Změna práce, doplacení zdr. pojištění, daně

Od: Datum: 21.08.14 16:15 odpovědí: 13 změna: 24.08.14 17:51

Dobrý den,

rád bych si ujasnil několik otazníků, které teď řeším. Nejprve nastíním situaci. Přijali mě do nového zaměstnání, kde ale nemohli čekat 2 měsíce výpovědní lhůty a ve starém zaměstnání mě zase nechtěli pustit dříve. Proto jsem to po domluvě s novým zaměstnavatelem vyřešil tak, že mě vezme i s paragrafem 55 a do staré práce jsem přestal chodit a nastoupil do nové na DPP. Po dvou týdnech jsem byl z původní práce propuštěn a v nové dostal klasickou smlouvu.

Nyní řeším tyto otázky:

Takže, 1.8. jsem ještě odpracoval směnu ve staré práci. 4.8. jsem již nastoupil do nové na dohodu o provedení práce a v původní mi tedy začala běžet neomluvená absence. 15.8. jsem podepsal okamžitou výpověď udělenou zaměstnavatelem a to sice zpětně k datu 1.8.2014. V novém zaměstnání jsme tedy ukončili DPP k 17.8.2014 a uzavřeli normální pracovní smlouvu od 18.8.2014.

Výdělek na DPP nepřesáhl 10.000,- Kč

Jak to teď mám řešit? Budu muset doplatit zdravotní pojištění, když jsem ještě 1.8. odpracoval den ve staré práci? Psal jsem již na VZP, mám se ozvat až v září, až skončí měsíc srpen.

Sociální pojištění doplácet nemusím?

A co daně? Daňové prohlášení v nové práci jsem podepsal až při normální pracovní smlouvě, tedy 18.8.2014. Který se zaměstnavatelů uplatní slevu na dani?

V původním zaměstnání jsem měl ještě nárok na 6 dní nevyčerpané dovolené, tu mi nejspíše pokrátili.

Snad jsem to napsal srozumitelně, za všechny rady předem děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.14 16:47

Podle mě zdravku doplácet nebudete. Sociální pojištění zcela určitě ne. Daňové prohlášení můžete mít v jednom zdaňovacím období (tedy v měsíci srpnu, kdy máte zdanitelné příjmy) podepsané jen u jednoho plátce. Podle všeho jste měl DP podepsané jak u původního zaměstnavatele do 1.8.2014, tak u nového (už u DPP, nebo až u HPP?), což je asi špatně, protoře za 8/14 Vám uplatní slevu na dani jak starý, tak nový zaměstnavatel. Domluvte se s novým, jak Vám zdanil dohodu? odečetl slevu? nebo se domluvte se starým, který Vám z výdělku za 1.8. téměř nemá co uplatnit, a uveďte na daň. prohlášení změnu - konec poskytování slevy na dani 31.7.2014.

Ohodnoceno: 0x

Od: jirik1234
Datum: 21.08.14 17:49

Děkuji za odpověď. Zajdu hned zítra za účetní v nové firmě a potom v pondělí do staré firmy. DP jsem měl u nového zaměstnavatele podepsáno až při HPP, tedy 18.8.

V případě že by uplatnili slevu oba zaměstnavatelé za 8/14, tak co to pro mě bude znamenat?

Datum: 21.08.14 19:29

Myslím, že by se dalo ještě leccos zachránit - výplaty za srpen se zpracovávají až v září, určitě se domluvíte. Byl by to nedoplatek na dani.

Datum: 21.08.14 19:47

Děkuji za uklidnění Hned zítra to začnu řešit a potom v pondělí. Ještě mám týden času. A ten nedoplatek by se potom vyúčtoval ke konci Března? Jak je vyúčtování daně? Protože jsem to tak měl i loni, dva zaměstnavatelé v jeden měsíc, u toho nového jsem slevu na dani nedostal a potom při vyúčtování daně jsem měl výplatu navýšenou o tu částku.

