Kdy končí rodičovská dovolená?

Od: Datum: 02.12.12 21:17 odpovědí: 3 změna: 04.12.12 01:24

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když mám rodičovskou dovolenou na 3 roky,kdy mi končí? ve 3 letech dítěte? nebo 3 roky od nástupu na rod.dov.? Na mateřskou jsem nastupovala 16.1.2010, ta mi končila 16.7.2010,pak jsem čerpala dovolenou ze zaměstnání a na rod.dov. jsem nastoupila v srpnu. Děkuji za rady


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.12 21:30
 

Rodičovská dovolená dnem, do kdy jste si ji se zaměstnavatelem sjednala. Nejpozději však ve třech letech dítěte, čili třetí narozeniny dítěte by byly posledním dnem vaší rodičovské dovolené.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.12 21:39
 
avatar

Dobrý den. Rodičovskou dovolenou čerpáte do 3. let věku dítěte (viz § 196 Zákoníku práce). Konec této lhůty se počítá na výročí události, tedy na narozeniny Vašeho dítěte. Volno ze zaměstnání proto máte do narozenin dítěte včetně. Do zaměstnání byste nastupovala druhý den. Pokud by připadl tento den na Váš nepracovní (sobota, neděle), nastoupila byste nejližší den pracovní, tudíž v pondělí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.12.12 01:24
 
avatar

RD (= volno na péči o dítě od zaměstnavatele) čerpáte v takové délce, jakou jste si sama určila.

Před koncem dovolené, kterou jste čerpala v návaznosti na MD, jste měla zaměstnavateli doručit písemnou žádost o poskytnutí RD v potřebné délce. Zaměstnavatel je povinen žádosti o RD vyhovět, maximálně však do 3. let věku dítěte (nejpozději den po 3. narozeninách jste povinna nastoupit zpět do zaměstnání).

Jestli jste zaměstnavatele o RD nepožádala písemně, počítá zaměstnavatel automaticky s RD do 3 let věku dítěte. Kdybyste se potřebovala do práce vrátit dříve, není zaměstnavatel povinen dřívější nástup umožnit.

___ Něco jiného je RP (rodičovský příspěvek, sociální dávka). Tu můžete pobírat ve výši odpovídající zvolené variantě RP. Při pobírání RP je možné i pracovat - za předpokladu, že zajistíte péči o dítě.

___ Máte-li zaměstnavatele, čerpáte RD a pobíráte RP. Pokud Vaše zaměstnání skončilo, jste rodičem pečujícím celodenně o dítě pobírajícím RP (v tomto případě by neměl kdo Vám RD poskytnout).

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.