Odcizení na soukromém pozemku

Od: Datum: 04.09.14 23:03 odpovědí: 8 změna: 05.09.14 07:50

Dobrý večer,dnešního dne mi byla odcizena míchačka stavebních hmot, kterou mi odcizil můj příbuzný z mého pozemku , který není nikterak zabezpečen ( brána,dveře,plot-nic). On tvrdí že míchačka je jeho a já tvrdím že po dědickém řízení (míchačka v řízení nebyla) je moje. Oba dva nemáme na danný stroj žádný vlastnický doklad. A však si myslim že 7 let od dědění jsou jeho vlastnická práva promlčena a míchačka je moje.Vím že mi odcizil tento stroj právě můj příbuzný, protože stopy v trávě a na silnici vedou až k němu, kde stroj stojí.Podle jakého zákonu bych měl dále jednat, nebo jak danný problém vůbec řešit? Mimo jiné mě nikterak o odvezení stroje neinformoval. Děkuji předem za Vaše odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.09.14 23:13

Pokud máte pocit, že jste byl okraden, tak snad volat policii, ne? Co chcete jiného v případě krádeže dělat? Vzít zákon do vlastních rukou a pro míchačku si dojít? to by se snadno mohlo obrátit proti Vám.

Pokud nemáte doklad o nabytí, zajistěte si jiné důkazy - třeba svědecké výpovědi, fotografie atd.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.09.14 00:09

Zdravím zkuste se spolu domluvit popřípadě Policie jiné řešení není a když je tak nezákonné

Od: buss®
Datum: 05.09.14 00:15

Mnoo, nikdo na to nemáte vlastnický doklad, tak jak to dokážete? Při krádeži jde člověk normálně na policii a vy se ptáte zde.

Datum: 05.09.14 01:00

Proč míchačka nebyla v řízení? Nemá třeba Váš přípuzný pocit, že jste míchačku odcizil Vy jemu?

Od: rv
Datum: 05.09.14 05:41

A jak se ta míchačka ocitla na vašem pozemku? Komu patřila?

Datum: 05.09.14 07:37

Na jedné straně platí, že vlastnické právo nepodléhá promlčení. Na straně druhé, vlastnictví k věci můžete získat jejím vydržením, pokud jste v dobré víře. Vydržecí doba, v případě movité věci, je 3 roky, avšak dobrá víra se neprokazuje jednoduše. Musíte prokázat "kvalifikovaný důvod", pro který máte za to, že si už 7 let důvodně myslíte, že je míchačka Vaše (darovací smlouva - i ústní, cokoliv). To, že stroj stojí na Vašem pozemku 7 let a z toho usuzujete, že je Váš, neboť si nikdo druhý k němu nečiní vlastnické právo, není prokázání dobré víry.

Co můžete udělat? V prvé řadě zajít na Policii s tím, že se jedná o Váš stroj, neboť vlastnické právo k němu jste vydržel na základě dobré víry, ideálně,máte-li nějakou fotografii, na níž jste se se strojem vyfocen. Ale i zde platí, dobře si rozmyslete, co můžete prokázat. No, a potom musíte podat žalobu o vydání věci s tím, že jako předběžnou otázku soud určí, že vlastníkem této věci jste Vy. Opět upozorňuji, důkazní břemeno leží na Vás, Vy musíte prokázat, že stroj je Váš.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.09.14 07:46

aaella, neznám lepší odpověď.

Hezký víkend.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.09.14 07:50

Děkuji, hezký víkend i Vám

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.