Pracovní obuv a alternativa

Od: Datum: 22.08.14 07:43 odpovědí: 27 změna: 23.08.14 11:42
avatar

Rádci poraďte prosím. Je nutné nosit prac.obuv zakoupenou firmou a jiná alternativa neexistuje? Nově naše firma objednala nový tip obuvi a má prošev na nártu a šev je moc nízký a děsně tlačí (brní nohy a následně natečou) na nohách mám modřiny a oděrky s puchýři. Ráda bych si koupila, po konzultaci s bezpečnostním technikem, boty, které mi padnou. Je toto možné a nebo nemám šanci a nohy odepsala? Zkouším je nosit už cca 3 měsíce a neroztáhnout a neroztáhnout.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.08.14 07:48

Konzultujte to s někým, kdo to má u Vás ve firmě na starosti. Zákoník pouze říká, že zaměstnavatel Vám jej musí poskytnout, ale detaily už neřeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 07:51
avatar

Zkoušela jsem a jsou nekompromisní, zatím to řeším tak, že při sezení boty sundává, ale už mě to neba :(.

Od: ben®
Datum: 22.08.14 07:54
avatar

Dobrý den, a co zkusit ty samé boty, ale větší? Zdravím!

P.S. Nebo je alespoň tolik neutahovat.

doplněno 22.08.14 08:08:

Snad si nechat napsat od doktora, že nemůžete tuto obuv nosit ze zdravotních důvodů.

Ale, půjdete do konfliktu s vedením a to se dnes trestá.

doplněno 22.08.14 08:19:

Já mám vysoký nárt, tak musím mít boty vždy větší a neutahovat je tolik. Možná ještě zkuste vyndat vložky (pokud tam jsou) nebo si na nárt vložit nějaký molitan - ale, to jsem nezkoušel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 08:16
avatar

No právě a to nechci. Nechci dělat problémy, jen, mi vadí, že boty fakt dost tlačí. Možná že mám velké nohy a tak budou muset pryč (velikost 36 ;)

Datum: 22.08.14 07:54
avatar

Pracovni obuv nesmi byt nepohodlna. Zadejte jeji vymenu. Pokud neuspeje u nadrizenych, jdete vyse, pozvete cloveka zodpovedneho za bezpecnost na pracovisti. V kazde firme takovy je. V opacnem pripade si musite koupit pohodlne boty za sve penize. Nekdy je to opravdu lepsi.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.14 08:00
avatar

Vzala jsemsi na 3tí pokus o číslo větší (bylo to o něco lepší) ale stále to neřeší chůzi 8 hod. denně. Za své jsem si koupila :( s certifikátem ale bohužel mi to nadřízený zatrhnul. Proto se ptám, jestli je nějaké odvolání a kde. Bezpečnostní technik u nás je stejného názoru jako oba mí nadřízení. Cituji jeho slova: nesmíte použít jinou obuv, než kterou jste od zaměstnavatele dostala. Ostatní je Váš problém.konec citátu.

Datum: 22.08.14 08:09

Odpověděla jste si, konzultujte to s bezpečnostním technikem ve Vaší firmě a ten Vám řekne, co Vám povolí a co ne ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 22.08.14 08:31
avatar

Obávám se, že máte smůlu. Vedení některých firem ani bezpečnostní technici nebývají placeni za osobní přístup k jednotlivým zaměstnancům a problémy jedinců je většinou nezajímají. Mají své bezpečnostní předpisy, které dodržují a jejichž dodržování vyžadují po podřízených. A tím to po nich většinou končí. Je nad rámec jejich povinnosti zkoumat, jestli i jiná obuv (kterou si sami zakoupíme) splňuje podmínky jejich předpisů. Já jsem v tomto ohledu velmi skeptický...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.14 09:57

Na druhou stranu se není co divit. Takový zhrzený zaměstnanec dokáže firmě pořádně zatopit a případné nedostatky v dodržování bezpečnostních předpisů využít ve svůj prospěch. Jednoho dne se začnou střídat ve dveřích různí kontroloři a firma jen platí a platí pokuty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 09:08
avatar

athenaise,

sice Vás chválím, abyste se ptala zde na nejlepší poradně, ale žádná odpověď zde neuspokojí vaše potřeby, pokud majitel a technik budou tvrdit, to co tvrdí.

Buď s nimy půjdete do jednání, nebo se přizpůsobíte, nebo...

Osobně bych požádal ispektorát bezpečnosti práce (písemně anonymě emailem) aby mi vydal stanovisko v tomto problému. Osobně se občas potýkám s požadavky externích bezpečáků (páč nemáme vlastního) a některé názory se mi nelíbí a nesouhlasím s nimi. Obrátím se na ispektorát a zatím mi vždy vysvěltili dopodrobna a pomohli.

