Nedodržení norem ČSN

Od: Datum: 02.09.14 19:01 odpovědí: 5 změna: 02.09.14 21:20

Dobrý den. Může mi prosím někdo poradit s tímto problémem či pochybením?. Město v "ZADÁNÍ" projektantovi jasně uvedlo,že stavba má být provedena dle všech norem ČSN a ostatních norem. Při realizaci stavby normy dodrženy nebyly a v projektové dokumentaci není žádná zmíňka o tom,proč dodrženy být nemohly. Známý stavař mi tvrdí,že pokud zadavatel jasně stanoví v zadání to co popisuji,musí projektant kriteria dodržet a pokud je dodržet nelze musí být tzv. výjimky součástí projektové dokumentace a dotčené schvalovací orgány s tím musí souhlasit/dopravní policie,stavební ůřad atd/. V dnešních zákonech aby se prase vyznalo. Děkuji moc mi vaše podněty pomohou.

doplněno 02.09.14 20:25:

Já jsem to asi blbě napsal. Věc se má tak,že město jako zadavatel žádalo po projektantovi dodržení zmíněných norem a ten je v projektu nedodržel a ani nezdůvodnil v projektové dokumentaci proč je nedodržel/to jsou ty výjimky které ůdajně mají být součástí proj. dok./


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 02.09.14 19:19

"Město v "ZADÁNÍ" projektantovi jasně uvedlo,že stavba má být provedena dle všech norem ČSN a ostatních norem."

To předpokládám že projektant splnil, že ctil normy

"Při realizaci stavby normy dodrženy nebyly "
to není záležitost projektanta ale investora a realizátora stavby.

"a v projektové dokumentaci není žádná zmíňka o tom,proč dodrženy být nemohly."

A jak to asi projektatant měl tušit , že si stavbyvedoucí a jeho podřízení budou dělat co se jom zachce.?

Mimochodem na stavbě se provádí stavební dozor a TEN je zodpovědný za dodržení projektu, tedy prací podle norem uvedených projektantem v projektové dokumentaci.

No a pak se může stát, že při přejímce přijdou na řadu hasiči a ti řeknou tak tohle se neschválí a je problém a to veliký...

Zkuste si dát rodiče třeba do domova důchodců, nepostaveného v souladu s dokumentací, uhořet...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lounacek
Datum: 02.09.14 20:27

Omlouvám se otázku jsem doplnil o podstatnou větu

Od: inesticnivystav
Datum: 02.09.14 20:45

pokud tyto nejsou zakotveny přímo ve vyhlášce k PD ze stavebního zákona, tak by město mělo mít nějakou smlouvu nebo nějaký dokument že toto po projektantovi chce. Pokud toto nemá, což by bylo divné tak je problém na straně města.

Opět ale otázka, kdo kontroloval přebíral PD od projektanta? Nějaký úředník. Buďto tedy ať vyzve projektanta k doplnění, že PD není ve shodě s požadavky nebo s vyhláškou o PD.

doplněno 02.09.14 20:52:

jinak pokud je nedodržel nějaký zákon nebo normu měl by uvést důvod. Nevím. Uvedu příklad. Mám stavbu o charakteru průmyslovém a zákon 309/2006Sb. kdy uvedu že v dané průmyslové ale nelze zaměstnávat osoby s omezenou schopností pohybu a orientace neboť zaměření daného provozu nemožňuje zaměstnávat tyto osoby. S ohledem na provoz a práci jež bude v daném provozu prováděna. Když budete mít dílnu s jeřábem kde budou jezdit vysokozdvižné vozíky tak toto např. uvedete.

Nelze uvést třeba, že je nechcete zaměstnávat. To je nepřípustné. Takže musí být věcně napsáno proč a musí to být ten důvod.

To samé zábradlí, proč v místě nedáváte zábradlí ale jen žlutočerný pás...to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: inesticnivystav
Datum: 02.09.14 19:27

"stavba má být provedena dle všech norem ČSN" bohužel nejde postavit dílo tak aby byla podle všech norem ČSN a ostatních norem.

Pokud město, firma nebo vy jakožto fyzická osoba zadáte projektantovi, že chcete postavit určitou stavbu, tak by toto měl dodržet. Uvedu příklad. Budete chtít postavit bezbariérový domeček. Budete chtít aby byly dodrženy normy na danou problematiku. Projektant tedy toto musí zohlednit a projekt takto navrhnout. Poté projektant předloží Vám, jakožto investorovi projekt (pracovní... ) a vy s ním konzultjete. Řeknete ano, takto to chci a nebo řeknete, né takto nechci, chci to tak či onak. Projekt se upraví, znovu se předloží a pokud souhlasíte, projektant vyhotoví PD s razítky pro úřady a další orgány činné ve výstavbě.

Pokud ale někdo na MěÚ převzal dokumentaci stavby a projekt pro nějaké dílo a nechal jej schválit, tak je vina i na tom úředníkovi.

Teď je otázka, při stavbě byl povolán projektant? Projektanti si totiž píši do projektu, že chtějí být přivolání k určitým detailům. Popřípadě, pokud někdo narazil na problém ohledně toho že dané dílo není řešeno po technické stránce normy, byl přivolán projektant?

Projektanti totiž nemají věšteckou kouli. A vesměs to dopadá tak, že stavebník, zhotovitel ani neoznámí že daná stavba byla zahájena, natož aby přizval projektanta (pokud si toto v PD stanovil).

Je ale pravda, že projektant nese zodpovědnost za svou stavbu/dílo jak po stránce papírové (technická a papírová část: technická zpráva, výkresy) tak i za stavbu jako takovou.
Opět ale je zde otázka, zda projektant o zahájení stavby věděl. Projektanti vesměs mají X staveb za měsíc rozdělaných a mnozí si myslí že jejich povinost končí předáním projektu investorovi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.14 21:20
avatar

ČSN jsou doporučující. Zavazující je zákon. Pokud projektant dodržel zákon, tak je vše v pořádku. Před zahájením realizace, tak jste měli možnost dotazovat projektanta a to jste asi neudělali. Realizací jste dali souhlas s projektem. A co realizační firma? Ta vás na chyby neupozornila? A co kontrolní dny a stavební dozor? Propásli jste strašně moc možností k nápravě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.