Uzavírka silnice-znemožnění dojíždet do práce

Od: odpovědí: 15 změna:

Bydlím v malé vesnici a dojíždím do práce asi 5 km do sousední obce. Nyní je nahlášena uzavírka dané silnice, címž je mi znemožněno se do práce dopravit. Uzavírka je hlášena na celý rok. Objíždka by byla možná , ale je to pro mne zajíždka asi 20 km. Mám možnost se někam obrátit a chtít např. povolení k prujezdu / sanitka, auta potřebná k práci na silnici a pod.tam jezdit budou/.Vubec nevím na co mám v dané situaci právo? Nebo snad žádné?Prosím poradte.

15 odpovědí na otázku

 

 


6x

Zdravím,

pokoušel jsem se různě dohledat něco o té uzavírce - nic jsem ale nenašel.
Po prozkoumání mapy mi z toho pro vás vyšly 3 možné varianty
1) vlakem do zastávky Tatenice a zbytek dojít pěšky
2) jezdit autem po objížďce
3) jezdit autem uzavírkou

První 2 možnosti jsou jasné, takže se budu držet varianty č. 3. Podstatní informace je, že uzavřený úsek bude průjezdný pro sanitky a pod. Čili bude tam s největší pravděpodobností značka zákaz vjezdu s dodatkem "dopravní obsluze vjezd povolen" nebo něco podobného. V podstatě jsou pak tyto možnosti:
1) bydlíte v uzavřeném úseku - pak se vás de facto uzavírka netýká
2) bydlíte mimo uzavřený úsek - pak se vás uzavírka týká, pokud se ovšem nestanete "dopravní obsluhou", tj. nepovezete třeba něco kamarádovi, rodičům,..., nepojedete tam na návštěvu atd.
Jak moc si troufnete tento bod využít (zneužít) je jen na vás. Pokud se případné kontrole budete vymlouvat na některou z výše uvedených možností, těžko vám bude někdo dokazovat opak (za ruku ke kamarádovi vás určitě nikdo nepovede). Při troše drzosti se dá vymlouvat i na to, že v uzavřeném úseku bydlíte. Záleží to jen na vaši fantazii a odvaze. Pro vaše uklidnění - kontroly na těchto místech bývají velmi velmi řídké, i když - náhoda je blbec. Takže s tím, že vám někdo může dát pokutu se musí počítat - zvážení rizika je jen a jen na vás.

Neodpustím si ale jedno varování. Pokud budete uzavřeným úsekem jezdit (z jakéholi důvodu), nezapomínejte na zvýšenou opatrnost. Počítejte s tím, že situace na místě se může měnit každou chvíli - ráno nemusí být vykopaná na silnici díra, večer už tam ta díra bude. A podobně. To samé může platit pro různě odstavené stroje. Případně neoznačené hromady materiálu. Takže jezdit pomalu, oči "na šťopky" a předvídat i nepředvídatelné.

Ahoj. Ronyxi, dobrá práce.


Ronyxi:Dekuji za odpoved.

 


3x
avatar babajaga

5 let jsem jezdila na kole do práce, vzdálené 8 km. Takže denně 16 km. Sice slušné silnice, ale přes lesy, při odpolední jsme končili ve 23,15, tak si dovedete představit tu tmu a ty zvuky v lese. A také to byla fyzicky náročná práce. Ale chtěla jsem ji, nedalo se nic dělat. Zažila jsem v noci různé příhody. Nejjednodušší bylo, že jsem"píchla" či se mi zamotal řetěz do přehazovačky.

Horší bylo, když si mě vyčíhal nějaký chlápek a v noci na mě v létě na kole čekával u lesa. Tma byla veliká, horké léto, já nosila bílé tílko, tak jsem svítila do daleka. A on, chudák netušil, že už jsem babka. Kroužil kolem mě na kole, chvíli přede mnou, chvíli vedle mě a bylo mi všelijak. Ani on, ani já jsme nikdy nepromluvili - já proto, že jsem měla stažený krk. V nejbližší vsi jsem přidala a schovala se za bytovkou. On mezitím někam zmizel. Trvalo to týden, pak jsem měla ranní a další týden při odpolední už tam nečekal. Ale stačilo mi to.

