Jaký je rozdíl?

Od: Datum: 09.09.14 16:09 odpovědí: 2 změna: 09.09.14 16:26

Jaký je rozdíl mezi Trestním řádem a Trestním zákoníkem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.14 16:18
avatar

Stačí si to pozorně přečíst...

Citace ze zákona:

Účelem trestního řádu je upravit postup orgánů činných v trestním řízení tak, aby trestné činy byly náležitě zjištěny a jejich pachatelé podle zákona spravedlivě potrestáni. Řízení přitom musí působit k upevňování zákonnosti, k předcházení a zamezování trestné činnosti, k výchově občanů v duchu důsledného zachovávání zákonů a pravidel občanského soužití i čestného plnění povinností ke státu a společnosti.

Trestní zákoník je součástí veřejného práva a upravuje trestní právo hmotné. Část první v rozmezí paragrafů 1 až 139 definuje časovou a místní působnost trestních zákonů, základy trestní odpovědnosti, účastníky trestného činu, okolnosti vylučující protiprávnost činu, zánik trestní odpovědnosti, trestní sankce, zahlazení odsouzení, zvláštní ustanovení o některých pachatelích (např. mladiství) a výkladová ustanovení. Druhá Zvláštní část (§140 až §418) popisuje skutkové podstaty jednotlivých trestných činů včetně těch proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, proti rodině a dětem, proti životnímu prostředí či hospodářské.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.09.14 16:26

Zjednodušeně řečeno trestní řád určuje pravidla podle kterých se postupuje v trestním řízení (výslechy, vazba, zadržení apod.) a trestní zákoník určuje pravidla, podle kterých se určují tresty a tresty samotné (výše škody, jednotlivé trestné činy apod.).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.