Datum: 21.08.14 20:15

Nejspíš ano. Od prvního zaměstnavatele dostanete (na požádání, až před vyúčtováním příští rok) Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. To doložíte současnému zaměstnavateli k provedení ročního zúčtování daně. Jako slevu na dani můžete mít za rok pouze částku maximálně 24.840 (pokud by Vaše daň za rok byla nižší, tak jen do výše té daně). Nedoplatek na dani zaměstnanci nedoplácejí,přeplatek se jim vrátí, pokud činí víc než 50,-- Kč.

Datum: 21.08.14 21:56

Aha, tak to si toto potvrzení pohlídám. Mám si o něj požádat tedy až příští rok? Nedoplatek bych doplácet nemusel? Tu slevu si ohlídám. Nejlépe abych se domluvil, ať ji ze starého zaměstnání neuplaťnuji, za ten jeden den a ať už jí uplatní v novém.

Datum: 21.08.14 21:30

Nebudete doplácet zdravotní ani sociální pojištění. Sociální pojištění si nikdo sám hradit nemůže a zdravotní pojištění byste hradil v případě, že byste měl DPP s odměnou do 10.000 na celý srpen.

Takže si jenom ohlídejte tu daň.

Nevyčerpanou i vyčerpanou dovolenou Vám zaměstnavatel mohl strhnout za neomluvenou absenci (za každý den absence jeden až tři dny dovolené). Pak by Vám strhnul i náhradu mzdy za přečerpanou dovolenou a zdravotní pojištění za neplacené volno.

Vše byste našel ve výplatní pásce z předchozího zaměstnání.

Datum: 21.08.14 21:53

Teď jsem trochu rozhozený z toho co píšete o dovolené. Než jsem to vyřešil jak jsem vyřešil, pročetl jsem si hodně na internetu a všude psali jen to, že mi mohli pokrátit pouze nevyčerpanou dovolenou. A zdravotní pojištění taky?

Teď jsem dostal od starého zaměstnavatele výplatu za červenec a byla v pořádku, jen bez prémií. A jelikož jsem v srpnu odpracoval jen jeden den, tak to už by mi strhli ve výplatě za červenec, ne? Ve výplatě za srpen už mi nebude moc co strhnout..

No nicméně se poptám přímo jejich účetní, až tam pojedu.

doplněno 21.08.14 22:14:

Jen doplňuji, že jsem k 31.7.2014 měl 13 dní zbývající dovolené, takže nárok ještě asi na 5-6 dní. Zítra tam rovnou zajedu za účetní a ta by mi měla asi všechno sdělit.

Datum: 21.08.14 22:21

Myslím, že krácení dovolené by se projevilo už ve výplatě za červenec. Pokud Vám zaměstnavatel jenom nepřiznal prémie, dovolenou podle mne krátit nebude. Radši ale o dovolené s účetní nemluvte, zbytečně byste tuto možnost připomněl (zaměstnavatel dovolenou krátit může, ale nemusí) ...

doplněno 21.08.14 22:24:

Doplatek zdravotního pojištění by přicházel v úvahu jenom v případě krácení dovolené. Zaměstnavatel by musel místo dovolené vykázat neplacené volno, za něž byste hradil zdravotní pojištění sám (za dny neplaceného volna by odpadla ta část zdravotního pojištění, kterou jinak hradí zaměstnavatel).

Datum: 21.08.14 22:56

Takže se nemůže stát, že mi příjde za srpen (teď možná napíšu úplnou blbost) výplatní páska s částkou v mínusu, kterou budu muset doplatit? Logické mi připadá, že by si vše strhli v této výplatě.

Jenže co se teď stane s těmi 6 dny dovolené, na kterou jsem měl nárok? Buď mi jí budou muset proplatit, pokud mi jí nepokrátili? Takže účetní by to stejně musela řešit. Ale tak raději jí to říkat nebudu, zatím. Zeptám se jen na daně a ty věci okolo.

