Souhlas rodičů při gynekologické prohlídce

Od: Datum: 21.08.14 10:20 odpovědí: 5 změna: 21.08.14 17:25

Dobrý den,moje dcera,které je 17 let má přítele a chce se chránit antikoncepcí.Lékař ale požaduje podpis obou rodičů,což je v našem případě problém.S otcem dcera nekomunikuje již několik let a ani já.Je opravdu nutný podpis obou rodičů?Sestra u lékaře mi tvrdí,že ano.Prosím o odpověď.

Děkuji a přeji hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.14 10:35
avatar

znáte pohádku o vlkovi a koze? podepsat otce a je klid

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.14 10:36
avatar

Neexistuje, aby lékař chtěl povolení rodičů k napsání anikoncepce pro mladou sedmnácitelou, zdravou ženu. Není problém jít za jiným gynekologem. V tomto věku je zodpovědná sama za sebe i bez podpisu rodičů. To, co ten lékař chce, je naprostý a totální nesmysl!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.08.14 10:38

Tvrzení lékaře je nepravdivé a nemá oporu v platné legislativě, pan doktor si pravděpodobně nevšiml, že ohledně souhlasu nezletilých pacientů proběhla zásadní změna ust. § 35 z.č. 372/2011 Sb, o zdravotnických službách:

Do 13.3.2013 platilo:

§ 35

(1) Nezletilému pacientovi a pacientovi zbavenému způsobilosti k právním úkonům se zdravotní služby poskytují se souhlasem jeho zákonného zástupce, s výjimkou případů, kdy lze zdravotní služby poskytovat bez souhlasu. Vždy je však třeba zjistit názor nezletilého pacienta, který je s ohledem na svůj věk schopen vnímat situaci a vyjadřovat se, a názor pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům. Vyjádří-li pacient uvedený ve větě druhé svůj názor, zaznamená se do zdravotnické dokumentace; do zdravotnické dokumentace se rovněž zaznamená důvod, pro který nemohl být názor pacienta zjištěn.

Od 14.3.2013 platí:

§ 35

(1) Při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi je třeba zjistit jeho názor na poskytnutí zamýšlených zdravotních služeb, jestliže je to přiměřené rozumové a volní vyspělosti jeho věku. Tento názor musí být zohledněn jako faktor, jehož závažnost narůstá úměrně s věkem a stupněm rozumové a volní vyspělosti nezletilého pacienta. Pro vyslovení souhlasu s poskytnutím zdravotních služeb nezletilému pacientovi se použijí právní předpisy upravující svéprávné osoby blízké s tím, že nezletilému pacientovi lze zamýšlené zdravotní služby poskytnout na základě jeho souhlasu, jestliže je provedení takového úkonu přiměřené jeho rozumové a volní vyspělosti odpovídající jeho věku. Tím není dotčena možnost poskytování zdravotních služeb bez souhlasu.

Důvodová zpráva vysvětluje význam této novely:

Již při vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů a následně i po jeho nabytí účinnosti bylo dotčenými subjekty (jimiž jsou zejména poskytovatelé zdravotních služeb, zdravotničtí pracovníci, rodiče – zákonní zástupci) opakovaně upozorňováno na mnohdy obtížné získávání souhlasu s poskytováním zdravotních služeb obou rodičů nezletilého pacienta a na obtíže s posuzováním obsahu právního vymezení "zdravotní služby, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života," (§ 35 odst․ 2 písm. a) bod 1 zákona). Praktická realizace tohoto ustanovení zákona přináší problémy zejména v případě neúplných rodin, kdy poskytovatelé zdravotních služeb téměř vždy vyžadují souhlas obou zákonných zástupců.

Podle navrhované právní úpravy bude tedy při poskytování zdravotních služeb možné, aby s poskytováním zdravotních služeb vyslovil souhlas nezletilý pacient, pokud takový postup bude přiměřený s ohledem na jeho věk a rozumovou a volní vyspělost k provedení takového úkonu. Úsudek o rozumové a volní vyspělosti nezletilého pacienta k provedení úkonu spočívajícího ve vyslovení souhlasu se zamýšlenými zdravotními službami, si, tak jak to bylo běžné přede dnem nabytí účinnosti zákona č. 372/2011 Sb., učiní ošetřující zdravotnický pracovník.

Pokud tedy zdravotnický pracovník na základě svého úsudku učiní "závěr", že nezletilý pacient je způsobilým udělit informovaný souhlas s navrhovanými zdravotními službami, bude mít jeho souhlas stejnou váhu a účinnost jako souhlas zletilého pacienta.

S ohledem na rodičovskou zodpovědnost za nezletilé osoby, která trvá až do nabytí jejich zletilosti, navrhuje se stanovit, že vyslovení souhlasu nezletilým pacientem nepřekáží tomu, aby ošetřující zdravotnický pracovník sdělil zákonnému zástupci pacienta informace o poskytnutí zdravotních služeb a zdravotním stavu pacienta. Znění ustanovení nebrání tomu, aby takové sdělení učinil zdravotnický pracovník sám nebo na základě dotazu zákonného zástupce; toto sdělení není podmíněno souhlasem nezletilého pacienta.

Pokud nezletilý pacient nebude uznán způsobilým k udělení nebo odepření souhlasu, může být zdravotní péče poskytnuta pouze se souhlasem zákonného zástupce

Shrnuto:

Váš lékař vychází ze staré právní úpravy, která více než rok neplatí. Pro provedení gynekologické prohlídky Vaše dcera,netrpí-li duševní chorobou, nepotřebuje souhlas ani Váš ani jejího otce. Pouze v případě, že by Vaše dcera nebyla schopna posoudit důsledky této prohlídky, je nutný souhlas rodiče, postačí však jeden. Předpokládám, že tato situace u Vás není,tudíž Vaše dcera nepotřebuje k provedení gynekologického vyšetření a předepsání antikoncepce souhlas žádného z rodičů, souhlas udělí sama.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.08.14 10:40

je to nesmysl- dcera se může dát vyšetřit bez souhlasu rodičů

doplněno 21.08.14 10:42:

a napsání antikoncepce taky , nepotřebuje ničí souhlas

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 21.08.14 17:25
avatar

Dcera je zodpovědná a lékař je ,,divnej,,asi nemá rád sex,lékaře vyměnit! Na takový požadavek nemá právo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.