaze podpořit...

ID ve výši 6.000 Kč – jdo o ID I. nebo II. stupně? Jestli ano, měl by si přítel k ID najít zaměstnání s alespoň částečným úvazkem, aby se mu doba pobírání ID I. a II. stupně započetla do odpracovaných let.

Přemýšlím, jak byste se dívala na situaci, kdyby se Váš přítel chtěl za nějaký rok zachovat stejně k Vašim dětem (hledal by, jak se vyhnout vyživovací povinnosti vůči Vašim dcerám)...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ja*
Datum: 17.09.14 20:19
Do minuleho roku posilal 4000kc.to si myslim,ze je hezka suma. Na dceru dal posila 2000kc. A syn chodi do skoly,protoze prisel o praci. Takze to vidim tak,ze na pracaku by nedostal nic,tak to byvala manzelka vyuziva k tomu aby dostala penize. Pritel jinou praci nema a ze zdrav.hlediska jen tak mit nebude. A vam se zda v poradku,ze na starsi deti by platil 4000kc a nam zbyvaly 2000kc pro dcery?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.