Podpora v nezaměstnanosti 2014

Od: Datum: 03.09.14 21:04 odpovědí: 4 změna: 03.09.14 23:24
Dobrý den Poradno, obracím se na Vás s dotazem, ohledně kamarádčina zaměstnání... Podepsala loni ke 3.říjnu 2013 Hlavní pracovní poměr na dobu určitou a sice 1 rok. Předtím cca 4 měsíce podnikala jako živnostník, poté začala pracovat na HPP a do toho ještě cca 4 měsíce podnikala, zaměstnavatel samozřejmě odváděl sociální a zdravotní jak měl, tím pádem si toto hradit nemusela. Při podnikání si platila sociální a zdravotní sama. Pracovní poměr ji má zanedlouho skončit. Zajímalo by nás, jestli dostane podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši?
A potom ještě něco: pokud by ukončila pracovní poměr výpovědí dříve než k onomu datu 3.10.2014 bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši? Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.14 21:45
avatar

Vaše kamarádka nestihne skončit dříve výpovědí, takže to nemá smysl řešit. Má-li známá v posledních dvou letech 12 měsíců důchodového pojištění z podnikání a z HPP, bude mít nárok na podporu, která se vypočte z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.

Skončí-li zaměstnání v říjnu, bude se podpora odvíjet od výdělků za 3. kalendářní čtvrtletí (červenec až září). (Kdyby zaměstnání skončilo v září, šlo by o průměr za duben až červen.)

Výše podpory činí první dva měsíce 65 % průměrného čistého výdělku, další dva měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

Pokud by kamarádka zaměstnání ukončila dobrovolně bez vážného důvodu, činila by podpora po celou podpůrčí dobu 45 % průměrného čistého výdělku. Konec pracovního poměru na dobu určitou se nepovažuje za ukončení bez vážného důvodu.

–––– Více informací (portál MPSV): Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (informace k podpoře v dolní třetině stránky)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: alf30
Datum: 03.09.14 21:57
Píšete, že kamarádka nestihne skončit... Jak tomu mám rozumět? Přemýšlí o tom, že sama podá výpověď dohodou tedy dříve než skočí pracovní poměr (3.10.2014). Jak by tedy vypadala podpora, v případě,že podá výpověď dohodou tedy dříve?
Datum: 03.09.14 22:54
avatar

"Výpověď dohodou" neexistuje. Dohoda o rozvázání pracovního poměru je jiný způsob ukončení zaměstnání, dohodu lze uzavřít jenom v případě, že s ní souhlasí obě strany. K výpovědi není potřebný souhlas druhé strany, ale výpověď na sebe váže (minimálně) dvouměsíční výpovědní dobu, kvůli níž by kamarádka nestihla skončit dříve.

Požádá-li kamarádka zaměstnavatele písemně o rozvázání pracovního poměru dohodou, může zaměstnavatel souhlasit, ale nemusí. Bude-li zaměstnavatel souhlasit a skončí-li zaměstnání z vážného důvoduv průběhu září, bude podpora činit 65%, 50 a 45 % průměrného čistého výdělku z 2. kalendářního čtvrtletí (duben až červen).

Každopádně bych doporučila do návrhu dohody uvést některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti, aby se jí následně po celou podpůrčí dobu podpora nekrátila na 45 %.

Doporučuji dát si pozor na formulaci – "výpověď dohodou" neexistuje.

–––– Viz: Vážné důvody (zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, § 5 písm.c)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 03.09.14 23:24
avatar

Pokud nemá kamarádka pr. poměr na neurčito, ale na dobu určitou, pak jí pr. poměr končí koncem sjednané doby.

Výpověď dohodou zákoník práce nezná. Při pr. poměru na neurčito by musela by dát dvouměsíční výpověď, která by jí začala běžet od prvního, následujícího měsíce. Ale může vložit větu, že lze pr. poměr ukončit dohodou a napsat datum, pak záleží, jak se vyjádří zaměstnavatel.

Na podporu v nezaměstnanosti nárok mít bude a výše se bude odvíjet od platu, který jí potvrdí zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.