Socialismus X Komunismus

Od: Datum: 18.08.14 02:30 odpovědí: 17 změna: 19.08.14 16:58

Dobrý den, je mi 16 let a začal jsem se zajímat o politiku. Historie, současnost a budoucnost. Něco málo jsem už pochopil, bavím se o tom s dědou a s tátou. Snažím se v každé vládě najít pozitiva a negativa a uvědomit si, kterým směrem se ubírat. Ale pořád mi do hlavy nejde socialismus a komunismus. Pochopil jsem to zatím tak, že socialisté jsou i demokraté (teda měli by být hlavně demokraté), ale neuznávají rozdíly ve společenských vrstvách (chcou, aby se měli všichni dobře a nebyly vysoké rozdíly mezi lidmi) a chtějí společné vlastnictví (tady si nejsem jistý). Naopak komunisté nejsou demokraté, svou moc si získavají "násilím." Jinak je to skoro to samé, ne? Pořád ale nechápu, proč se teda minulému režimu říkalo komunismus, když volby zde byly? A taky jsem slyšel, že tan pravý komunismus podle Karla Marxe nikdy neexistoval a nepodařilo se ho uskutečnit. Tahle věta mi uplně zamotala hlavu a jsem v tom ztracený. Prosím, našel by se někdo, kdo by mi to vysvětlil tak, abych to pochopil? Upozorňuji, že mi je 16 a mé chápání nemá takovou kapacitu jako vysokoškoláci. A rád bych podotknul, že zde nechci vidět žádné "názorové války", že za minulého režimu bylo lépe. Já jsem v té době nežil, nemohu soudit.

Děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.14 06:27

Socialisté nemají nic společného se socialismem.I Hitler nazval svoji stranu "sociální". A dělají to i jiní,aby byli pro lidi přitažlivější. To platí i pro naši ČSSD. Komunismus je,podle Marxe a dalších, beztřídní společnost,kdy by neměly existovat peníze a každý by dostával vše potřebné zdarma. Z dnešního pohledu je to určitá utopie,ale v 16 století bylo třeba takovou utopií představa,že nebude existovat robota.Je to prostě nějaká vize dalšího vývoje lidského společenství.Je nemyslitelné, že lidé se na věky spokojí se současným společenským řádem,tedy kapitalismem.Jeden z těch dřívějším myslitelů řekl,že kapitalismus si vychovává své vlastní hrobaře,tedy dělníky. A druhý "komunismus nemůže zvítězit,pokud na světě existuje kapitalismus". Což je celkem pochopitelné a události u nás před 25 lety nám to potvrdily. Socialismus,o který jsme se pokoušeli v nějaké podobě i u nás,je mezičlánkem mezi kapitalismem a komunismem. Již neexistují či neměly by existovat společenské třídy,ale jsou ještě peníze. Heslem je " Každému podle jeho zásluh". Vše bylo řízeno z centra a je pravdou,že byla řada nedostatků a někdy i násilně prosazovaných nelogických věcí. Ale hlavní co bylo,že člověk měl zajištěnou práci či dokonce musel pracovat a měl za to nějakou mzdu,měl zdarma školy,lékaře a další.Na druhé straně lidé využívali řady nedostatků systému ve svůj prospěch na úkor druhých.V praxi se ukázalo poplatné ono " dokud bude kapitalismus". Je asi chybou,že u nás platil model z Moskvy a že jsme nešli vlastní cestou,jako dnes třeba Čína,kdy je část řízena komunistickou stranou z centra a část drobné výroby je ponechána živnostníkům. Ono nbásilí komunistů - každý společenský řád získává svoji moc násilím.Podívej se do historie třeba na křižácké výpravy v 11.století do Palestiny či na upalování "čarodějnic" kdy se chtěly prosadit či udržet pomocí křesťanství feudálové. A vem si i dnešní Ukrajinu,Irák či opět Palestinu. Tam se přeci válkou snaží prosadit v podstatě zájmy USA,které chtějí mít svět podle svých představ a zájmů vůči těm,kteří chtějí chtějí žít podle svého.A tak to bylo od pradávna a po určitou dobu ještě bude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 06:30
avatar

