Živnostenský list - zálohy na sociální

Od: Datum: 06.09.14 19:12 odpovědí: 5 změna: 06.09.14 20:37

Zdravím, plánuji si založit živnostenský list, pokud chápu správně všechny ty poučky tak jako hlavní výdělečnou činnost. Budu už při založení platit zálohy na sociální a zdravotní, nebo až později? Případně kdy a kolik?

Hledal jsem různě na netu, ale našel jsem 3 různé názory jestli se platí hned, nebo až po roce, někdy že studenti po roce ostatní hned.. Jak je to tedy opravdu správně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.14 19:23
avatar

Studenti jsou považovaní za OSVČ vedlejší. Proto nemusí platit zpočátku zálohy, protože se neví, kolik si vůbec vydělají. Po skončení roku doplatí dlužné pojistné (pokud v termínu, tak bez penále) a je jim stanovena záloha, jejíž výše vychází z předchozích výdělků. Po skončení dalšího roku se udělá zúčtování. Když vydělají méně, vrátí se jim přeplacené pojistné. Když více, doplatí a zvednou se jim zálohy na další rok.

V případě započetí výkonu hlavní SVČ se začnou platit zálohy alespoň v minimální výši, a to do 20.kalendářního dne následujícího měsíce (musí být peníze na účtu OSSZ). Nikdo Vám nebrání, pokud víte, že budete mít vysoké příjmy, platit odpovídající pojistné, abyste pak u vyúčtování memusel tolik doplácet. V případě hlavní SVČ se minimální zálohy nevracejí, i kdybyste si vydělal méně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.09.14 19:45

Děkuji. A ty zálohy se platí měsíčně?

doplněno 06.09.14 19:47:

EDIT: Tohle už jsem našel.

Ještě bych měl jeden dotaz - čtu že jako vedlejší příjem se to počítá u studentů a zaměstnanců - stačí, když mám někde DPP?

Datum: 06.09.14 20:14
avatar

Ne, DPP nestačí, leda že by byla měsíčně nad 10.000 a odvádělo se soc.pojistné.

Za vedlejší může být považována SVČ v těchto případech:

- zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (když máme například dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tis. kč, tak tuto podmínku nesplňujeme)

- přiznání starobního důchodu, a to i předčasného (u předdůchodu je však naše výdělečná činnost činností hlavní)

- nárok na invalidní důchod (k tomu viz Invalidní důchod a příjem)

- nárok na rodičovský příspěvek, mateřskou nebo nemocenskou kvůli těhotenství a porodu z nemocenského pojištění zaměstnanců

- osobní péče o dítě mladší 10 let závislé na péči jiné osoby ve stupni I

- osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II – IV, pokud jde o osobu blízkou nebo osobu žijící s námi v domácnosti

- výkon vojenské či civilní služby v ozbrojených silách ČR, pokud nejsme voják z povolání

- jsme nezaopatřené dítě (jsme jím do 26 let, pokud se soustavně připravujeme na budoucí povolání)

Od roku 2014 stačí, když některou z podmínek splníme třeba jen po část měsíce. Jsme-li OSVČ a staneme se například od 15. ledna zaměstnancem, můžeme být považováni za OSVČ vedlejší už od 1. ledna, pokud vedlejší činnost od tohoto data oznámíme.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.09.14 20:22

Děkuji. A jak to je v případě, kdy bych si založil SVČ teď, zřejmě tedy jako hlavní, a v říjnu nastoupil do školy (VŠ), tedy by to už byla činnost vedlejší?

Datum: 06.09.14 20:37
avatar

Ano. Je nutné to na OSSZ nahlásit a doložit potvrzením o studiu. Od toho měsíce můžete přestat platit zálohy (tzn. do 20.11. už nemusíte poslat platbu za říjen). Na OSSZ Vám všechno vysvětlí.

Totéž bude se zdravotní pojišťovnou. Musíte nahlásit každé hnutí, tedy i počátek studia (s potvrzením), o zálohách Vám řeknou tam, ve zdravotním pojištění se tak neorientuji.

doplněno 07.09.14 09:36:

Podobnou věc jsem řešila se synem - byl student a současně OSVČ vedlejší. Pak k tomu ještě začal pracovat. I to jsem do ZP nahlásila. Pak ukončil studium, nahlásila jsem i to, ale po roce přišel předpis dluhu, protože NEVĚDĚLI, že zaměstnání (a tedy důvod vedlejší SVČ) stále trvá. Sice si to opravili, ale paní hudrovala, že jsme měli nahlásit... něco, co se nezměnilo a o čem podle mě ZP musí vědět, vždyť chodí měsíční platby od zaměstnavatele na rodné číslo. Tak radši nahlaste každý prd.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.