Vymáhání dluhu

Od: Datum: 20.08.14 06:29 odpovědí: 4 změna: 20.08.14 20:44

Dobrý den, prosím o radu. Jak vymáhat dluh od dlužníka slušnou cestou. Je pravda byl jsem moc důvěřivý a žádný podepsaný doklad nemám na čéstku 13 000,-Kč.. Už se mi třetí měsíc vyhíbá a slibuje, tak mě došla trpělivost, tak jsem ho začal nahánět. Jednatel společnosti mě potopil, řekl, že to je můj boj. Začal jsem ho nahánět přes známí a ty mi řekli, že mu taky půjčili, ale ne takové částku, ale byli nižší. Když jsem to sečetl vyšplhalo se to na 30000,-Kč. Toje pěkný ranec peněz. Chci se zeptat je možné hromadně se obrátit na policii i když v ruce nemáme žádný podepsaný doklad o předání peněz, ale vždycky byl u toho nějaký svědek nebo jsou možná jiná řešení.

Děkuju za rady Roman.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.08.14 13:03
avatar

Dobrý den, obracet se na policii nemá význam - ta řeší trestné činy a ten se nestal. Jde o půjčku (nikoliv podvod nebo krádež). Vy se můžete obrátit na advokáta a ten zváží, zda má význam podat žalobu k soudu. Vás to bude stát další peníze, čas a ani výsledek není jistý, resp. i v případě úspěchu u soudu by to potom zřejmě skončilo exekucí (to jsou pro Vás další náklady). Ta dlužná částka se navýší o výdaje na soud a exekutora a ve výsledku se může zjistit, že není z čeho exekuovat. No, a jak vím od jednoho advokáta, tak vymáhat takto nízké částky soudně není pro věřitele "ekonomické". Ale, zase jen tak lehce se vzdát je také škoda. Zjistěte si, jaký má ten dlužník majetek a jestli by bylo z čeho brát. Ovšem, může mít dluhů ještě více a Vy o nich nemusíte ani vědět. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.14 19:37

Pokud chcete právní cestou vymáhat dluh, leží na Vás tzv. důkazní břemeno, že jste peníze dotyčnému dlužníkovi předal. Ideální je samozřejmě písemná smlouva, pokud ji nemáte, tak nezbývá než "použít" onoho svědka, ocitáte se však ve slabší důkazní pozici. Na Policii ČR jít můžete, záleží však na schopnosti a ochotě policistů, zda ono vyšetřování dovedou do nějakého zdárného konce. Obecně platí, že u nás se za dluhy nezavírá, Policie musí prokázat, že se ze strany dlužníka jednalo o podvod, například tím, že dlužník už v době, kdy jste mu poskytoval půjčku věděl či musel vědět, že jeho situace je taková, že ačkoliv Vám přislíbil půjčku vrátit, ve skutečnosti tak učinit nemohl (byl bez příjmu, měl více pasiv než aktiv, exekuce, apod.). Taky je potřeba si uvědomit, že získání exekučního titulu něco stojí (soudní poplatek, odměna advokáta) a pokud se Vám ho podaří získat, ještě nemáte jistotu, že z dlužníka nějaké peníze dostanete. V závěru toho všeho můžete nakonec více ztratit než získat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.14 20:31

Zdravím.Také jsem ručil při půjčce kolegovi z práce.Jel na dovolenou a vrátil se za 3 roky.Byl zavřený.To splatil jen jednu splátku.Zašel jsem za ním do práce,kdy to vrátí a řekl,že na to nemá.Tak jsem mu poradil,aby si půjčil z banky a vrátil co jsem za něj zaplatil.Divil jsem se,když za měsíc přišel a vrátil mě peníze.To jsem měl štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.08.14 20:44

Policie, myslte, že je to podvod? S tím asi neuspějete. Domluvte se s ostatními na společném postupu, dopis, výzvu, termín a pak hupky k soudu, platební rozkaz. Asi s právníkem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.