Pronajímatel odmítá vyplatit kauci

Od: Datum: 19.08.14 16:58 odpovědí: 11 změna: 20.08.14 12:53

Dobrý den,
když jsem se s přítelkyní odstěhoval ze starého bytu, sepsal jsem s pronajímatelem dohodu o skončení nájmu, ve které byl obsažen bod "Pronajímatel prohlašuje, že podpisem předávacího protokolu dostatečně zkontroloval stav Bytu a
nebude mít vůči Nájemci žádné jiné pohledávky."
Byt jsme společně zkontrolovali jednou, řekl mi, co je třeba ještě udělat. Podruhé kontrole mi řekl, že mi odečte z kauce část peněz na ty a ony opravy, s čímž jsem souhlasil. Poté jsme podepsali předávací protokol, ve kterém bylo uvedeno, že ona část peněz bude použita na opravy a zbytek vrácen.
Když jsem po měsíci a půl pronajímatele kontaktoval s dotazem na zbytek kauce, napsal mi, že objevil nové závady na bytě a že to ještě budeme muset dořešit.
Může něco takového udělat?
S pozdravem Jiří


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: medvidekjpjo
Datum: 19.08.14 18:24
Rekl bych ze jste v pravu. Predavaci protokol mate. Byly dve prohlidky. Na zaklade druhe byl prorokol uzavren. Zacal se cukat a je jasny ze vam bud nechce dat nic nebo jen minimum. To svedci o solidarite toho cloveka. Pokud nepujde kloudnou domluvou toto vyresit. Muzete to brat jako obcanskopravni spor. Coz znamena ze jste prohral pokud na to nemate nervy. Jsou to lumpove... O jakou castku se jedna? Jake byly opravy? A cena oprav byla adekvatni?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: obcan*
Datum: 19.08.14 19:08

Jde o to, že jsme měli psa. Před Odchodem jsme si půjčili profesionální vysavače za nemalé peníze a celý byt kompletně vypucovali. Potom se udělal předávací protokol. Pronajímatel řekl, že jsou okousané dveře, pak nějaké drobnosti.
Dohodli jsme se, že mi odečte 3 tisíce z celkových 8. Byl jsem rád, že jsem z toho bytu venku a myslel, že budu mít klid. Měsíc a půl bylo ticho po pěšině a když jsem se slušně ozval, kdy dojde zbytek kauce, nebo jestli se pro ni mám stavit, tak mi poslal fotky koberce a parket s tím, že je to proch*ané od psa a že jsou fleky na koberci i na parketách. Nového najemníka tam měl okamžitě po mém nastěhování, takže nechápu, proč se tom dozvídám až obratem na svoji žádost o skoro dva měsíce později. Na jednu stranu chápu, že je něco takového možné, ale ten koberec tam byl už když jsem se tam nastěhoval a samotné parkety jsem v tom pokoji nikdy neviděl.

Od: medvidekjojo
Datum: 20.08.14 07:31
Takze vam visi 5 tisic. No kdyby to byly 3 najmy po 15000 tak bych to resil... Za 5 tisic si myslim ze opletacky po soudech opravdu nestoji. Zkuste se dohodnout pokud to nepujde dejte mu do huby a nezbyde vam nic jineho nez byt nasranej... Ale to prejde.. Za tech 5 tisic to vazne nestoji..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: obcan*
Datum: 20.08.14 12:10

Tak nějak jsem k tomuto závěru došel taky. V novém bytě rovněž odstraňuji věci, které po sobě nechali předchozí nájemníci, ale nový pronajímatel to hradí ze svojeho a říkal, že si to měl zkrátka lépe zkontrolovat.

Datum: 20.08.14 12:53
avatar

soudit se pro 5 tisíc nemá cenu bude vás to stát několikrát víc plus čas a nervy a jistotu že to vše dostanete zpět nemáte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jkd
Datum: 19.08.14 18:33

Citace z předávacího protokolu mi neříká, jaké jsou pohledávky, zda byly vyčísleny a jak bude naloženo s kaucí. Pronajímatel se k vrácení kauce a základě této citace nezavázal...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.14 18:46
avatar

obcane, když nedá dobrovolně, dáte ho k soudu?

Pak můžeme řešit dále..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.14 19:13

Teoreticky může, ale taky musí prokázat, že jste tyto závady způsobil vy a ne předchozí nájemce, resp., že Vám byt nedal do nájmu i s těmito vadami. Jednostranně si však může započíst jen "dlužnou" částku, což ve Vašem případě nenastalo. Abyste něco dlužil, musí Vás někdo vyzvat k zaplacení oné "dlužné" částky. Rovněž je důležité, zda nájemní smlouva byla uzavřena za účinnosti "starého" občanského zákoníku či dle nového občanského zákoníku (NOZ). Dle původního OZ mohla být kauce použita na úhradu "škod" jen v případě, že a) se tak strany dohodly, nebo b) měl pronajímatel v ruce pravomocný exekuční titul nebo c) výši škody nájemce výslovně písemně uznal. Dle NOZ

Starý OZ (zkráceno):

§ 686a

[Kauce]

(1) Pronajímatel je oprávněn při sjednání nájemní smlouvy požadovat, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem.

(3) Nedohodnou-li se pronajímatel s nájemcem jinak, je pronajímatel oprávněn tyto prostředky použít k úhradě pohledávek na nájemném a k úhradě za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu nebo k úhradě jiných dluhů nájemce v souvislosti s nájmem, přiznaných vykonatelným rozhodnutím soudu nebo nájemcem písemně uznaných. Nájemce je povinen po písemné výzvě pronajímatele doplnit peněžní prostředky na původní výši, pokud pronajímatel tyto peněžní prostředky oprávněně čerpal, a to do jednoho měsíce.

NOZ:

§ 2254

Jistota

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nesmí být jistota vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Vyzvala bych (písemně, doporučeně) pronajímatele k vrácení složené kauce s tím,že Vám kauci zadržuje protiprávně a pokud částku ve výši ...,-Kč nevrátí do 7 dnů ode dne doručení této výzvy, budete se svých práv domáhat soudní cestou.Tuto výzvu nechť pronajímatel považuje za předžalobní výzvu ve smyslu ust. § 142a občanského soudního řádu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: obcan*
Datum: 20.08.14 12:51

Děkuji moc, a kdyby si pronajímatel řekl třeba "tady na té stěně byl flek, toho se při kontrole nedalo všimnout, protože před ním byla kytka, to je prokazatelně vaše vina, to se musí vymalovat, takže vám ty peníze nedám a ještě budu chtít něco doplatit" , pak by mi - po skončení smlouvy i s předávacím protokolem - poslal zpětně výzvu k zaplacení "dlužné částky" za malování. Může něco takového udělat?

Datum: 19.08.14 21:30
avatar

Příště snad radši včas snížit platbu nájemného – tak, abyste kauci "odbydleli" do skončení nájmu ... Pronajímatelů neochotných vrátit kauci nějak přibývá ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 19.08.14 21:40

Ano, můžete hádat se a když tak k soudu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.