No ale jak jsem popisoval, v práci jsem byl ještě 1.8.2014 a potom jsem "bulal" až do 15.8.2014 kdy jsem přišel situaci osobně řešit do tohoto zaměstnání a dostal jsem rovnou "Zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem dle paragrafu 55". S ukončením pracovního poměru ke dni 1.8.2014. Takže tím pádem prostor pro neplacené volno nevznikl? Ale kdo tedy hradí pojištění za období 2.8.-17.8. , kdy jsem měl jen DPP? Když další smlouvu na HPP jsem podepsal až od 18.8.?

Děkuji za rady!

Datum: 23.08.14 03:05

Nevím, co bývalého zaměstnavatele napadne, ale nepřijde mi pravděpodobné, že by ještě v srpnu chtěl krátit dovolenou. Zdravotní pojištění máte hrazeno do 1. a od 18. srpna.

Za dobu od 2. do 17. srpna nic doplácet nebudete. Zdravotní pojištění byste za srpen hradil sám jenom v případě, že byste celý měsíc nebyl zaměstnán ani v evidenci ÚP.

Datum: 24.08.14 14:15

Tak jsem v pátek volal hlavní účetní předchozího zaměstnavatele. No nakonec to je prý tak, že jelikož mi pracovní poměr ukončili k datu 1.8.2014 což je poslední den, kdy jsem byl v práci ( takže mi nedali výpověď k 15.8.2014 což je datum, do kterého jsem do práce nedocházel), tak že mi dovolnou nepokrátili, ale navíc mi jí ještě proplatí. Po výplatach v září mi pošlou potvrzení o zdanitelných příjmech a evidenční list důchodového pojištění.

Dává to logiku? Já myslím že ano. Pokud by mi ukončili pracovní poměr k 15.8.2014 tak by tam bylo i těch 10 dní "áček", ale když mi to ukončili zpětně k 1.8.2014, tak to je asi ta lepší varianta.

Slevu na dani mi uplatní oni, takže jsem zašel k účetní u nového zaměstnavatele a oznámil ji to, což bylo dobře, protože mi slevu chtěla uplatnit i ona.. i když nakonec přiznala, že bych na tom jen vydělal, protože jak už tady bylo řečeno, nedoplatek by po mě nikdo nechtěl. Ale že by mi to stejně asi potom strhla z výplaty. Co se týče pojištění, tak to budu ještě v září zjišťovat přímo u VZP.

A ještě doplňující otázka - co pro mě znamená výpadek dvou týdnů v placení sociálního pojištění? Že bych mohl do důchodu o dva týdny později?

Datum: 24.08.14 17:51

Ne. Znamená to, že ty dva týdny Vám budou chybět při sčítání dnů při výpočtu důchodu. A zřejmě vůbec chybět nebudou - viz dále.

Dny se počítají ze dvou důvodů:

1) jestli máte odpracováno povinných (asi už) 35 let, tam Vám snad nic chybět nebude. Kdyby náhodou, musíte pracovat tak dlouho, abyste tu povinnou dobu měl, jinak Vám nevznikne nárok na důchod.

2) pro výpočet výše důchodu se sečtou všechny pojištěné dny a náhradní doby a podělí se 365. Za každý rok pojištění dostanete (aspoň podle současného zákona o důchodovém pojištění) 1,5% z výpočtového základu. Budete mít např. 13756 dnů. Toto po vydělení 365 dá 37 let a 251 dní. Takže Vám spočítají 37x1,5% z výpočtového základu a těch 251 dní se Vám nikam nezapočítá, odpracoval jste je "navíc". Takže byste musel mít zatracenou smůlu, aby Vám do celých 365 dnů (čili dalšího 1,5% k důchodu) chybělo právě těch 14 nepojištěných.

Tyto dny ani nelze samostatně sociálně dopojistit, lze se dobrovolně důchodově pojistit pouze na celé kalendářní měsíce. Normálně to pusťte z hlavy. Těch 14 dní se Vám nezapočítá do dnů potřebných pro vznik nároku na důchod a to je všechno.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.