1x

Práce - zaměstnavatel nutí lézt do kanálu

Od: Datum: 02.09.14 18:01 odpovědí: 33 změna: 09.09.14 22:36

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a pracuju jako pomocný elektrikář. Zaměstnavatel mě nutí vlézt do kanálu, který vede v paneláku z jednoho vchodu do druhého a protáhnout přes něj několk kabelů a husích krků, hned na kraji kanálu jsou vidět 2 mrtvé krysy. Kanál je dlouhý okolo 70m, je tam tma a člověk musí jít shrbený.

Může mě tam poslat? Nedostal jsem žádné ochranné pomůcky pokud mají být.

Mám z toho opravdu strach.

Nikdy člověk neví, zda tam nebude třeba nějaká živá krysa :(

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.09.14 18:08

Počítám že se nejedná o odpadní kanál, ale o technický kolektor propojující 2 domy.

Lézt tam samozřejmě nemusíš a do práce se také chodit nemusí... Nedej bože potkat živou krysu...

Kam ten svět spěje...

Jinak pokud nemáš ve smlouvě specifikovanou činnost a pracoviště, tak tě může poslat dělat cokoli a kamkoli.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 02.09.14 18:52

V popisu práce nebo pracovní náplně je obvykle takový dodatek "... a plní další úkoly podle pokynů nadřízeného ...". Takže, buď chceš pracovat nebo si najdi práci, která ti bude lépe vyhovovat. V tom kolektoru narazíš spíš na bezdomovce. Krysy obvykle stihnou utéct.

doplněno 03.09.14 19:03:

Obvykle to funguje tak, že zaměstnavatel vybaví zaměstnance základními ochrannými pomůckami. Pak ho přidělí do pracovní party a parta dostává úkoly. Zaměstnavatele zajímá jediné. Aby byl úkol rychle a dobře splněn. Nezajímají ho detaily a problémy, se kterými se parta musí potýkat, on chce výsledek. Takže parta musí být schopná mu ten výsledek odevzdat. Znám údržbáře, kteří jsou někdy nuceni se převléknout i 3x za směnu.

Ohodnoceno: 0x

Od: radil*
Datum: 02.09.14 19:01

Řekni šéfovi, že jsi chyběl ve škole když jste se učili prolézat kanály, ať to proleze sám.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.09.14 19:12

Pomůcky: svítilna a přilba. Pokud člověk není blbec, tak přilbu nepotřebuje. Bacha na záda, aby tě nezkroutil ischias. Takže máme strach ze tmy a myší? Já mám takový pocit, že se chlapů rodí čím dál méně... No, nikdo tě nenutí to dělat, jak tady bylo již napsáno. Na druhou stranu-ber to jako výzvu a porvi se s tím

Ohodnoceno: 1x

Od: valan
Datum: 02.09.14 19:29

Děláte si srandu, však vy by jste tam vlezl a protahoval se pod panelovým domem? Může vás kousnout krysa, můžete chytit nějakou nemoc, pak by jste to bál jako srandu také? Ono se to dobře píše, ale realita je opravdu daleko horší.

Datum: 02.09.14 19:39

Kysa na tebe prdí. Kyby to byla má práce kterou mám dělat, tak tam prostě půjdu. Rodentofobie se dá léčit šokem. V kanálu. Krysa je inteligentní tvor a nevím proč by tě měla jen tak z plezíru napadnout, když ji nebudeš chtít například ulovit k snědku.

Datum: 03.09.14 18:38

Jako průvodce v podzemí jsem kanály nachodila až až, včetně spousty oficiálně nedostupných prostor. Krysy a potkani, pokud nějací jsou, utečou, a rozhodně po Vás nebudou skákat a kousat Vás. ;). Nemoc chcete prosímvás chytit jakou? Žloutenku? Aids? Snad při možném plazení použijete rukavice a pak si dobře umyjete ruce. Přilbu a ochranné brýle snad také máte. Bez nich tam nelezte. A vodu protékající kanálem určitě pít nebudete.

Klid. Je to jen kanál, kterého se bát nemusíte. Pro jistotu bych si s sebou vzala dobrého kamaráda, který může počkat u vchodu/ východu. Jeden nikdy neví a dva si mohou pomoct navzájem.

doplněno 03.09.14 18:45:

Tož zaměstnavatel je zákonem povinný mu pomůcky obstarat, to by byla asi první věc, které bych se chytla. A kámoše snad sežene, taťka, přítel nebo bratranec si taky někdy "půjčili" kamaráda na hodinovou výpomoc, o které se moc nemluvilo...

