Stěhování a měsíc OBZP

Od: Datum: 31.08.14 13:16 odpovědí: 5 změna: 31.08.14 15:42

Dobrý den, rodinné zázemí mě nutí se s rodinou odstěhovat do jiného města v ČR, kde mám nastoupit od 1.12.2014. Zde je nutno na pronájmu částečně vymalovat, doopravit byt. V minulé práci jsem pro nadbytečnost dostala výpověď k 2.6. 2014. Jsem nyní v registru UP a nepobírám žádné dávky od státu, protože u zeměstnavatele jsem byla 4 měs a v minulosti jsem si sociální neplatila, neboť jsem měla jako OSVČ nízké příjmy, čili mi podpora nenáleží. Ale, aby mi na úřadě pomohli, do doby stěhování, zařadili mě do nově se rozjíždějícího projektu, kde musím chodit denně na školení- podpora nezaměstnaných na vsi. Zatím jsem nebyla ani na UP žádat na nějaké sociální dávky, ani nevím, jestli mám na ně nárok. Pronájem v novém městě, kde mám od 1.12 nastoupit je volný a budou nám jej , dle smlouvy ,předávat 12.9.2014.Ráda bych využila svůj čas místo denního chození na UP na školení a sbalila věci a začala úpravy na novém bytě 100 km od současného bydliště, co máme, což odhaduji tak 1 měsíc, ale nevím, jak řádně učinit přestup. Když se odhlásím z UP k 12.9. 2014 , budu OBZP, Bylo mi sděleno, že když se odhlásím z UP jednoho bydliště, musím pak opět na UP nového bydliště a dokončit projekt.Raději bych se ale, abych zbytečně nemusela lítat po úřadech odhlásila a na UP už nešla. Tedy byla OBZP do doby nástupu 1.12. na pracovní místo, které mám již jisté a přála jsem si jej..Mám dotaz, když budu od 12.9. OBZP co vše musím platit- musím platit sociální? Zdravotní pojištění se platí celé za měsíc září, nebo část a pak celé až v říjnu? Mohu jako OBZP žádat o nějaké doplatky sociálních dávek od státu- na děti, na sociální minimum, nebo na ně nebudu mít nárok jako OBZP? máte s tím někdo zkušenost, že na vlastní žádost jste takto odešel z UP například kvůli stěhování do jiného města a nutnosti se nechat vyřadit? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.08.14 13:29
avatar

Pokud se z ÚP odhlásíte od 12. září, nebudete za září zdravotní pojištění hradit. Zaplatíte až za říjen a listopad 1.148 Kč měsíčně. Odhlásíte-li se evidence uchazečů o zaměstnání, nebudete osobou v hmotné nouzi. Podle mne nebudete mít nárok na nic.

Před ukončením evidence doporučuji si podrobně pročíst podmínky účasti v projektu, abyste pak nemusela uhradit náklady.

Z důvodu stěhování není nutné evidenci ukončit. Stačí zažádat o převedení na pobočku v místě nového trvalého pobytu. Žádost podat ještě "u staré" pobočky.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lidka
Datum: 31.08.14 14:00

Děkuji Vám za jasnou a přesnou odpověď. Osobou v hmotné nouzi nejsem, pobírám jen státní přídavky na dítě ve výši 610 Kč, nesplňujeme hmotnou nouzi, partner je stále pracující, má 1 dítě ve své péči. Paní na UP mi jen říkala, že pokud máme nižší příjmy, možná bychom obdrželi pouze minimální podporu na bydlení. Z mého pohledu- OBZP by měla být osoba, co si hledá aktivně práci sama a nechce být na UP ani na žádném úřadě, možná něco jako překlenovací čas než nastoupí na UP, mateřskou, podnikání, důchod , nebo je to žena v domácnosti a manžel ji živí , nebo čas , než nastoupí do práce ,dle mě.

Datum: 31.08.14 14:40
avatar

Zřejmě jsem si mylně vysvětlila část Vašeho dotazu: Mohu jako OBZP žádat o nějaké doplatky sociálních dávek od státu – na děti, na sociální minimum, nebo na ně nebudu mít nárok jako OBZP?

Přídavek na děti byste měla pobírat dál i po ukončení evidence na ÚP. Zákon o státní sociální podpoře a o pomoci v hmotné nouzi vidí situaci jinak. Vy si navíc práci hledat nebudete, protože už ji máte přislíbenu.

Já bych na tom ÚP zůstala a krátce před stěhováním bych zašla požádat o "zprostředkování zaměstnání pobočkou v místě, do něhož se stěhujete".

Máte-li uazvřenu nájemní smlouvu na své jméno, nebo na jméno manžela, a máte-li v bytě trvalý pobyt, můžete požádat o příspěvek na bydlení (na ten jsem si před chvílí nevzpomněla).

Budete muset doložit, na základě čeho v bytě bydlíte (nájemní smlouvu) příjmy všech společně posuzovaných osob a potvrzení o úhradách nájemného a záloh na energie za předcházející kalendářní čtvrtletí.

Více informací – příspěvek na bydlení (portál MPSV)

––– Co je to za projekt na tom ÚP? Jak jste se do něj dostala? Máte na něj s ÚP uzavřenu nějakou smlouvu? Jaké v ní jsou podmínky? Nebudete muset v případě nedokončení nic hradit?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lidka
Datum: 31.08.14 15:12

Děkuji za odpověď. Zařazení do projektu proběhlo začátkem srpna, po dvou měsících registrace na UP, je to podpora nezaměstnaných na vsi- platí nám za dopravu, je to z dotací MPSV, smlouvu jsme podepsat museli, vyřazení je možné i na vlastní žádost, protože nic , kromě cestovného mi v rámci projektu neproplácí. Sankce jsou, jestliže do 8 dnů od započetí zaměstnání nedám vědět , že končím na UP a dále nepožádám o vyřazení z projektu pro vážný důvod, dále, když projekt nebudu navštěvovat podle předem daného harmonogramu, který jsme obdrželi a když nebudeme dodržovat termíny školení, další postih je, když uchazeč nedodržuje záměrně a bez omluvy školení-sankce vyřazení z projektu, UP i postih finanční.Vyřadit na vlastní žádost mohu, ale musím to dát písemně a předem, před termínem - stěhování je dostačující důvod. Ostatní nevím z podmínek a raději se budu na UP informovat osobně.

Datum: 31.08.14 15:42
avatar

Stěhování je dostatečný důvod, ale nejsem si jista, jestli 2,5 měsíce předem. To by Vám měla říct zprostředkovatelka na ÚP. Případně se s ní můžete i poradit, kdy nejlépe požádat o převedení pod jinou pobočku.

S ÚP je lepší ukončit vše korektně. Nové zaměstnání není jisté až do konce zkušební doby. Kdybyste se v novém bydlišti musela evidovat znovu (což Vám samozřejmě nepřeji), může se hodit mít vše řádně uzavřeno.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.