Všechny ty rozdíly jsi popsal úplně srávně. Všechno vnímám úplně stejně. ;) Volby sice byly, ale vládli komunisté. Komunisté se tvářili jako socialisté. Bez voleb by to vyšlo nastejno, jen svět by nás vnímal jako diktaturu bez vojenské vlády.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 18.08.14 06:44
avatar

Dobrý den, je dobře, že se o tyto věci zajímáte již v tomto věku. Vaše prosba, aby se zde opět nestrhla názorová bitva na minulý režim nebude patrně vyslyšena, ale uvidíme. Pokusím se Vám odpovědět bez nějakého názorového zabarvení, které by mohlo být u každého jiné a také podle toho, ke které vrstvě obyvatel v minulosti patřil - jiný názor bude mít potomek papaláše a jiný názor potomek člověka, kterého režim pronásledoval. Takže, zřízení zde bylo socialistické a snaha vedoucí strany KSČ byla vybudovat zde společnost komunistickou. To je, ovšem, nereálný ideál a muselo by se zcela změnit myšlení lidí - násilím nebo převýchovou (obojí jen dočasně). Člověk je geneticky nastaven na touhu něco vlastnit a to by v komunismu nebylo možné, protože by mělo být vše společné. Socialismus měla být přechodná fáze převýchovy ke komunismu (spravedlivé společnosti). Proč se říká, že zde byl komunismus? To je nepřesné a zřejmě dané tím, že v čele té společnosti byli komunisté (KSČ). Volby zde byly, ale tzv. povinně nepovinné - většina lidí chodila k volbám jen odsouhlasit vedoucí úlohu KSČ. Kdo k volbám nešel, tak mohl mít obavu, že bude nějak postižen on nebo jeho děti, protože to bylo pod dozorem a když by takový člověk později něco chtěl (např. výjezd do zahraničí nebo studovat), tak by mu to režim nemusel povolit. Bylo to založeno na atmosféře strachu, bylo to nedemokratické a proto totalitní - někdo s tím souhlasil, menšina byla i otevřeně proti a většina se bála a mlčela. Zdravím!

doplněno 18.08.14 12:27:

milancukrar - děkuji Vám. Zůstanu skromný, ale ve škole jsem měl ze slohu většinou jedničku. Ale, jsou tady větší borci a ti zřejmě měli tu jedničku i s hvězdičkou.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 18.08.14 12:19
avatar

Bene, již Vám někd sdělil, že máte vynikající vyjadřovací dar? Perfektně popsáno a blahopřeji..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.08.14 08:43

Komunismus zde nebyl, vem si nakonec i naši tehdejší Ústavu, papírově se nastolil socialismus. Volby byly, ale volily se i jiné strany, i když byly povolené? Takže jsi měl dvě možností, jít/nejít. Nešel a pak jsi byl v seznamu. Jinak jsou to slova a obsah tvoří lidé. Je třeba znát vývoj, RU, I. republika, válka... lidé se chtějí mít lépe, nakonec i dnes a skáčou opět na lep slubujícím politikům, stranám, ne? Jinak by bylo dobré si toho Marxe přečíst, včetně Lenina (i třeba utopisty) pak si udělat úsudek.

doplněno 18.08.14 11:45:

jmhad Ale hlavní co bylo,že člověk měl zajištěnou práci či dokonce musel pracovat a měl za to nějakou mzdu,měl zdarma školy,lékaře a další. Byla povinnost pracovat ve prospěch celku, kdo nechtěl šel sedět. Kde je svoboda? Kde vzniká ten blábol co vše bylo zadarmo, kde se to všechno zadarmo vzalo, to padalo jako mana nebeská? Daně se neodváděly? Co prodaly fabriky zhabal dobrotivý "stát" a ředitelé škemrali o hřebíky, přerozdělovalo se vše. Šeď kolem nás. Co vše jste mohl vlastnit - osobní vlastnictví, dva domy, zemědělčit ve větším na svém...? Strana se srala do všeho. Pamatujete vyjádření ROH ke koupi auta? Když jsme byli za drátama, tak se čumělo ven, když nejsou, už se nám to nelíbí. Co o nás říkali jiní, co požadoval Masaryk, co o komunismu říkal Borovský (jak se mýlil "Hrubé komunistické a hrubé socialistické zásady nikdy nepokalí smýšlení našeho lidu, který má vážnost před cizím jměním"). Skutečně potřebujeme dvůr a bič.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.08.14 12:34
avatar

bussi, souhlas a *palec* a *potlesk*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.14 16:58
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.08.14 09:26
avatar

