Výpočet dovolené při změně pracovního úvazku

Od: Datum: 01.09.14 09:04 odpovědí: 4 změna: 01.09.14 18:24
Dobrý den,
mohli by jste mi prosím poradit s následovným dotazem.
Naše zaměstnankyně měla od 1.1.2014 do 31.8.2014 pracovní smlouvu na celý úvazek (40 hodin týdně). od 1.9.2014 do 31.12.2014 bude mít pracovní smlouvu na 0,1 pracovní úvazek (4 hodiny týdně). V září si bude vybírat dovolenou - 14 dní. Jak ji mám spočítat dovolenou.
Děkuji
Jana Husáková

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zztop*
Datum: 01.09.14 09:14

Pardon jen mě to hrozně zajímá. A to jste účetní a nebo jen majitelka firmy? U prvního absolutně nechápu takovou neznalost, ale u druhého ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 12:43
Omlouvám se, jsem bohužel to první.S touto prací začínám.
Datum: 01.09.14 16:37
avatar

Podle mne byste měla náhradu mzdy za 8 dvanáctin výměry vyplácet za 40hodinový úvazek, zbytek (4 dvanáctiny) za 4hodinový úvazek. Počet dnů se nemění (zaměstnankyně má nárok na celou výměru dovolené).

Je-li u Vás výměra 4 týdny (20 dnů) dovolené, půjde podle mne o 13,5 dne s plnou náhradou a o 6,5 dne s náhradou za 0,1 úvazku. Za dovolenou v září bych počítala 13,5 x plná náhrada + 0,5 x 0,1 úvazku.

Ale je to jen úvaha, ještě si to ověřte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.14 18:24

to určitě ne, protože změnou úvazku se prostě mění počet hodin, které má dotyčná týdně pracovat a tím tedy i počet hodin, které čerpá při dovolené či nemocenské, když nepracuje.

tedy pokud by si dva týdny dovolené vyčerpala v srpnu, dostala by náhradu za 80 hodin, protože právě těch 80 hodin díky dovolené zamešká. ovšem pokud si ty dva týdny dovolené vyčerpá až v září, kdy už má snížený úvazek, tak dostane náhradu za ty dva týdny 8 hodin, protože opět právě tolik hodin zamešká. pokud dovolenou ještě nečerpala, tak v obou případech jí ještě dva týdny dovolené zbydou.

je to vůči zaměstnankyni nespravedlivé, ale ona víc hodin nezamešká, takže jí těžko lze proplatit víc hodin, než kolik by měla pracovat a nepracuje. pokud dosud dovolenou nečerpala a zaměstnavatel je korektní, mohl by jí to vynahradit třeba odměnou navíc a nebo navýšit úvazek až po dovolené, aby na tom finančně netratila. ale rozhodně to není jeho povinnost.

nicméně při takhle malém úvazku asi zaměstnankyně není v práci každý den, takže asi by se nárok z týdenní dovolené měl přepočítat na denní - tedy v podstatě pokud týdenný úvazek 4 hodiny znamená, že přijde do práce jeden v týdnu, tak pokud by takové rozvržení pracovních směn bylo po celý rok, tak by 4 týdny dovolené neznamenaly 20 dní po 48 minutách (tedy celkem 16 hodin), ale 4 dny po 4 hodinách (opět celkem 16 hodin). v tomhle přepočtu by se nejspíš odrazilo, že osm měsíů zaměstnankyně pracovala každý den a teď už pracuje jenom jeden v týdnu a mohl by jí vyjít nárok na větší počet dní, ale nevím, v praxi jsem tohle nikdy nepřepočítávala... i když pokud nad tím přemýšlím, tak je docela pravděpodobné, že i v tomto případě by se změnou úvazku přestal brát ohled na to, co bylo před změnou a bral by se jenom aktuální stav, maximálně by došlo k odečtu již vyčerpané dovolené před přepočtením nároku z týdenního na denní *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.