Přeji všem hezký víkend.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: wogoos*
Datum: 22.08.14 09:13

Já myslím že na to nemají právo. Ano, můžou vám předepsat podmínky - uzavřená pata či špička, ocelová špička, barva obuvy, výška podpatku atd. Ale určitě ne typ a vnitřní pohodu. Trval bych na svém, bohužel dnes to moc nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 09:39

Dnes i jindy to jde,jen lidi se bojí a drží hubu.Obory mlčí jen.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.14 09:38

V dnešní zkažené společnosti jsou ve firmách bezpečáci hrozně voražení,něco jako bůh.Pokuď so koupíte pracovní obuv ve specializované prodejně k Vaší spokojenosti tak bezpečák nemůže nic namítat.Hnal bych to přes pracovní soud a nebát se tzv.českých kapitalistů co jen buzerujou a lidi jsou pro ně póvl.U soudu to vyhrajete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 12:02
avatar

Jen už pak nebude mít ty boty kam nosit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 12:27
avatar

Ringo, bohužel musí boty vrátit, páč nejsou její..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.14 12:29
avatar

To je vlastně fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 12:21

Samozřejmě, že nejste povinna nosit obuv, která Vám způsobuje puchýře a modřiny, zaměstnavatel tím porušuje jeho prevenční povinnost:

Předcházení škodám

§ 248 ZP

[Pracovní podmínky a kontrola]

(1) Zaměstnavatel je povinen zajišťovat svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku; zjistí-li závady, je povinen učinit opatření k jejich odstranění.

Zaměstnavatel je povinen Vám zabezpečit takovou pracovní obuv, která Vám nepůsobí puchýře (resp. alespoň ne v takové míře, aby Vám vlastně znemožnil bezpečný výkon práce a nošení jiné, Vaší vlastní, obuvi. Je povinen Vám obuv vyměnit na jeho náklady. Napište mu dopis, nohy si ofoťte! a požádejte ho o výměnu bezpečnostní obuvi z důvodu poškození Vašeho zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 12:28
avatar

Dík. Zkusím. Zkusila bych všechno, fakt to je neúnosné. A doufám, že pak budu mít i kam to nosit jak tvrdí ringo :(

Datum: 22.08.14 12:33

Slova Vašeho bezpečnostního technika jsou, s prominutím, pitomost. Pokud tvrdí, že nesmíte použít jinou obuv, než kterou Vám určí zaměstnavatel, tak mu řekněte, že nesmíte použít jinou obuv než tu, která Vám nepoškozuje zdraví. Jinak by Vám byl zaměstnavatel povinen uhradit náklady na léčbu Vašich nohou (mast, náplasti, cokoliv). Pokud si boty znovu obujete, vyfoťte si nohy před obutím a po vykonání směny, ať máte důkaz. Ale samozřejmě, že na tyto situace bezpečáci nejsou zvyklí a nechtějí je řešit, takže se musíte ozvat. Pořád platí, že každý si svá práva hájí sám :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.14 12:48
avatar

No a víš co? raději nepracovat v takové firmě, než si pak ničit své zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 12:53
avatar

Jj hledám jak mourovatá a zatím nic, tady na Vysočině to je fakt "hustý" a k tomu hypo beúúúú

Datum: 22.08.14 13:59

Pojď sem na Karvinsko a budem hledat spolu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 08:50
avatar

Ok. Bydlela bych u kamarádky v Orlové , ju? ;) A boty fasujete dobré? :-D

 

Datum: 22.08.14 13:06

Jednoduché zajděte si na nejbližší pobočku OIP a sdělte jim váš problém , myslím si že jste v právu a zaměstavatel vám musí vytvořit takové podmínky které vám dovolí dělat svojí práci v pohodlí a neohrozí tím vás a vaší prácí.

Konkrétnější info vám dají přímo tam ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 22.08.14 16:05

Dobrý den, je to problém docela všeobecný, protože většina zaměstnavatelů šetří a kupuje ty nejlevnější šmejdy. Hlavně že to má požadovaný certifikát. Při řešení tohoto problému je ve firmě pro vás nejvyšší autoritou bezpečnostní technik. Pokud se nelze s BT domluvit, tak zkuste odbory a pokud nejsou, nebo nechtějí pomoci, tak záleží na vás jakou cestu si vyberete. Každý další krok však vede ke konfliktu a je otázkou jak dlouho u zaměstnavatele pak vydržíte. Ještě nejméně konflitní je v první fázi potvrzení od lékaře, že máte nevyhovující obuv. Pak se případně obrátit na již zmiňovaný IP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.14 17:31

Dobrý den, k Vašemu dotazu sice nemám fundovanou odpověď, ale napíšu svoji zkušenost.

Každá pracovní pozice i pracoviště by mělo mít zhodnocení pracovních rizik a tím i předepsané OPP. V případě obuvy by to měla být předepsaná kategorie dle normy. Přehled kategorií třeba zde. Potom by mělo stačit zakoupit obuv požadované kategorie a popřípadě to podpořit potvrzením od lékaře. Co se týče bezpečnosti na pracovišti budete mít splněno a normální zaměstnavatel to akceptuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 11:42
avatar

Dík, zkopírovala jsem si materiály ohledně ISO a tak abych měla v ruce porovnání pro ně i s obrázky a "utluču" je argumentama *palec*

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.