Prispevky v tehotenstvi

Od: Datum: 04.09.14 11:05 odpovědí: 6 změna: 04.09.14 17:24
Dobry den, potrebovala bych poradit zda mam narok na nejake prispevky v tehotenstvi. Jsem bez prace a tim padem uplne bez prijmu. Mam na sebe napsany podnajen v byte. Sice ziji s pritelem, ale ten splaci exekuci a z platu mu zustane asi 12000,- . Z toho samozdrejme platime najem a na jidlo a ostatni veci nam zustanou asi 3000,-. Na urade mi rekli ze na nic narok nemam ze je exekuce nezajimaji. Muzete mi nekdo prosim poradit kam se muzu obratit?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.09.14 12:11
avatar

Dobrý den, nejsem si vědom nějakého příspěvku v těhotenství. Pokud Vám pracovník na úředě sdělil, že nemáte nárok na žádnou dávku, tak ji zřejmě nemáte. Je sice smutné, že má Váš přítel exekuci, ale to opravdu nikoho nezajímá. Dle webové kalkulačky máte dohromady své životní minimum 5 970,- a pokud máte příjem vyšší, tak nárok upadá. Ve vašem případě je to 12 000,-, ale samozřejmě se počítá celá mzda, bez odečtu exekucí, popř. splátky hypoték a různých půjček.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.14 13:31
avatar

Tak jak napsal rádce přede mnou. Pokud vám na úřadě řekli, že nárok nemáte na nic, tak to tak asi bude. Nezbude vám nic jiného, než si sednout doma s přítelem a seškrtat všechny výdaje na minimum. Ty, které nejsou nutné a obejdete se bez nich, zrušit. Výbavu na dítě lze pořídit taky zalevno, všude možně na bazarech. Anebo se přestěhovat někam, kde budete mít nájem menší. Co jiného poradit? Takto žije spousta rodin v současné době.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.14 14:13
avatar

V těhotenství přípěvky nejsou, to až při mateřské. Bohužel pokud řekli, že nárok nemáte, tak nemáte - pak ještě můžete zkusit udělat brajgl a vyhrožovat, jak to dělají cigáni, ti si to většinou vyřvou. Zkuste se taky obrátit na ombudsmana, ten věšinou ví víc, a nebojte se oběhnout vícero úřadů, kde se poptáte.

Předpokládám, že těhotenství nebylo plánované, když jste bez práce a přítel má exekuci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: iv®
Datum: 04.09.14 14:22
avatar
Vydejte se zpátky na socialku. Sdelte jim , ze jste zustala sama, ze pritel od vas odešel nebo jste ho sama odkopla. Nesmite ho priznat. Uvidite ze takto budete mit narok alespoň na zakladni dávky. Nevim v jakem stadiu těhotenství jste , ale i tak bych se ohlizela po nejakem privydelku. Az prijde mimi uvedomte si ze se naroky zvýší a materska nebo rodicak to nepokryje.
doplněno 04.09.14 17:37: Rozumím. To ze se to deje běžne me neomlouva.
avatar
Upozornění od sys ladinpraha 04. 09. 2014 17:18:59
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 04.09.14 17:07
avatar

To není dobrá rada,klidně pošlou lidi se poptat po sousedech,zda tam bydlí sama nebo ne a ještě bude mít problémy a případně neoprávněné dávky bude muset vracet.Svého času jsme taky museli vyjít se 3500-4000,- po zaplacení všeho a to jsme měli už 2 děti,manžel si našel kromě práce manuální brigádu,já jsem prodávala sisalové závěsy na květiny a dalo se,no ale jsem ráda,že ta doba už je pryč a nemusíme už obracet každou korunu 2x.Takhle žije spousta mladých rodin,je to smutné,ale je to tak a exekuce opravdu nikoho nezajímají.Je třeba vyžít z toho,na co člověk má a nebrat si zbytečné půjčky.Spousta mladých,jak to vidím a slyším kolem nás chce vše hned a nejlépe už včera a berou si půjčky o 106 a pak se nestačí divit,že nemají ani na chleba.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.09.14 17:24
avatar

I příjmy, které "sebere" exekuce, se započítávají. Otec dítěte je povinen matce svého dítěte přispívat na výživu (až do dvou let věku dítěte) a na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím.

Po porodu bude otec mít vyživovací povinnost i k dítěti.

Nemůžete-li pracovat Vy, bude se muset o Vás i o dítě postarat otec dítěte, který by si mohl najít další práci nebo brigádu.

–––––––––– Těhotenství samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky.

Čekáte-li první dítě, mohl by Vám vzniknout nárok na porodné (jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč). Pro výpočet nároku se započítává i nenarozené dítě. Životní minimum (ŽM) rodiny by činilo 7.710 Kč měsíčně.

Nárok na porodné má rodina, jejíž příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím porodu nedosáhly 2,4násobku ŽM. (Narodí-li se dítě např. v prosinci, půjde o příjmy za červenec až září.)

Jestli příjmy Vaší rodiny v rozhodném období budou nižší než 55.212 Kč (18.504 Kč měsíčně), budete mít nárok na porodné.

–––––––––– Splníte-li podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství, budete-li mít nárok na PPM. Pokud byste podmínky nesplnila, měla byste od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

–––––––––– Můžete se pokusit najít nějakou brigádu. Účast na nemocenském pojištění (potřebné pro nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství) zakládá – DPP s odměnou nad 10.000 Kč – DPČ s doměnou od 2.500 Kč měsíčně.

–––––––––– Další možnost je pokusit se snížit náklady na bydlení. 9.000 Kč měsíčně je poměrně dost – nenašli byste byt s nižším nájemným?

Pokud by navíc šlo o nájem (nikoliv podnájem), mohla byste si v bytě zřídit trvalý pobyt.

Pak byste pravděpodobně "dosáhla" na příspěvek na bydlení, který je podmíněn nájemní smlouvou na jméno žadatele a trvalým pobytem v bytě, k němuž o příspěvek žádáte.

––––––– Odkazy (portál MPSV):

Životní minimum

Porodné

Rodičovský příspěvek

Příspěvek na bydlení

Státní sociální podpora

Pomoc v hmotné nouzi

Sociální poradce

Peněžitá pomoc v mateřství (web ČSSZ)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.