Datum: 03.09.14 18:40

Vidis Martino a to je mozna ten kamen urazu. On jako zamestnanec, jak pise bez ochranych pomucek, musi mit svoje rukavice, svoji priblu a jeste si brat sveho kamarada ke spleneni pracovniho narizeni? Presne jak pises...Jeden nikdy nevi ;)

Datum: 02.09.14 19:16

No vidíš, kolikrát se do podobných kanálů leze dobrovolně, třeba když tam je ukrytá keš.

Datum: 02.09.14 19:31

No, jestli bude v nějakým kanálu keš, tak tam vlezu i kdybych se měl brodit po pás v h0vnech.

Datum: 02.09.14 19:48

Tady se někdo zdá, že ho nezastaví nic. Popravdě bych vás chtěl vidět.

Datum: 02.09.14 19:54

Popravdě, já vás taky. Já měl za to, že elektrikáři jsou nějací chlapi. Střídavý, střídavý, silný elektrický proud.

Datum: 02.09.14 19:59

Jednoduchá věc-když nechceš tak Tě nikdo nedonutí plnit si pracovní úkoly (jakože si myslím,že toto tam patří,to co po tobě chce) ,však oni (Tvůj zaměstnavatel ) si za tebe náhradu nalezne rychle!Něco jiného by bylo pkd by Tě nutil pracovat třeba na střeše,šikmé, ve výšce třeba 10m nad zemí bez zabezpečení!

Datum: 09.09.14 00:43
Jedna peckova kanalovka je u nas v Liberci a další menší u Mladé Boleslavi. Krásná je i Rabstejn-air factory-neni to kanalovka, ale podzemka;) jinak k otázce :u takové práce se tomu prolezani nedivím, ale snad to není kanál jako kanál, aby jste se tam brodil po pas, ne? Jak zde již psali ostatní rádci, navlecte rukavice a prilbu a hurá do jámy lvové. Však vy to jako pravý muž, jistě zvládnete ;) pokud se vám to natolik příčí, zkuste jinou práci, ale pozor, aby to nebylo z bláta pod okap.

Datum: 09.09.14 21:29

V Boleslavi myslíš Klautrofobický severní obchvat MB I/38?

Dobrá kanálovka je taky v Turnově - Tubes

Datum: 09.09.14 22:36
Jo jo, tu myslím, ale není to klasická kanalovka,je to jen takové miminko ;)

Datum: 02.09.14 19:54

jenyku -tazatel se ptal na něco na co neumíš ani odpovědět?

Datum: 02.09.14 19:58

Pochopitelne pokud nemas tuto praci ve svych pracovnich podminkach, muzes ji odmitnout, kdyz ohrozuje tve zdravi. Pracovni pomucky by ti pridelit urcite mel, o ochrannych nevim. Krysa ale na tebe nezautoci. S tim ze si muzes hledat jinou praci, jak pisi ostatni nesouhlasim. Nelibi se mi kdyz si zamestnanci nechavaji vsechno od svych zamestavatelu libit. Ale komu to nevadi, tak prosim.

Datum: 02.09.14 20:10

O to právě jde. Žádný zaměstnanec si nemusí od svého zaměstnavatele nechat líbit nic. A tak je to myslím dobře.

Datum: 02.09.14 20:24

Tak se zeptám trochu jinak. Je potřeba tyto kabely protáhnout, nebo lze dokončit zakázku bez nich? Pokud je potřeba tyto kabely protáhnout, tak kdo to udělá? Pomocník pomocníka elektrikáře? Prostě v dělnické profesi musí člověk občas dělat i práce, které až tak moc nevoní.

Od: honnza
Datum: 02.09.14 20:30

No spíš než krysa to bude potkan. Takže: kvalitní pracovní oblek, přilbu, rukavice a brýle. Otevřít oba konce kanálu, rozsvítit baterku a dělat kravál. Potkani i krysy jsou plaší a pokud by tam byli, tak utečou, (opravdu nemají agresivní sklony). A u druhého výlezu nesmí nikdo stát, aby případní hlodavci mohli volně utíkat pryč.

Od: inesticnivystav
Datum: 02.09.14 20:33

No je sice hezké že tady všichni taháte řeči o chlapáctví ale takových jsou i plné hřbitovy. Určitě bych se obrátil na bezpečáka. Je totiž otázka jak daný prostor vypadá (rozměrově). Zda v daném prostoru je i dostatek vzduchu pokud se v kanálu budete zdržovat déle. Je to sice montážní kanál pro instalace ale pokud je uzavřený a otvíráteho jen z jedné strany, tak Vám vzduch může chybět. Po nějaké době.

