Jak procvičit určitou část paměti?

Od: Datum: 02.11.14 20:33 odpovědí: 2 změna: 02.11.14 20:53

Ahoj,
nezná někdo nějaký způsob jak procvičit paměť spojenou s činnostmi?
Mám neuvěřitelný problém zapamatovat si činnosti - to co mám udělat, jak se to dělá a tak podobně.
Ostatní věci si pamatuji výborně.
Zapamatuji si klidně dlouhou sekvenci čísel, písmen i znaků; naučit se azbuku, hiraganu i katakanu nebyl problém. Pamatuji si data i u nedůležitých událostí, například že třeba pátého června 2012 jsem se nechala ostříhat a podobné věci.
Jakmile mám ale něco udělat (A klidně to třeba můžu sebevíc udělat i chci), tak na to většinou zapomenu cestou. Nikdy jsem si ve škole při tělocviku nepamatovala pravidla sportů i když mi to bylo desetkrát zopakováno. Když mám něco udělat tak s tím musím začít okamžitě, protože za 5 sekund už nemám ponětí co to bylo.
Neznáte někdo nějaké cvičení jak zlepšit tuto část paměti? Jediné co jsem našla je na procvičování té paměti co mi funguje výborně.. Děkuji :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.14 20:45

Postup prací, které si nepamatujete, si napište někam do sešitu a občas do něho mrkněte. Já to mám podobně, ale u mě jde spíš o roztržitost. Např. jdu do sklepa pro marmeládu. Cestou uvidím vajíčka, pak tam něco porovnám, pak na mě zavolá dítko, že chce utřít sopel a konečný výsledek? Jdu ze sklepa bez ničeho...v tom lepším případě donesu vajíčka. Ale jak se jmenoval jakýsi indický prezident, tak do si pamatuji perfektně. Ramaswamy Venkataraman

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.14 20:53

Obecně se dobře pamatuje to, co má nějakou logiku, snažte se najít logiku v tom, co se máte naučit. Pokud to logiku nemá, lze si vypomoci mnemotechnickými pomůckami (např. pomůcka pro vitamíny rozpustné v tucích - zadek - vitaminy a,d,e,k) ap. Tedy využjte svou silnou stránku a propojte ji se slabou, přiřaďte čísla nebo znaky, které si pamatujete činnostem.

Zdá se, že jste spíš cvičila mechanickou, než logickou složku, zaměřte se na objevení logiky ve věcech a dějích.

Člověk má tu vlastnost, že se zabývá tím, co mu jde a vynechává, co mu nejde. Jestliže chcete pocvičit mozek v tom, co nejde, je potřeba tomu věnovat pozornost a zkoušet to posilovat, aby se tvořily nervové spoje. Zkuste to propojit s tím, co vám jde a utvořit si vlastní pomocné body a spojení. Lze využít i barvy, vůně, hudbu, cokoliv.

A asi nejpodstatnější věc je ta, že člověk si pamatuje, co ho zajímá a baví a nudné vypouští. To je přirozená vlastnost. Tedy je to o motivaci a jak si ozvláštnit to, co se učíte a nejde vám to. To je někdy hodně těžké.

doplněno 03.11.14 06:50:

Ještě dodatek pro zajímavost – problémy se zapamatováním dějů a úkonů mají často pacienti s poškozením čelního laloku, což pochopitelně nejste vy, abyste to nevztahovala k sobě. Důvod, proč to píši, je přepojení do jiné části mozku pomocí hudby, kterou to kompenzují, která jim umožňuje tyto věci zvládat na jiné úrovni. Např. mají problém s navazujícími úkony při oblékání, nepamatují si, co a kam a ten sled. Pokud použijí k oblékání doprovodnou písničku nebo verše a zachytí se toho rytmu, některým to moc pomáhá. Ti, kdo toho využívají, si zpívají při všem, co dělají. Mají své oblékací, koupací a jiné písně, zpívají si při všem, co dělají. Když jsou přerušeni, ztratí nit a úplně se zastaví.

Jsou i studenti s geniální fotopamětí a někteří využívají právě spojení s hudbou, aby si zapamatovali doslovně množství textu, takže jsou schopni přezpívat studijní texty, které si sami pro sebe zhudebnili.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.