Druhé zaměstnání-jaká forma

Od: Datum: 11.09.14 09:12 odpovědí: 3 změna: 11.09.14 15:57

Dobrý den všem,

naskytla se mi možnost při současném zaměstnání si přivydělat u jiného zaměstnavatele,jen na částečný úvazek.Zatím nevím v jakém rozsahu (odpracované hodiny) to bude.Budu tam dojíždět cca 50km autem.Jaká forma spolupráce (smlouva o dílo,dohoda o provedení práce apod.) by byla nejlepší?Může to být i na ŽL.

Díky a hezký den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.09.14 13:31
avatar

Záleží na Vás, na čem se budete chtít s druhým zaměstnavatelem dohodnout. Půjde-li o závislou práci, nedoporučuji spolupráci na základě živnostenského oprávnění. Uzavřít můžete pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP. Formu bych volila podle rozsahu spolupráce.

Pokud se "vejdete" do 300 hodin v kalendářním roce, můžete uzavřít DPP. Stačí-li práce v rozsahu poloviny týdenní pracovní doby (v průměru), mohla by to být DPČ. Pokud by hodin mělo bít více, museli byste uzavřít pracovní smlouvu.

Pokud se rozhodnete pro živnostenské oprávnění, můžete uzavřít smlouvu o dílo, mandátní smlouvu, ... V takovém případě nepůjde o zaměstnání.

––––– Pozor na § 304 zákoníku práce:

Pokud by nový zaměstnavatel působil ve stejném oboru (viz rejstřík) jako stávající zaměstnavatel, potřeboval byste předem souhlas stávajícího zaměstnavatele. Totéž platí pro SVČ ve stejném oboru.

Jde-li o jiný obor, nemusíte stávajícího zaměstnavatele ani informovat.

A pozor, budete si vše muset zorganizovat tak, aby Vám pracovní povinnosti z jednoho zaměstnání nebránily v pracoviních povinnostech u druhého zaměstnavatele a naopak. Nemůžete např. odmítnout práci přesčas kvůli druhému zaměstnání.

––––– Těžko říct, která forma by pro Vás byla nejlepší, protože neznám Vaše priority. Já bych dala přednost zaměstnání – pracovní smlouvě se zkráceným úvazkem nebo alespoň DPČ, v níž si lze sjednat i nárok na dovolenou, v případě nemoci vzniká nárok na nemocenské.

Obecně považuji pro zaměstnance za nejméně výhodnou DPP. Z odměny do 10.000 Kč (včetně) měsíčně se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Zaměstnanec nemá nárok na dovolenou, v případě nemoci nemá nárok na nemocenské, odpracovaná doba se nezapočte do odpracovaných let, ...

––––– Bude-li z obou zaměstnání odváděna zálohová daň, nebo pokud se rozhodnete pro SVČ, budete muset po skončení roku podat daňové přiznání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.14 15:31

Děkuji za odpověď.Ale co když mi zaměstnavatel ten souhlas neposkytne?A jak by se to vůbec dozvěděl,pokud mu to sám nesdělím?V tom případě se tam mohu nahlásit jako dejme tomu uklízečka a je po problému,ne

Datum: 11.09.14 15:57
avatar

Živnostenské oprávnění byste si zřídil na úklid a úklid byste pak fakturoval? Jak by to "nový zaměstnavatel" obhájil, jak prokáže, že jste u něj uklízel?

Kromě toho by Vám podvod stejně nepomohl. Nejde totiž o Vaši profesi, jde o obor působnosti obou zaměstnavatelů, což změnit nemůžete.

Budete-li např. programátorem v Microsoftu, můžete klidně programovat pro jinou firmu – pro firmu, která působí v jiné/m oblasti/oboru než MS. Mohl byste programování učit v různých školách, vést zájmové kroužky zaměřené na programování, ...

–––– Souhlas byste potřeboval jenom v případě, že by nový zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako zaměstnavatel stávající. Má-li nový zaměstnavatel jiný obor, souhlas nepotřebujete.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.