Předpis - doprava - řízená křižovatka

Od: Datum: 03.09.14 11:15 odpovědí: 12 změna: 03.09.14 16:54

Čau lidi,

na cestě je neřízený přechod pro chodce který není součástí křižovatky

od 7:00 - 8:00 je řízen policií ... a moje otázka zní ... pokud je policista na chodníku a vyčkává na dostatečné množství školáků (auta volně projíždějí) je přechod "řízený" nebo není?

Podle mého názoru je přechod řízený a můžu volně projíždět a nedávat přednost jednotlivým puberťákům kteří vyčkávají na pokyn policisty, co vy na to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.14 11:21
avatar

A jak poznáte, že vyčkává na školáky? Co když čeká na sličnou učitelku? Já myslím že není řízený. Kdybych měl ještě pozorovat kde na chodníku stojí jaký policajt a co má v ruce, tak jedu dvacítkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 11:47

Je to přechod a tím to hasne.

Policista je tam jen proto, aby trochu usnadnil školákům bezpečně přejít a umravnil pospíchající řidiče, kteří nedokáží vstát o 10 min dřív a jezdí jak blbci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.14 11:57
avatar

Přechod pro chodce není v žádném případě řízený, policie pouze dohlíží na bezpečnost, budí respekt a ty si povinen dát chodcům přednost. Nemusí to být jen policie, běžně jsou mimojiné k viděni dobrovolníci v reflexních vestách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.09.14 12:21

A kterou policii máte na mysli? Ale to zákon řešíí. Pokud shromažďuje puberťáky před přechodem, tak jaké "řízení"? To ovšem za předpokladu, že jsou na obou stranách. Prostě je na přechod nepustí. Osvěžte si zastavování vozidel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 12:37

Policista je nadřazen všemu, takže pokud vám ukazuje, že máte stát, tak máte stát, pokud nestojí přímo u silnice, tak se řídíte klasickým pravidlem, že pokud je tam chodec, který se zjevně chystá přejít, tak máte zastavit a dát mu přednost. Nic víc nic míň, navíc je to celkem i logické.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 13:08

Policistou řízený přechod neexistuje.

Policista je tam proto, aby chodci aspoň s jeho asistencí dostali přednost, která jim náleží ze zákona.

Účinnější by bylo, kdyby řidiče nedbající přednosti chodců náležitě bodoval. Zlepšila by se i kvalita ovzduší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelsvoma
Datum: 03.09.14 13:22

Dobrý den,

mám podobný dotaz. Křižovatka klasické "plus", tedy hlavní křížená s vedlejší. Jedu po vedlejší a dávám přednost na hlavní. Před křižovatkou na hlavní na zastávce zastaví autobus se školákama a poté jede rovně dále po hlavní. Přechod nikde není značen. Stojíme na vedlejší 4 za sebou a čekáme až vyjedu na hlavní - dávám přednost busu. Mezitím mi před autem lezou děti, za mnou děti, prostě všude. Mám na ně brát ohled nebo je prostě vytroubit, když tam není přechod? Nebo když nebudu stát, ale budu přijíždět a přímo odbočovat, když bude volno na hlavní a oni tam vlezou? Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 13:54

A copak nám říká zákon o chodcích a nepřítomnosti přechodu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luk74
Datum: 03.09.14 14:18

Co když na vozovce přechod pro chodce není?

Není-li na vozovce vyznačen přechod pro chodce, neznamená to, že vozovku nelze přejít. V tomto případě si ale sami musíte zvolit vhodné a bezpečné místo, kde tak učiníte. Jakými pravidly se řídit?

Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose.

Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na silnici.

Místo pro přejití vozovky zvolte tak, abyste využili svou znalost o délce brzdné dráhy vozidel. Napravo i nalevo od sebe musíte mít dostatečně dlouhý přehledný úsek, na kterém vidíte a posoudíte situaci na silnici, ale na kterém jste pro řidiče vidět i vy, aby mohli případně snížit rychlost jízdy a umožnili vám dokončit přecházení.

Vstupujte do vozovky jen tehdy, neblíží-li se k vám žádné vozidlo nebo je s ohledem na vaši rychlost chůze dostatečně vzdáleno. Nesmíte donutit řidiče přijíždějících vozidel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy!

Vozovku co nejrychleji (nikoliv zbrkle) přejděte a opět se před vstoupením do její druhé poloviny přesvědčte, že ani vozidla v protisměru vás neohrozí.

Svou bezpečnost při přecházení vozovky zvyšte tím, že nebudete do vozovky vstupovat v nepřehledných místech. Ve městech je takovým místem řada stojících vozidel nebo odpadkových kontejnerů na kraji vozovky u chodníku, rohy ulic a třeba i dav lidí. Pro řidiče je rozpoznání postavy v těchto situacích mnohdy nemožné, a tak bude zajištění si bezpečného přecházení záviset pouze na vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.09.14 14:44

A proč jste se napřed nepodívala do zákona, jak to řeší, i když to máte vědět?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 16:53
avatar

Pavle, vy se domníváte, že děti porušují předpis a proto ho chcete porušovat i vy, tím že na ně budete troubit?

Vy na ně musíte brát zřetel, přesně tak jak Vám ukládá zákon 361/2000, třeba v §4a Samozřejmě i jim toto ukládá zákon.

Neznám přesně místo, o kterém píšete, kde přecházejí chodci, ale přeci je neporazíte..

Když Vám tam vlezou, asi se stane dopravní nehoda a určitě nelze teď stanovit, kdo pak bude vinnen.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.14 16:54
avatar

Thome, Váš názor je špatný, stále se musíte blížit k přechodu tak, abyste mohl zastavit.

Přechod není řízený.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.