Zaměstnat invalidní důchodce

Od: Datum: 20.11.12 18:07 odpovědí: 13 změna: 22.11.12 15:26
avatar

Chtěla bych vědět, jestli firma má nějaké výhody nebo peníze za to, že zaměstnává invalidní důchodce. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.12 18:13
avatar

Ano, jsou firmy, které zaměstnávají pouze invalidní důchodce, protože mají úlevy na daních.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.11.12 19:06
avatar

Děkuji.

Od: mowla*
Datum: 20.11.12 18:27

Invalidní důchodce? - to nevím... :-D Ale:

- jednak mají firmy nad určitý počet zaměstnanců povinnost zaměstnávat určité % osob se změněnou pracovní schopností (jinak jsou vůči nim uplatněny restrikce)

- jednak mají firmy výhody při zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností (od přímého příspěvku na dané pracovní místo přes dotace např. na technologie po daňové úlevy)

Tedy ano...

;)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.11.12 19:07
avatar

Děkuji, chtěla jsem vědět, o co vlastně jde. Dík.

Od: ron*
Datum: 20.11.12 19:10

Zaměstnavatel, který zaměstnává více jak 25 zaměstnanců, musí zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením (ZPS), což jsou zpravidla poživatelé invalidního důchodu. Plnění povinného podílu může nahradit, tzv. plněním náhradním, čili odebíráním výrobků a služeb od organizací, které zaměstnávají více než 50% těchto osob.

Takže ano, je to pro zaměstnavatele výhodné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.11.12 20:09
avatar

Z příspěvků nade mnou by se mohlo zdát, že je zaměstnávání invalidních důchodců pro firmy výhodné.

Není to však tak jednoduché:

Některé invalidní důchodce lze zaměstnat poměrně snadno, protože kromě zapracování či zaučení pro jinou profesi téměř nic nepotřebují.

Většinou je ale nutné vytvořit speciální pracovní podmínky, zaměstnat asistenta či asistenty, zakoupit speciální pracovní pomůcky, speciální ochranné osobní pracovní prostředky (např. ortopedickou pracovní obuv), software, jenž handicapovaným zaměstnancům umožní pracovat na počítači, ... Zapracování invalidních důchodců může trvat delší dobu než u zdravých zaměstnanců, ...

Zmíněné úlevy a dotace mají zaměstnavatelům pomoci snížit (v některých případech eliminovat) vstupní, případně provozní náklady související se zaměstnáváním postiženého zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 21:30

Hlavně jde o to, že firma dostává na inv.důchodce příspěvky od státu (8000,-) a proto je skoro nic nestojí!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.12 17:56
avatar

To je ono, co jsem přesně chtěla vědět, děkuji.

Od: tomasgulas
Datum: 21.11.12 20:23

Ano, dostává příspěvek. U nás to třeba dělají snad všechny bezp. agentury. Když jdu do práce, musím projít bránou (resp. branami), kde jsou všichni v invalidním důchodu (teda ne, že by to bylo na někom poznat.) Dělá tady i známý a teď mi říkal, že ho budou možná propouštět, protože mu snížili doktoři nějaká procenta nebo co, že je minimum nějaký 35% a on na to už nedosáhne (nevím, jak to bylo přesně.) Říkal jsem mu: Přece tě nevyhodí, když tady děláš dva a půl roku, měl jsi ostatním dělat předáka a nejsou s tebou problémy... a on že ne, že to je každému jedno, prostě na něj nedostanou tolik peněz a nazdar. Jsem zvědavý, jak to dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 22:50
avatar

To už je nechutné. Sociální zabezpečení krátí invalidním důchodcům (nebo je úplně vyškrtnou), ti musí jít dělat a jsou rádi, že je vůbec někdo vezme za "pár šupů" a nakonec je odrovná úplně to slavné sociální zabezpečení i zaměstnavatel. Co na to řít? Mně snížili z plného důchodu na nejnižší a ještě posudková mně asi 5x po sobě říkala, že mně přidala nějaký bod, aby mně důchod nevzali celý. Nevím jestli třeba za to něco něchtěla*sok*

Od: tomasgulas
Datum: 21.11.12 23:17

Já bych k tomu ještě něco rád napsal, ale problém je v tom, že do toho vůbec nevidím, takže to dochrochtám, ale říkal mi to asik nějak takhle:

Že měl nějaký druhý stupeň nebo co a nějakých 35% čehosi. No a že teď byl ne přezkumu, že se to nějak měnilo nebo co a dali mu trojku (snad třetí stupeň?) a klesl na 10%... nevím to přesně, mohl bych se ho zeptat...

Ale jo, je to hnus, o tom žádná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 09:41
avatar

Já jsem měla 70%, což byl 3.stupeň, měla jsem mozkovou příhodu (pan primář po operaci říkal, že na přežití to bylo 50 na 50), tak pořád plný inval. důchod a najednou řeč posudkové: Operace dopadla dobře, jste ještě mladá (50 let?), to řekla jen kvůli tomu, že by dávali ještě dost roků, než bude normální důchod. Věděla jsem, že teď dost zasahovali do inv.důchodů, že mně určitě dají 2.stupeň, ale dost se mnou otřáslo, že jim vyšlo jen 35%, což už není důchod žádný a jak jsem výše psala, že pořád mlela, že mně k tomu dala 10% (=45%)a že mně pomohla na ten nejnižší, to mně dojalo. Když se tak chválila, že byla tak milostivá, tak tam měla dát 15%(=50%) a měla bych nárok na 2. stupeň. Takže mám nějakých 5 000,-Kč a zbytek si mám vydělat, ale nezapomněli tam napsat, co nesmím dělat, což si měli strčit někam. Musím dělat všude, kde mně vezmou a ne si vymýšlet co můžu a co ne. Zkusila jsem napsat ještě odvolání, ale to mně vrátili s tím, že posudková měla správné posouzení. U toho Vašeho známého tomu moc nerozumím, ale jestli mu dali 3. stupeň, tak ty % se měly zvýšit, to je plný inv. důchod, ale fakt tomu taky nerozumím, já jsem to dostala tak, jak to vypisuji. Proto jsem se ptala na ty firmy, co mají inv.důchodce, jestli z toho něco mají. Po těch 8 000,-Kč co dostávají, se moc nepředají, to už vím.

Od: tomasgulas
Datum: 22.11.12 15:26

jj, dle mého by to tak mělo být, je možné, že jsem to blbě pochopil. No každopádně je to hnus.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.