Společenský systém se lišil v nedaleké minulosti od nynějšího ve vlastnictví výrobních prostředků a vztahu lidí mezi sebou.Bylo zaručeno právo na bydlení a práci,zakázáno vykořisťování člověka člověkem.Pokud je ti to nesympatické,posuď sám.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 09:47

Chválím tvou snahu vniknout trochu do této problematiky, ale myslím si, že vše pochopíš až trochu časem. Pokud bys chtěl jít do hloubky politické minulosti, neobejde se to bez přečtení nějaké té knihy a hlavně nastudování si mnoha souvislostí - to je důležité, dějiny obecně je vždy potřeba chápat v souvislostech.

Jinak abych taky nějak odpověděl, pokusím se.

Nejprve je třeba říct, že pojem socialismus je především chápán spíš jako myšlenka, jakási ekonomická vize společnosti, kde nebude bohatých, ani chudých, všichni budou pracovat a všichni budou za tuto společnou práci mít všeho dostatek, čili ideální společnost žijící v míru na levé straně politického spektra. Myšlenky na socialismus samozřejmě vnikaly už před staletími, kdy tu vládl monarcha, lidé museli tvrdě pracovat (robota) a většinu produktů své práce odevzdávali právě panovníkovi, který je za to nechával poměrně v klidu.

Problém je spíš v tom, že slovo socialismus má mnoho přívlastků a můžeme se tak např. dostat k termínu národní nebo nacionální socialismus, což už je trošku jiná káva..

Pojem komunismus, vychází prvotně ze socialistických myšlenek, ale v kontextu už musí být chápán jako politická ideologie, tedy platí zhruba to stejné, co jsem napsal v předchozím odstavci, ale při uplatňování komunismu už jde o politickou záležitost, tedy takový model jde udělat všemi dostupnými prostředky (ekonomická moc, vojenská moc, zákonodárná moc, atd).

Co přesně měli průkopníci socialistické/komunistické ideologie na mysli, bys nejlépe zjistil, kdyby sis přečetl např. Kapitál od K. Marxe, ale je to dlouhé, těžké a dnes už těžko pochopitelné čtení, nicméně pro pochopení tehdejší atmosféry, velmi poučné. Dnes už také víme, že nastolení absolutního komunismu, čili uplatnění socialistických myšlenek v celé škále a bez pardónu je utopie. Takový sistém nemůže nikdy existovat, protože člověk není stroj, je to tvor omylný a má svou hlavu a je to tak dobře.

A právě protože takový režim nikdy neosloví všechny lidi, ale jen jejich část, musel být vydobýván násilím a jinými neefektními věcmi).

Před rokem 1989 tu vládla strana československých komunistů, tedy sympatizantů komunistické ideologie, přesto je nepřesné říkat, že tu byl komunismus, ten, jak už jsem psal, nebyl nikdy nikde na světě zaveden (protože to nejde), ale byl tu socialismus (od r. 1960 jsme se jmenovali čs. socialistická rep.). tedy jakýsi nedotažený komunismus, mám-li to tak nazvat

Věci píšu hodně zjednodušeně a opravdu je třeba si nastudovat spousty věcí kolem. A hlavně - chápat to v souvislostech doby.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.08.14 12:22
avatar

minstrel, taky dobrý...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 18.08.14 09:54

Komunismus je od slova komuna . Ty vznikly za francouzské revoluce .Jejich heslo bylo volnost , rovnost , bratrství. Myšlenku komunismu vytvořit násilím uskutečnily rusové (Lenin, Stalin) a tam taky nic demokratického vzniknout nemohlo .Od nevolnictví k rovnostářství je velký skok

