Příspěvky (porodné, mateřská apod

Od: Datum: 20.11.12 20:37 odpovědí: 5 změna: 22.11.12 03:40

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si minimální nemocenské. žiji s přítelem, ale ten má trvalé bydliště jinde. Momentálně čekáme své první dítě a vůbec nemůžeme příjít na to jaké by jsme mohli mít nároky na různé příspěvky (porodné, mateřeská, apod.) díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nicozjb*
Datum: 21.11.12 00:46
Na porodné mají od ledna 2011
nárok jen rodiny, jejichž čistý
příjem je menší než 2,4 násobek
životního minima .
Tuto sociální dávku dostanou jen
na první dítě, nikoliv už na další
v pořadí.
Samotná dávka zůstává na 13
tisících, při dvojčatech (či více
současně narozených dětech) činí
19 500 korun.
Od roku 2012 nedošlo k žádným
výraznějším změnám pravidel.Ohledně mateřské by stálo za zamyšlení pokud partner pracuje a má dostatečný plat nastoupit mateřskou na něj to kde má trvalé bydliště není tak podstatné pokud žijete ve společné domácnosti jste braní jako společně posuzovaní a pokládáte oba příjmy v každé žádostí o dssp .
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 15:05

Díky moc. A to se dá nastoupit na mateřskou na muže? Jak to funguje?

Od: nicozjb*
Datum: 21.11.12 19:54
dojdete na dssp pro papíry partner zapsaný v rodném listě tedy otec dítěte si nechá potvrdit příjem musí splňovat 270 dní hrazeného soc . pojištění v předchozích 2 letech vypočítaji vám průměr na den a jestliže má víc můžete si vybrat délku vyplacení budete potřebovat vaše potvrzení z ossz že vy ji nepobírat bohužel jim občas nefungují propojení :(můžete také žádat o příspěvek na dítě tam potřebujete příjem za předcházející rok oba ten dělá 550,- měsíc jsou to nárokové dávky tz. pokud splníte podminku příjmů dostanete je. přídavky podáváte jednou ročně .
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 03:23
avatar

Sociální pojištění nestačí.

Jestli i přítel podniká, musel by si dobrovolně platit nemocenské pojištění po dobu minimálně 270 kalendářních dnů, z toho 180 dnů by muselo být v posledním roce před předpokládaným datem porodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 03:40
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) není příspěvkem, nýbrž dávkou nemocenského pojištění.

Platíte-li si nemocenské pojištění minimálně 270 kalendářních dnů, a spadá-li z toho alespoň 180 kalendářních dnů do období 1 roku před předpokládaným termínem porodu, budete mít na PPM nárok.

Vzhledem k tomu, že si nemocenské pojištění platíte v minimální výši, bude nízká i PPM. Pokud bude PPM nižší než rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka), budete mít nárok na doplacení do výše RP.

Přesné informace získáte na OSSZ (PPM) a na kontaktním místě úřadu práce (RP, státní sociální pomoc, pomoc v hmotné nouzi).

___ Odkazy:

Peněžitá pomoc v mateřství

Rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.