Musí platit sociální pojištění?

Od: Datum: 25.11.12 13:15 odpovědí: 6 změna: 25.11.12 21:34

Dobrý den, potřebopvala bych poradit, moje sestřenice má manžela, kterej několik let neměl poráci a nebyl veden na úp tak neplatil sociální a zdravotní na zdravotním má hroznej dluh a na sociálním mi tvrdí, že ho platit nemusí, že není povinné je to pravda? Tedka práci taky nemá, ale už je na úp..Dá se to někde zjistit jestli má dluh na sociálním, protože řiká, že mu ani nechodí žádné upomínky nebo tak, děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.12 13:23
avatar

Dobrý den. Janulko, povinné je platit zdravotní pojištění. Sociální povinné není. Takže pokud nemá práci, tam mu žádný dluh nevznikl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peha
Datum: 25.11.12 13:24

Sociální je nepovinné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.12 13:29
avatar

Samozřejme že se to zjistit dá, když si zajde na Správu sociálního zabezpečí, tak tam mu to řeknou, kolik dluží. Vtip je v tom, že informace, že sociální pojištění je nepovinné je zavádějící, protože v okamžiku, když žádáte např.o invallidní důchod, tak Vám ho nepřiznají, dokud dluh nezaplatíte (poté požadují zaplatit i penále, ale na to jsou ochotni už dát splátkový kalendář, nebo v některých případech ho i odpustí). A to se může stát každému, i mladému člověku, který má např. autonehodu. Já jsem také neplatila sociální pojištění, a abych dostala invaliidní důchod, musela mi vypomoci sestra a dluh 60 OOO zaplatit. Pak jsem tam měla ještě penále 40 000, to řekli, že mohu požádat o prominutí, což jsem udělala, nicméně když se na ČSSZ dozvěděli, že žádám o osobní bankrot, penále mi neodpustili a tak to penále "spadlo" do osobního bankrotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.12 14:41
avatar

Limosko, o dluhu na sociálním pojištění se dá mluvit pouze v případě, že pojistné mělo být placeno, ale nebylo. Pokud by člověk, který nemusel platit ani neplatil, zažádal o invalidní důchod, nevznikl by mu nárok z důvodu nesplnění podmínky pojištěné doby. Nikdo by ovšem po něm žádný dluh nevymáhal.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 25.11.12 17:06

Dobrý den.

Sociální pojištění jsou povinni platit pouze zaměstnavatelé, jimiž se rozumějí právnické nebo fyzické osoby, které zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance, zaměstnanci, pokud jsou účastni nemocenského pojištění podle zákona č. 187/2006 Sb., a osobysamostatně výdělečně činné, které jsou povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Ostatní osoby si můžou dobrovolně platit důchodového pojištění za jednotlivé celé kalendářní měsíce a odvádět je na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu těchto osob.

Manžel Vaší sestřenice tedy tuto povinnost nemá, je-li nezaměstnaný a bez příjmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.12 21:34
avatar

K výše řečenému ještě doplním, že se nepojištěná doba nezapočte do odpracovaných let, a to jak z hlediska na starobní či invalidní důchod, tak z hlediska nároku na podporu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.