Snížení platu nebo výpověd!

Od: Datum: 01.09.14 21:13 odpovědí: 9 změna: 02.09.14 14:59

Dobrý den,
Chci se zeptat co mám ve své situaci dělat.Jsem zamestnaný u soukromé firmy dva roky se smlouvou na neurčito.
Dnes jsem dostal 2 možnosti bud podepsat snížení platu o 30 % což znamená nový mzdový výměr, nebo dát výpověd bez nároku na odstupné.Pokud nepodopíšu nový mzdový výměr může mě zamestnavatel vyhodit bez odstupného mám-li na něj po 2 letech ze zákona nárok?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.14 21:18
avatar

V našem státě je možné všechno. Máte peníze na soudy? Ano, tak ten nový výměr nepodepisujte a klidně se nechte vyhodit a suďte se. V opačném případě si práci ponechte, podepište nový mzdový výměr a potichu si hledejte novém pracovní místo. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.09.14 21:42

přesně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 01.09.14 21:49
avatar

Nemůže Vás vyhodit bez odstupného. Jenže bude dělat všechno pro to, aby se nějaký důvod našel a dřív nebo později se mu to povede. A taky se Vám bude snažit setrvání ve firmě velice znechutit, abyste odešel sám.

Když to ale podepíšete, budete sám před sebou za vola.

Každopádně si začněte hledat jiné místo, zde o Vás už není zájem. Ovšem jestli je zaměstnavatel blb, počítejte s tím, že když si místo najdete a budete chtít odejít, bude Vás držet ještě celou výpovědní lhůtu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 21:49

Nevím proč byste měl dávat výpověď bez nároku na odstupné... Buď tedy budete souhlasit a podepíšete. Nebo nebudete souhlasit a nepodepíšete. V takovém případě jsou dvě možnosti. Buď vám zaměstnavatel nechá stávající mzdu, nebo se vás pokusí zbavit. Jen tak Vám ale výpověď dát nemůže - viz §52 ZP. Také by se mohlo stát, že vám sníží mzdu i bez souhlasu a v takovém případě byste pak mohl postupovat podle §56 pís. b) ZP. V obou případech však máte nárok na odstupné resp. náhradu mzdy. Podle mě, pokud nebudete souhlasit, tak vám mzdu ponechá, ale zároveň Vám nejspíš práci pořádně znepříjemní a bude se Vás snažit zbavit...

Jinak také souhlasím s @eulalie Buď se stím smíříte a nebo budete hledat jinde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 21:53

Máte ještě jednu konfliktní možnost a to nový výměr nepodepsat a trvat na starém, protože platový výměr je nedílnou součástí smlouvy a nelze od ní jednostranně odstoupit. Potom však můžete očekávat nějaké záludnosti, protože zaměstnavatel na vás bude chtít navléknout hrubé porušení pracovní kázně, kdy lze propustit zaměstnance bez odstupného. I potom se nechá bránit a když se vám podaří sehnat nějaké důkazy a světky o nekalém jedníní zaměstnavatele, tak soudy údajně straní zaměstnancům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 21:59
avatar

já to vidím trochu jinak než ostatní rádcové. pokud píšete o novém mzdovém výměru, pak předpokládám, že mzdu nemáte ošetřenou přímo v pracovní smlouvě. pokud máte mzdu ošetřenou na základě platového výměru, pak se vás zaměstnavatel vlastně ani nemusí ptát a dá vám nový platový výměr.

pracovní smlouva je oboustranný akt, kdežto platový výměr je akt pouze jednostranný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 22:21

To máte zcela jistě pravdu. Sám však píšete "pak se vás zaměstnavatel vlastně ani nemusí ptát". Z dotazu je však patrno, že zaměstnavatel zřejmě souhlas potřebuje... Sám mám třeba mzdu definovanou přímo v pracovní smlouvě a myslím, že u menších firem je to celkem běžné, ale souhlasím, že v takovém případě se - z čistě technického hlediska - nejedná o mzdový výměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 22:23

Navážu na @2masoni. Máte smlouvu a máte mzdový výměr. To samo o sobě ještě nic neznamená.

Je ve smlouvě napsáno, že platový výměr je SOUČÁSTÍ (ještě lépe NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ) smlouvy?

ANO? Potom máte šanci se proti snížení mzdy bránit (asi v mezích rady @eulalie).

NE? Pak má pravdu @2masoni a Vy máte bohužel smůlu...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.09.14 14:59
avatar

Záleží tedy na tom, co máte sjednáno v pracovní smlouvě. V případě sjednání mzdy přímo v pracovní smlouvě, nemůže ji zaměstnavatel měnit bez souhlasu zaměstnance. Je-li mzda stanovena mzdovým výměrem, nepotřebuje zaměstnavatel zaměstnancův souhlas.

Při změně mzdy však musí dodržet minimální zaručenou mzdu a musí s novým výměrem zaměstnance seznámit předem (nejpozději v den, od něhož má změna platit před začátkem práce). Mzdový výměr nelze vystavovat "zpětně".

Podepíše-li zaměstnanec nový mzdový výměr, neznamená/nevyjadřuje jeho podpis souhlas, jde jen o potvrzení, že byl s novou výší mzdy seznámen.

U odstupného bude záležet na tom, kdo komu dá výpověď. Na odstupné by vznikl nárok pouze v případě výpovědi od zaměstnavatele podle § 52 písm. a) – d). Dá-li výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné nevznikne.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.