Příspěvek na bydlení a hmotná nouze

Od: Datum: 28.08.14 13:51 odpovědí: 14 změna: 30.08.14 14:37

Dobrý den, může mi někdo zodpovědět otázku, jaký příspěvek na bydlení plus dávky v hmotné nouzi může žádat 1 osoba, samostatně bydlící ve vlastním domku na vesnici? Konkrétně platí plyn 2400 Kč, elektřinu 1000 Kč, vodu 300 Kč. Dům je vlastní. Žádný příjem nemá.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 28.08.14 14:04

ani důchod?

na to jsou dnes všude kalkulačky třeba zadáš do google "kalkulačka sociální" a pak si vybereš co potřebuje

nebo: kalkulačka site: mpsv.cz/cs/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.14 14:15
avatar

O příspěvek na bydlení může požádat, pokud má v domě, pro který bude o příspěvek žádat, trvalý pobyt. Vlastnictví domu doloží výpisem z katastru nemovitostí, náklady na bydlení potvrzením od dodavatelů energií. Do nákladů na bydlení lze zahrnout i poplatek za odvoz odpadu.

K posouzení situace ohledně hmotné nouze by bylo potřeba více informací. Při přiznání dávek hmotné nouze bude hrát roli i důvod, proč žadatel nemá žádný příjem.

––––––––––––––––––––– Odkazy (portál MPSV):

Příspěvek na bydlení

Sociální tématika

Hmotná nouze

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.08.14 15:58

pro dávky hmotné nouze máte být v evidenci uchazečů o práci na úřadu práce. Pak si lze případně žádat o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. U dávek hmotné nouze se bude zkoumat váš majetek -- někde to berou dost přísně a řeší se například televize, zda potřebujete vlastní auto k případnému zaměstnání atd...samozřejmě nesmíte mít žádné finance ani spoření na vaše jméno.

U příspěvku na bydlení se neřeší váš majetek, pouze se dokládají vaše příjmy a výdaje na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.14 17:33
avatar

Zmíněné osobě mohla být přiznána invalidita, ale protože nemá potřebný počet let důchodového pojištění, nemusí mít nárok na důchod. V takovém případě by mohlo jít o hmotnou nouzi, přestože se na ÚP nezaregistruje.

Pro přiznání příspěvku na bydlení je nutné doložit nájemní smlouvu nebo – v případě vlastního domu/bytu – se musí doložit vlastnictví domu (nebo bytu) výpisem z katastru nemovitostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.08.14 16:50

S příspěvkem neporadím, ale vaše měsíční zálohy pro jednu osobu jsou přehnané pro bydlení ve vlastním RD na vesnici.

Konkrétně platí plyn 2400 Kč, elektřinu 1000 Kč, vodu 300 Kč

Již jen 300,- Kč měsíčně za vodu pro jednu osobu? Kubík vody stojí 40,- Kč. Nezdá se mi, že nemáte žádný příjem, to byste tak nepýtval. Pravděpodobně topíte plynem, voda je také na plyn, tak za co spotřebujete elektřiny za 1000,- Kč? Hmmm.

doplněno 28.08.14 17:06:

Voda u nás 39,50 Kč za kubík , s připojením na kanalizaci 76,- Kč. Není snad problém odejít za prací do jiného regionu, prostě tam, kde sežene práci. A nebo také prodat dům a koupit si garsonku pro jednu osobu, vyjde to levněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yyy
Datum: 28.08.14 16:55

Prosím, kde stojí kubík vody 40 Kč? A topí plynem, jiné topení v domě není.A práci nemá, jelikož v tomto regionu člověk po padesátce práci nesežene. Je samozřejmě v evidenci ÚP, který při každé návštěvě říká, že mu práci nesežene, at si ji sežene sám.

Datum: 28.08.14 18:06
avatar

Mně ty zálohy zase tak přehnané nepřijdou, náklady na topení v domku bývají vyšší než v bytě i záloha na vodu 300 Kč pro jednu osobu podle mne odpovídá. Pokud by zálohy opravdu byly zbytečně vysoké, vrátí dodavatelé po vyúčtování přeplatky, což se promítne do výše příspěvku na bydlení v dalším období (příspěvek se pro další období sníží).

