Důchod: termín, období na kdy

Od: ® odpovědí: 3 změna:
avatar bimbam

Prosím o vysvětlení, jak je to s výplatou důchodů a termínem, na který je konkrétní částka určena.

Podařilo se mi administrativně vyjednat, že se stávám "zvláštním příjemcem" důchodu mé maminky, a to bezhotovostně na můj účet. Obdržela jsem o tom úřední rozhodnutí od České správy sociálního zabezpečení.

Nerozumím informacím: Na váš účet č. ... bude od 22. 11. 2014 vyplácet... Doplatek za dobu od 22. 9. 2014 do 21. 10. 2014 Vám již byl vyplacen. Doplatek za dobu od 22. 10. 2014 do 21. 11. 2014 Vám poukazujeme.

Je psáno, že byl vyplacen, ale poslední důchod maminka v hotovosti přebírala dne 22. 8. 2014. Až dosud jsem se domnívala, že tento důchod byl určen na dobu 22. 8. až 22. 9. Ale je psáno, že byl vyplacen...

ČSSZ si přeje pouze písemnou komunikaci, proto se nejdříve ptám zde.

3 odpovědi na otázku

 

 


3x
avatar iz

Toto bych radši řešila osobně. Objednejte se telefonicky k vedoucí místně příslušné pobočky OSSZ. Předem (už v telefonu) ji informujte, oč půjde, aby se na schůzku mohla připravit (aby měla čas sehnat podklady).

Důchody se někdy vyplácejí předem, ale jenom o pár dnů. Důchod, který maminka převzala 22. 8., by měl být určen na dobu od 22. 8. do 21. 9. Důchod na dobu od 22. 9. do 21. 10. by měl být vyplacen kolem (těsně před) 22. 9., důchod na dobu od 22. 10. do 21. 11. by měl být vyplacen kolem/před 22. 10.

Kdyby nešlo o více údajů, řekla bych, že jde o překlep, ale takhle nevím (nezdá se mi pravděpodobné, že by byl překlep ve všech datech) ...

Také je možné, že Vám OSSZ takhle "nešikovně"dává vědět, že důchod bude až do 22. 10. vyplácen v hotovosti, teprve od 22. 11. na účet (u OSSZ trvají změny cca 3 měsíce).

––––– OSSZ – kont/...

 


2x

1. Nevím, proč byste se měla objednávat a už vůbec nechápu, proč k "vedoucí pobočky" (zřejmě myšleno vedoucí oddělení). Tyto informace vám pochopitelně poskytne každý referent důchodového oddělení.

2. Tuto informaci o výplatě neposílá OSSZ, ale ČSSZ, což je značný rozdíl.

3. Ano, důchod je výplácen dopředu, jak se správně dotazující domnívá.

4. Ano, ČSSZ takto nešťasně informuje, že důchod vám bude zasílán až od říjnové splatky - mají formulář, do kterého namlátí data a nepřemýšlí.


Děkuji za mírné uklidnění. Ale pokud úředník v poměrně vysoké funkci namlátí data a nepřemýšlí, je to spíše zneklidňující...

Volala jsem na OSSZ, paní té formulaci také nerozuměla. Napsala jsem na ČSSZ a na odpověď stále čekám. V pondělí 22. září uvidím, co se bude dít. Na formulaci dotazu jsem si dala záležet, aby byl jednoznačný. Na poslední chvíli jsem pak umazala připomínku, že u úředních sdělení předpokládám, že význam slov odpovídá výkladovému slovníku.

Hlavně aby už nebyla informace "doplatek vyplacen" namlácena do počítače. To by pak bylo asi dlouhé dopisování.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]