Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědí exmanželka dluhy po zemřelém manželovi?

Od: sojka* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, zdravím a prosím o radu.

Manžel kamarádky nadělal velké dluhy v podnikání (jako osoba samostatně výdělečně činná, neměl spol. s r. o.). Bral si ale hlavně spotřebitelské úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Jedná se v souhrnu o hodně poněž. Poté zkrachoval, dluhy nesplácel. V další fázi se rozvedl a našel si novou přítelkyni. Nyní velmi těžce onemocněl.

Kamarádka žije s dvěma dětmi na životním minimu, má exekuci na plat (zdravotní sestra, momentálně splácí jedno ze stavebních spoření).

Nyní konečně dotaz: Pokud by její ex manžel zemřel, přešly by, tj. "zdědila" by všechny dluhy vzniklé za dobu trvání manželství kamarádka? Na většině smluv z té doby je podepsána. Pokud to tak bude, tak už ji asi opravdu klepne:(

Vím o možnosti vzdát se dědictví, platila by však i pro tento případ?

Děkuji moc za odpověd všem, zdravím sojka

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*
hodnocení

3x

Exmanželé po sobě ze zákona nic nedědí. Dluhy zdědit nemůže. Jiná věc je, že dluhy jsou součástí SJM, a tedy jsou oba povinni je splatit rovným dílem, viz níže.

Obč. zák. : Zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.

 

lidka*
hodnocení

2x

V projednání o dědictví by se bývalá manželka účastnit neměla. Ale je možné, resp. skoro jisté, že věřitelé půjdou po ručiteli půjček, v případě, že Vaše kamarádka byla jako ručitel podepsána. A docela se divím, že už se neozvali dřív, hned po tom, kdy exmanžel přestal dluhy platit. I když to už je možná ta exekuce, ne? Asi bych doporučila jednu věc - určitě to nebude na škodu, i kdyby exmanžel těžkou nemoc překonal. Ať si vyhledá nejbližší občanskou poradnu, která bezplatně se zájemci tyto problémy řeší. Nemám informace o jejich kvalitě poradenství, určitě bude záležet na tom, kdo se zrovna jí bude věnovat. Jejich síť už je poměrná rozsáhlá. www.obcanske.pora/... Právě minimalizace zadlužení je jednou z hlavních činností. Je dobře, že jí pomáháte a přeji Vaší kamarádce pevné nervy a hodně štěstí!

sojka*
hodnocení

Dobrý den,

díky za odpověď a podporu.Blbě jsem napsala "dědit", dluhy, protože exmanželka už samozřejmě nic nedědí. V případě smrti by však určitě "dědily" její děti - ty se však mohou dědictví vzdát. Takže to by mělo být v pohodě. Já se právě spíš bojím, že kdyby exmanžel kamarádky zemřel, musela by všechny dluhy, které za manželství nasekal, splatit ona. Už teď jeden z těchto dluhů splácí - stav. spořitelna jí dala exekuci na plat. A po ní nastoupí určitě další. Takže se bojím, že pokud by na ni přešel celý ten balík dluhů (že by "zdědila" jakoby tu druhou půlku všech závazků), tak to s ní vážně sekne. Varianta je osobní bankrot, ale ona nemá ani náhodou 30% dlužné částky. Varianta, že všichni věřitelé budou souhlasit a se s tím, že bude 5 let splácet a žít na životním minimu, je dost malá. Celou situaci jsme už řešili i s právníky, ale dost často dají hodně obecných rad, ale konkrétního nakonec zatím nevymyslel nikdo nic. Díky ještě jednou a zdravím

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]