Krys se nemusíte bát. To dříve natrefíte na potkana ale ani ten nevyhledává přítomnost člověka.

Taky je otázka zda se v daném kanále nenahromadily nějaké plyny. Třeba metan a jiné. Znám takové případy. Ale to záleží v jaké lokalitě jste.

Ostatním bych rád podotknul že chlapáctví je krásná věc, ale Vaše zdraví vám nikdo nevrátí a Vás zaměstnavatel už tím tuplem ne. Je sice pravda že bát se krys není na místě ale podceňovat stísněný prostor, také není dobré. Ostatně vide o smrtelných úrazech při podobných pracích je spousty.

doplněno 02.09.14 20:40:

jo a ještě, máte od doktora povoleno se zdržovat a pracovat ve stísněných prostorách? Netrpíte klaustrofóbií atd...?

Datum: 02.09.14 20:42

Máte pravdu a zdraví vám nikdo nevrátí, ale odpovíte mi prosím na tuto otázku otázku? Jezdíte autem?

Datum: 02.09.14 20:54

Ano jezdím, proč?

Datum: 02.09.14 21:09

No tak vidíte, při zvážení o jak nebezpečnou činnost se jedná... a přesto se nikdo nepozastavuje nad tím, že zaměstnavatel chce po zaměstnanci aby jezdil mimojiné i autem.

Datum: 02.09.14 21:22

Tak mimo jiné jste proškolen coby: "řidič referent", "profesionální řidič" atd... Kde mimo jiné jste seznámen s bezpečností na cestách, s dopravním řádem Vaší firmy pokud vlastníte aréal nebo pokud jste v nájmu, tak jste seznámen s dopravním řádem daného pronajímatele tedy vlastníka areálu. Dále by jste měl být proškolen o vozidle které řídíte, seznámen s technickými parametry daného/daných vozidel.

To dozajisté jste. Tak jako jste prošel lékařským vyšetřením že můžete být řidič referent, či profesionání řidič... pokud ano tak nechápu Vaši narážku, protože pokud toto vše jste podstoupil a podepsal jste že jte byl proškolen a seznámen s novinkami, tak v připadě že se stane něco, tak má majitel papír a má karty k soudu.

Tazatel se ale ptá zda musí lést do kanálu. Napsal jsem tedy že mimo jiné by měl mít povolení od lékaře že bude v takovýchto podmínkách pracovat. Plus dále, aby si dal pozor na to, že budou oba poklopy otevřené a pokud je někde odbočka, že mu bude dodáván vzduch.

Jinak znám mnoho případů kdy firma přišla za zraněným zaměstnancem a řekla mu podepiš že jsi byl proškolen. Dostaneš vyšší plat, budeš povýšen...pán podepsal a hned se ocitl na pracáku. Má trvalé následky ale má smůlu protože podepsal papír. A tak se ptám, je na místě zde psát o chlapáctví? Ano co se týče krysy a potkana...proč ne ale jinak práce ve stísněném prostoru je nebezpečná a zajímalo by mě, zda tazatel bude mít pojistku která ho bude jistit a v případě že omdlí nebo se něco stane, tak tam neuvízne. Jak se tomu často stává...

Protože bezpečnost má každý v paži...a zaměstnavatelé zkouší kolik toho zaměstnanec snese...a těží i z nevědomosti lidí a z toho, že se nikdo nepostaví. Protože dotyčný bude propuštěn nebo udán kolegou který ještě před hodinou podporoval stávku či bojkot práce s ohledem na riziko.

Datum: 03.09.14 18:29

Můžu se zeptat, z kterých pramenů čerpáte, že řízení automobilu je nebezpečná činnost? Z krimi zpráv v televizi?

Datum: 02.09.14 20:43

No koukám, že je to tady samé čechrání vlastního peří a podstata poradny, tj. dát radu mnoha rádcům uniká...

Do kanálu vlézt musíte, pokud nechcete porušit pracovní povinnosti. Na druhou stranu je zaměstnavatel povinen vám opatřit osobní ochranné pracovní pomůcky. Jaké? Na to by čistě teoreticky měl mít zpracované postupy nebo směrnice. Samozřejmě je nemá, mají je tak maximálně velké podniky se zahraniční účastí. Z hlediska selského rozumu, a už to tu někde padlo: Můžete se při práci praštit do hlavy - ochranná přilba. Berete do ruky znečištěné věci - rukavice. Můžete se nadýchat prachu - respirátor atd. Tolik k Vašim právům a povinnostem. Že to v praxi vypadá jinak, jste už v praxi asi zjistil - i z někteých "rad" zde.