Nejvíce se ke komunismu dostali izraelské družstva - kibucy. Ty byly kolektivně řízené a vlastněné. Ale ted už se taky privatizují a rozprodávají

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 10:09

Musíš si uvědomit základní myšlenku politiky a ta je nějakým způsobem oblbnout prostý lid, aby se mu dalo pohodlně vládnout. Ve středověku to bylo náboženství, lidé se báli pekla, a proto poslouchali kněze a vrchnost. Tyto metody přežívají až dodnes zejména v muslimských zemích, kde je náboženská poslušnost navíc vynucována právem šárija ( bičování, kamenování a stínání hlav).

Náboženství se snažili nahradit komunisti svou ideologií o sociálně spravedlivé společnosti. Základem této teorie bylo, že každý by měl za svoji práci dostávat jen tolik, aby se mohl reprodukovat. To bylo za tzv. reálného socializmu realizováno skutečně tak, že pracující člověk vystačil se svojí mzdou přesně od výplaty k výplatě :o))

Nyní máme tzv. demokracii, svobodu slova ( když někdo kritizuje současné metody vládnutí nebo účelově přijaté zákony umožňující neprůhledné hospodaření se státními prostředky nebo přímo rozkrádání, tak to má stejné účinky jako házení hráchu na zeď), chodíme k volbám (ale v důsledku špatného volebního systému sedí na rozhodujících politických postech stále stejní hochštapleři) a lidé jsou ožebračování lichvářskými půjčkami a ničeni nenažranými advokáty, lichvářskými bankami a bohužel i nemorálními a nenažranými doktory medicíny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wokla
Datum: 18.08.14 12:10

Aha, tak už to záčínám chápat :) Samozřejmě jen ty základní rozdíly. K. Marxe jsem zkoušel číst, ale je to opravdu složité a počkám si, až budu starší. Ale co to tak začínám sledovat, tak by mě zajímalo, jaký druh vlády bude potom. Socialismus už tady byl - lidem se to nelíbilo. Komunismus je utopie. Kapitalismus se začíná lidem taky hnusit. Ale bohatí nikdy nedopustí, aby se vrátil socialismu, ale chudí zase nechcou pracovat v takových podmínkách. Jenže vytvořit nějaký "sociální kapitalismus" je nesmysl, ne? Jak tedy bude pokračovat vláda? Lidé jsou nespokojení. Je to opravdu složité.

Ale děkuji všem, že se mi to snažili tahkle vysvětlit - aspoň už vím ty rozdíly :D

Od: ben®
Datum: 18.08.14 12:22
avatar

Dobrý den, myslím, že nespokojenost (části) lidí byla za každého režimu. Záleží na jejich síle a množství. Hledání třetích cest nemá význam (viz snaha reformovat socialismus v roce 1968) a nic jiného zatím není (a asi ani nebude). Bohužel, jeden režim končí většinou revolucí nebo válkou - a to je varování, ze kterého se lidstvo nepoučilo. Pokud sledujete současnou politickou situaci, tak není zrovna nejlepší (hlavně v Evropě). Zatím máme štěstí, že to období míru je poměrně dlouhé, ale jestli je nekonečné je ve hvězdách (asi by to byl zázrak). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: komik
Datum: 18.08.14 13:17

No v první řadě bude třetí světová válka, a ti co ji přežijí, si už nějaký druh -ismu zase vymyslí. Třeba i něco nového neokoukaného :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 13:37

Každý režim vzniká na základech neúspěchu toho předchozího a neexistuje režim, který bude vyhovovat všem, to tak na světě je. My, jako civilizace, jsme teď už tak daleko, že se pravděpodobně všechno jednou zhroutí jak domeček z karet a začne se od začátku

Ale jestli je to pravda a kdy to bude...

Nakonec, i filosofové musí mít co dělat, jinak by se nudili

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wokla
Datum: 18.08.14 14:14

To je pravda :D Doufám, že se války nedožijem :D

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.