Povinnost zamětnavatele

Od: Datum: 03.09.14 21:14 odpovědí: 3 změna: 04.09.14 08:13

Jsem řidič z povolání diabetik na inzulínové léčbě. Chtěl bych vědět zda jsem povinnen si před každou jízdou měřit hladinu cukru a zapisovat si jí., pro případ policejní silniční kontroly. A zda mohu po zaměstnavateli požadovat náhradu za proužky do glukometru., jestli je to povinnost zaměstnavatele mě je hradit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.14 21:34
avatar

Nejste povinnen před každou jízdu měřit cukr.

Můžete po zaměstnavateli požadovat cokoliv, ale on nemá povinnost Vám platit proužky do glukometru..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 22:58

Pro Vás,jako řidiče z povolání, je zásadní zdravotní způsobilost,jejíž podmínky, v případě diabetes, stanoví vyhl.č.277/2004 Sb., dle které:

2. Stavy související s nemocí diabetes mellitus, které ovlivňují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a u kterých lze žadatele nebo řidiče uznat za zdravotně způsobilého k řízení motorového vozidla pouze na základě závěrů odborného vyšetření

skupina 2

a) nemoci, vady nebo stavy stanovené pro skupinu 1, pokud dále není stanoveno jinak,

b) diabetes mellitus, pokud byla zahájena léčba léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykémie, a v předcházejících 12 měsících nedošlo k žádné hypoglykemii vyžadující pomoc druhé osoby, neexistují zdravotní komplikace vzniklé v souvislosti s diabetes mellitus a řidič nebo žadatel

1. si hypoglykémii nebo její varovné příznaky uvědomuje,

2. je schopen doložit pravidelné měření glykemie, které provádí alespoň dvakrát denně, a jde-li o řidiče, pak v době související s řízením, a

3. prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykémie přináší; způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě.

Pravidelná lékařská kontrola zdravotního stavu lékařem příslušné specializované způsobilosti je podmínkou zdravotní způsobilosti vždy, provede se nejméně jedenkrát za 3 roky.

Tedy, povinnost měřit si 2x hladinu glykemie,máte z důvodu prokázání Vaší zdravotní způsobilosti a prokazujete ji Vašemu praktickému lékaři, případně pracovněprávnímu lékaři. Zaměstnavatel Vám toto měření nemůže nařídit, může Vám pouze, v případě pochybností,nařídit mimořádnou lékařskou prohlídku. Zaměstnavatel Vám rovněž není povinen hradit náhradu za proužky do glykometru, nejedná se o náklady spojené s BOZP.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.09.14 08:13
avatar

Já si myslím, že právo je jedna věc a práce je druhá věc. Pro zaměstnavatele nejspíše nebude problém najít takového pracovníka, který tyhle požadavky nebude mít. Bude zdravý a dopraví jeho majetek tam, kam má a za co dostal zaplaceno. Asi vás nebude moci vyhodit, ale vyštve vás bezpečně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.