Kolektor jsem neviděl, ale dle popisu to nevypadá až tak strašně. Rukavice, čepici (přilba vadí, vždycky jsem dobitej, protože s přilbou mám asi o 4 cm víc), montérky a boty (a světlo). Leptospiróza se přenáší krví, pokud se neodřete nebo nenapijete je to OK. Držím palce.

Datum: 02.09.14 21:52

Zdravím,
myslím si, že práci odmítnout asi nemůžete, ale v každém případě byste mě trvat na ochranných pomůckách (viz předřečníci výše) a hlavně na tom, abyste práci neprováděl sám, ale měl někoho jako jištění. Tzn. někoho, kdo až vlezete do kolektoru, tak vleze do šachty za vámi tak, aby vás celou dobu viděl, případně s váma mohl komunikovat. Ten člověk by vás měl jistit a v případě nějaké vaší nehody by vám měl být schopný bezodkladně zavolat pomoc (tzn. ten váš asistent by u sebe měl mít třeba funkční mobil a vědět, kam má volat).
Dále bych doporučil než vlezete do kolektoru, tak si otevřete na obou stranách a nechte ho chvíli odvětrat (POZOR na zabezpečení otevřených šachet!)
Pokud jsou v kolektoru potkani, tak stačí, když budete dělat trochu rámus - utečou před vámi. Potkani jsou plaší, takže se nebezpečí od něho bát nemusíte. Jen bacha na to, pokud je kolektor slepý a potkani by neměli kam utéct - potkan pokud má pocit, že nemůže utéct, tak proti domnělému nebezpečí skáče (až 1metr vysoko) a kouše. Takže v žádném případě potkany nehonit, ale je nechat utéct i kdyby vám měli přebehnout přes nohy.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 03.09.14 02:23

A ted si představ takového horníka, tunel(chodba) má třeba kilometr, po celé délce je všude cca 10-1|5cm vodoolejobahnopopílku a plus všechno další co v dole teče, bahno má hustotu a přilnavost lepivé vyzouvací bažiny, světlo máte jen to své na přilbě které navíc kdykoli může zhasnout a rázem je tma a nikde nikdo 300m na obě strany, v dole běhá plno myší, různě vržou šrouby, různě fičí vzduch, ve větru je neustále prach, ze stropu může vypadnout kámen, oblak prachu, myš...občas střelí hornina což rána hodna výstřelu z děla, přitom se zatřesou zdi i strop s onou podlahou...mno je toho víc, ale bát se 70ti metrového kolektoru...jak již psali krysa uteče.

Nakonec základ je MÍT SILNOU BATERKU , ten největší strach jde z onoho nepoznaného neznáma které není moc příjemné...a ve výsledku při pracovní pozici pomocník elektrikáře co by člověk čekal...od toho jsou pomocníci.

Datum: 03.09.14 07:15

valan, pracujete jako pomocný elektrikář. nevím jakou máte smlouvu, jak jste na práci vybaven, nevím o Vaší osobě vůbec nic. Ale ze zkušenosti.

Pracuje skupina lidí na rekonstrukci domu, jsou klidné činnosti a neklidné, čisté nečisté. Složité i pomocné. Osobně se domnívám, alespoň tak já rozhoduji o rozdělení práce, že kvalitnější práci dostane kvalitnější člověk, podřadnější nekvalifikovaný, popřípadě pomocný pracovník.

Samozřejmě bych do průlezu poslal nekvalifikovanou sílu, ale samozřejmě řádně vybavenou. Co vše bych Vám dal na cestu do tunelu, to bych musel vidět ten tunel. Pokud máte panickou hrůzu z potkanů a krys, určitě bych Vás tam neposílal.

Podle Vás, kdo tam má vlést a protáhnout lano na protahování kabelú a krků..(pak je jen tahá za provázky..)

Datum: 05.09.14 18:13

Děkuji za typy a rady, vše proběhlo nakonec úspěšně.

Datum: 06.09.14 06:36

haha. *smich*

Svého času jsem měl práci, při které jsem celkem pravidelně lezl do kdejaké teplovodní jímky a do kdejakého teplovodního kanálu. Když to nešlo podvou, tak to muselo jít počtyřech.

Žádné strachy. Živé krysy se před vámi rozutečou a na ty mrtvé si zvyknete.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.