––––– "Stěhování za prací" mi u osoby nad 50 let nepřijde rozumné. S prací je to dnes těžké všude, lidé nad 50 let práci kolikrát neseženou ani ve větších městech nebo v Praze ... A stěhovat se všichni do Prahy také nemohou.

–––––

Podle současné legislativy se příspěvek na bydlení vyplácí max. 84 měsíců v posledních 10 letech. Při přijímání této úpravy argumentoval Drábek tím, že 7 let je dostatečně dlouhá doba na to, aby si domácnost našla bydlení odpovídající jejím možnostem/příjmům.

Omezení na 84 měsíce neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let, po těch už se nevyžaduje, aby si našly jiné bydlení. Je-li žadateli něco málo nad 50 let, bude muset max. po 7 letech hledat jiné bydlení. (Ledaže by se do té doby změnila legislativa.)

–––––

Asi by nebylo od věci zvážit možnost prodeje domku a pokusit se najít levnější bydlení. Po uplynutí 7 let stejně bude nutné situaci řešit, takže bych asi začala hledat v předstihu.

Ale když se někdo přestěhuje z domku, kde měl např. řadu věcí z vlastní produkce, sníží třeba (to není jisté) náklady na bydlení, ale vzrostou mu náklady na živobytí ... Není to snadná situace a už vůbec ne rozhodování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yyy
Datum: 28.08.14 18:23

Takže je řešení, prodat domek, z úspor si pak platit 10 let nájem a až se úspory vyčerpají znovu žádat o příspěvek na bydlení. Takže doteď -nájem neplatil a po prodeji domku bude platit nájem cca 6000 Kč.

Jo a až prodá domek, zaplatí daň z prodeje tak na tu garsonku aještě pochybí.

Datum: 28.08.14 18:29
avatar

To je, promiňte mi ten výraz, strašná hloupost. Aby si starší/starý člověk platil nájem, zvlášť, když má ve vlastnictví nemovitost, tedy prodat tuto nemovitost a jít do nájmu, to je hrozný krok zpět. Dobře, prodat dům a koupit garsonku, ale do nájmu prostě ne. Kdo ví, jaká nemoc ho za pár let postihne a jak drahé léky nebo jinou péči bude potřebovat, kdo ví, co jiného ho potká. Zbavovat se vlastnictví prostě NE.

Nikdy jsem nechápala, proč starší lidi bydlí v nájmu, kdy si mohli celý život spořit a koupit aspoň maličký byt nebo platit na něj hypotéku. To je první (dobře, druhé - penzijko už mám), co pro své stáří udělám. Abych nedávala čtyři pětiny důchodu (jestli nějaký vůbec budu mít) do nájmu a nebyla závislá na podobných příspěvcích od státu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yyy
Datum: 28.08.14 18:32

Pro ty, jenž argumentují tím, že má člověk odejít za prací jinam. Neví, o čem mluví.Práce už není ani v Praze. Pokud někdo umístí na internet inzerát , že shání zaměstnance, přijdou mu stovky odpovědí se žádostí o místo od lidí z celé republiky.

Datum: 29.08.14 06:14

Nevím,jak to bere sociálka,ale pokud má člověk ve vlastnictví domek,nebo byt nadměrné velikosti a přitom ho obývá sám,tak v žádné nouzi není.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: yyy
Datum: 29.08.14 06:30

Má si do svého domku někoho nastěhovat? Jenomže ten někdo nemůže dostat nájemní smlouvu, dům má jen jednu bytovou jednotku.

Od: uska®
Datum: 30.08.14 10:05

Nezlobte se, ale stále jen přemýšlíte jak si nejde přivydělat, jak být soběstačný, jak bez práce nenatahovat ruku ... Každý má bydlet tak, na co má. Pokud je byt. jednotka úměrná rozměrem pro jednoho člověka a příjem nestačí, tak je v pořádku doplatek. Ale ne vytápět celý RD za skoro 30tisíc ročně a chtít příspěvky po nás - tedy státu. Zazněla zde spousta dobrých rad a žádná vám není vhod.

Můžete pronajmout pokoj, na to nepotřebujete nájemní smlouvu na byt. jednotku. Slevit ze svého pohodlí a mít příslušenství společné. Kdo má zájem něco dokázat - změnit, hledá způsoby, kdo nechce - hledá důvody.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: yyy
Datum: 30.08.14 14:37

Jo jo, 600 000 nezaměstnaných chce být nezaměstnanými. To si myslíte?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.