Další malér nastal, když jsem se v černé noci připletla k autonehodě. Řidič opilý namol stál na silnici, auto v poli pod srázem. On rozpřáhl ruce, všimla jsem si ho na poslední chvíli, shodil mě z kola. A prý, abych hned jela domů a vrátila se s autem, abychom to jeho vytáhli. Prý to nesmějí vidět policajti. Kdoví, co v tom bylo, kromě chlastu. Auto jsem slíbila přivézt /chlap byl jako hora v gestapáckém dlouhém kožeňáku/, odjela jsem a už se, samozřejmě, nevrátila.

Jednou jsem na náledí našla na silnici pobíhat ježka. Bylo 10. prosince. Zazvonila jsem u domu, kde se už svítilo apoprosila, aby mi ho dali do králíkárny, že si ho odpoledne vyzvednu. A tak se i stalo. Dochovala jsem ho ve sklepě do jara. V krabici se suchým listím a senem, dávala jsem mu škrabané hovězí a vodu. Jinak by určitě tu silnici nepřežil.

Vzpomínek mám habaděj. Přesto jsem jezdila dál,. Vezměte si kolo, stavba by měla jít projet, případně kolo kousek přenesete. Navíc se nechají použít případně i okolní polňačky. Za ztrátu práce to nestojí, chce to jen hýbnout tělem. Jaga.

Ještě mě napadlo - to tam od Vás do práce nikdo jiný nejezdí? Víc hlav víc vymyslí. Zeptejte se ostatních dojíždějících, jak to oni řeší.

 


1x

A co ta železnice? Je v provozu? Jak častý je spoj v návaznosti na Vaše směny? Nebo autobus? Koupit si měsíční kupon. Nebo nedá se jezdit s někým z vesnice? A o náklady se podělit?

doplněno 05.09.14 21:36:

Na IDOSU vlakové spojení je. Víte co se říká, čas jsou peníze. Buďto budete nějakou chvíli čekat na nádraží na spoj, nebo budete muset investovat a platit větší sumu za benzín. A co stopem?

 


0x

Když pokládáte takový dotaz, tak je snad jasné napsat i název obce a usek plánované uzavírky. Leda že by ta díra byla tajná...


Hoštejn - Tatenice

 


0x

Uzavřená silnice je. Objížďka je. Co chcete víc? Pokud to máte 5km do práce co zkusit místo auta chodit pěšky.


Dělám fyzicky náročnou práci na směny a 10 km bych opravdu neušla.

 


0x
A co kolo, skútr, motorka, to už by se dalo, ne?

 


0x

Překážky řeší zákoník práce.

 


0x

zaměstnavateli je úplně u zadnice jak a čím se na směnu dopravíte, v žádném zákoníku se neřeší jestli to máte 5km nebo 100km a na co máte právo v případě delšího dojíždění :) Jinými slovy, jestli se vám nelíbí 20km dojíždění, můžete si zkusit najít práci blíž domovu.

 


0x

Hele tady jezdej vlaky na směny rozhodně a neviděl bych v tom problém? nebo je problém dojet na zastávku vlakovou protože je daleko?

 


0x

Myslím, že máte nárok, dle ZP, z důvodu překážky v dojížění do zaměstnání, na náhradu mzdy v průměru. Bohužel toto ustanovení platí při uzavírkách na silnicích pouze šest měsíců. V dalším období budete muset dojíždět po objízné trase bez nároku na kompenzaci.

 


0x
avatar cesmina

Vím ,že je to nepříjemné.Taky mě vytočí každá objížďka.Budete to muset nějak vydržet.Manžel to má do práce skoro 40 km tam a 40 km zpátky .A jsme rádi ,že tu práci má i když je to hlavně v zimě vopruz.Cesmína

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]