Rozvod, péče o dítě jak se domluvit

Od: Datum: 14.09.14 08:57 odpovědí: 9 změna: 19.09.14 18:51
avatar

Dobrý den.
Chtěl bych zjistit informace ohledně péče o dítě.

Rozvod mám před sebou a jedno dítě v základní škole.

Chtěl bych se zeptat, zda je nutné pevně stanovit dobu pobytu např. :

Otec 1x týden v měsíci + 2x výkend a matka zbytek, nebo lze domluvit jak bude potřeba, dále zda to ovlivní výši alimentů. Může pak chtít k proplacení co si vymyslí? Např. řekne dítě bude chodit na 3 kroužky, táto plať?

Při střídavé péči 50/50 se alimenty neurčují? Jak je to pak s případnými kroužky a kupování věcí.

Co je nejrozumnější řešení?

Děkuji všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.09.14 09:09

Řeknu-li to právně suše, pokud se s matkou dítěte dohodnete na výši alimentů, nebo Vám tuto výši stanoví soud,tak nad takto stanovenou výši alimentů již navíc nic platit nemusíte. To, co uhradíte navíc, je Vaším dobrovolným plněním. Výživné se obvykle určuje i při střídavé péči, záleží však na dohodě rodičů či úvaze soudu, jaké jsou potřeby dítěte a příjmy rodičů. Styk rodičů s dítětem výši alimentů neovlivňuje. Soudu lze navrhnout rozsah styku s dítětem i v tom rozsahu, co uvádíte, i když to není zcela obvyklý rozsah.

Pokud se s matkou ohledně dítěte domluvíte, a to tak, že dítě bude svěřeno do péče matky a Vy se zavážete hradit výživné, tak v tom případě doporučuji dohodnout si i rozsah styku, budete mít jistotu, že ohledně rozsahu styku s dítětem máte vykonatelný titul, pokud by matka dítě ke styku nedávala, porušuje tím rozsudek a Vy máte právo navrhnout změnu výchovného prostředí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.09.14 10:07
avatar

Děkuji.

Píšete, že to není ovyklý rozsah. Obvyklý by byl jaký?

Samozřejmě by bylo i něco navíc, ale tak bylo psáno minimum.

Datum: 14.09.14 14:48

U Vás by to byl týden z měsíce u otce a 3 týdny v měsíci u matky, v tom je ta neobvyklost, ale pozor, to neznamená, že tento rozsah soud neschválí, neobvyklost ještě neznamená, že to je v rozporu se zájmy nezletilého dítěte. Pokud se na tom s matkou dítěte dohodnete a budete na tom trvat, mohla by tato dohoda soudem "projít". Obvyklejší rozsah styku v případě, že je dítě v péči matky, je takový, kdy se otec s dítětem stýká 1-2x každý týden a každých 14 dnů jej má na víkend, plus svátky,plus prázdniny. Nicméně, jak říkám, pokud soudu sdělíte, že máte pocit, že v případě, že bude styk s dítětem 1 celý týden v měsíci, neboť jako rodiče máte za to, že se budete dítěti lépe věnovat, není taková dohoda v rozporu se zájmy dítěte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.14 18:51

není pravda, že by styk rodiče s dítětem neovlivňoval výši alimentů, naopak, soud při stanovení výživného přihlíží (měl by přihlížet) i k míře osobní péče o dítě. a mám známou a při zvýšení výživného uspěla argumentem, že otec se o dítě nezajímá a nebere si ho, čili jí stoupají náklady na dítě i o dobu pobytu, kterou jinak dítě mělo trávit s otcem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 09:49
avatar

Dítě by mělo mít podobné finanční situaci jako ten z rodičů, u kterého nežije. Když se nedomluvíte a soud vaši dohodu nezakotví v rozsudku, udělá to sám. Zjistí si vaši hmotnou situaci a určí sám. Takže se raději dohodněte. Dohodněte se i na styku. ;) Ty tři kroužky a táto plať, to se může dost dobře stát. Je to lepší, než aby bezprizorní dítě dítě s klíčem na krku lítalo po ulicích. Rozmyslete se dobře, co pokládáte správné a únosné. Jen stále myslete na to, že je to vaše dítě. A uživit ho, není vůbec snadné. Žena si určitě za vaše peníze nestihne koupi kožich z činčily.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 14.09.14 15:12
avatar
No jsou i takové matky. V každém případě je nejlepší si s bejvalkou sednout, říct co sme si, to sme si, teď jde o blaho našeho dítěte a domluvime se jak nejlépe to půjde. Bohužel často je jeden z rodičů velice ublíženy a dohoda možná není. Ale snažte se udělat maximum.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.14 06:12
avatar

Mám ještě další dotaz:

Mám vypsané tyto formuláře :

1) návrh na úpravu výchovy a výživy

2) společný návrh o rozvod manželství

3) dohoda o vypořádání

Který s těchto dokladů určitě úředně ověřit a stačí poda 1 a 2 a trojku podat až následně, nebo mohu podat všechny najednou?

VÝHODY-NEVÝHODY?

Děkuji

Datum: 19.09.14 07:28

Všechny tyto návrhy se týkají rozvodu dohodou. Pokud je s manželkou podepíšete, tak opatrovnický soud schválí Vaši dohodu a rozvodový soud Vaše manželství rozvede, aniž by zkoumal příčinu rozvratu (důvod, proč se rozvádíte). Všechny ty listiny nemusíte podat soudu najednou. Důležité je, že v prvé řadě musíte vyřešit dítě, tedy podat návrh na schválení dohody rodičů soudem. Výhodou všech těchto dohod je to, že Vás soud "nebude trápit" zbytečnými výslechy a pokud neshledá něco mimořádného, tak se vše v rychlosti schválí. Teprve, až rozhodnutí soudu ohledně schválení dohody týkající se dítěte nabude právní moci, bude rozvodový soud řešit Váš rozvod, pokud mu předložíte Vámi uvedené papíry, tak rozvod bude otázkou pár minut. Až rozsudek o rozvodu nabude právní moci, tak budete mít vyřešeno dítě, majetek + osobní poměry. To je výhodou těchto "papírů". Proti rozsudku, kterým soud schválí dohodu ohledně dítěte, není možné podat odvolání (jen do výroku ohledně nákladů soudního řízení).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.14 17:09
avatar

Super, ohodnoceno, děkuji.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.