Konec rodičovské dovolené

Od: Datum: 05.10.14 22:56 odpovědí: 5 změna: 06.10.14 20:49

Dobrý den všem :)

Potřebovala bych se poradit ohledně rodičovské.

V listopadu budou malé 3 roky,což znamená,že bych měla nastoupit do práce z které jsem odcházela na mateřskou.

Do mého bývalého zaměstnání ale nenastoupim,takže budu muset dát výpověď než budou malé 3 roky.Již před půl rokem jsem si nechala prodloužit rodičovský příspěvek,který mi poběží do května.Chtěla jsem se zeptat zda mohu nastoupit během pobírání RP do práce na stálo nebo jen brigádně a zda se mám někde hlásit kvůli soc. a zdrav. pojištění.Když tedy budu defakto nezaměstnaná a pobírat RP.Malou mi do školky nevzali,takže by se starala babička a nebo moje polovička.

Děkuji všem moc za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.14 23:38

při pobírání rodičovského příspěvku klidně můžete pracovat, jak se vám zlíbí, výdělek ani druh smlouvy se nijak nehlídá.

až ukončíte zaměstnání, tak se musíte buď nahlásit na pracovní úřad, jako nezaměstnaná a hledající práci, nebo pokud zůstanete doma, tak na zdravotní pojišťovnu jako osoba pobírající rodičovský příspěvek. pokud by vám rodičovský příspěvek skončil a vy jste stále neměla zaměstnání, tak se můžete nahlásit jako osoba celodenně a řádně pečující o alespoň jedno do dítě do sedmi let věku - dítě přitom nesmí chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: catty
Datum: 05.10.14 23:47

Moc děkuji.

A mohu se zeptat kam se to hlásí,kdybych se potom nahlásila jako osoba celodenně pečující o dítě?až by mi skončil RP?a zda bych brala nějaké peníze?pokud se přihlásim na pracák,tak asi nebudu mít nárok na nějakou výplatu?děkuji

Datum: 06.10.14 00:06
avatar

Změnu hlásíte jenom zdravotní pojišťovně. Registrace na ÚP má smysl pro ty, kdo mohou nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání. Na výplatu je nárok pouze ze zaměstnání.

Pokud byste se na ÚP registrovala po skončení péče o dítě, bude se za poslední zaměstnání považovat péče o dítě a podpora v nezaměstnanosti bude vypadat takto: – první 2 měsíce 3.694 Kč – třetí a čtvrtý měsíc 2.955 Kč – poslední měsíc 2.709 Kč

–––– Proč se nechcete vrátit do původního zaměstnání? S malým dítětem se Vám nebude nové zaměstnání hledat snadno.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: catty
Datum: 06.10.14 20:49

Ivzez: Ukončit zaměstnání chci z důvodu,že se budeme stěhovat,takže si budu hledat nové zaměstnání v novém bydlišti.V bývalém zaměstnání jsem dělala ranní a odpolední což při malé nebudu moct dělat odpolední.Do školky mi ji vezmou až příští rok,snad.Do té doby musíme nějak vydržet a střídat se z babičkou a polovičkou.Ale i tak se obávám , že nenajdu pro mě vhodné zaměstnání,tak aby vždy někdo byl s malou doma

Jinak všem děkuji za odpovědi.

Datum: 06.10.14 00:01
avatar

Je to malinko jinak: Po skončení RD "byste neměla nasoupit" do zaměstnání, ale jste povinna nastoupit do zaměstnání. Pokud víte, že se do zaměstnání nevrátíte, měla jste dát výpověď včas (měla jste ji zaměstnavateli doručit do konce srpna).

Doručíte-li zaměstnavateli písemnou výpověď do konce října, začne 1. listopadu běžet výpovědní doba a zaměstnání skončí 31. prosince.

Můžete sice zaměstnavatele požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou (to není výpověď), ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět.

Pak byste den po 3. narozeninách musela nastoupit do práce.

Zůstanete-li po skončení zaměstnání doma s dítětem, nahlásíte změnu jenom své zdravotní pojišťovně. Mělo by stačit tam zajít s rodným listem dítěte a nahlásit se jako rodič pečující celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o více dětí do 15 let.

Kvůli sociálnímu pojištění (povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ) se nikam hlásit nemusíte. Doba péče o dítě se Vám v rozsahu max. do 4 let věku dítěte započte do odpracovaných let (půjde o vyloučenou dobu).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.