Kamarád je úspěšný, já ne

Od: Datum: 02.12.12 21:17 odpovědí: 31 změna: 13.01.13 23:05

Mně je dvacet pět let, mám za sebou těžký dětství, psychickou šikanu, posměšky, dalších několik let depresí, že jsem k ničemu, každej je lepší. A teď?
Poznal jsem kamaráda, kterej mi ve všem, co jsem kdy chtěl dělat já natrhnul prdel a vyniká v tom. Je talentovanej na všechno. Jsem za něj rád, jako za kamaráda, ale tohle mě strašně ubíjí, že vím, že on je prostě lepší ve všem.
A nejhorší na tom je, že máme stejný nápady, takže mě ve skutečnosti předběhne...Já mu to přeju, je to jako druhý mí já. Ale je to strašná bezmoc.
Co se dá asi tak dělat, když je na něco už stejně pozdě v mém věku?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.12 21:22

V prvé řadě zahoďte sebelítost a přestaňte se pořád s někým srovnávat. Nestačí Vám být dobrý v něčem, protože ON je v tom lepší?

Ohodnoceno: 0x

Od: newreality
Datum: 02.12.12 21:34

To není sebelítost a bohužel nic jiného než srovnávání nemám. Nedostal jsem nikdy příležitost k tomu, abych v něčem vynikal a nakonec se nechal srazit malým sebevědomím. On je lepší ve všem. A já nejsem dobrý v ničem.

Datum: 02.12.12 21:37

Člověk přece není superman, aby byl vynikající ve všem. Určitě v něčem taky vynikáte. Třeba umíte uvařit dobrý guláš. Nebo dobře štupovat ponožky. Nebo jezdit na kole, nebo...

Datum: 02.12.12 21:40

Ano něco třeba umím, abych záhy zjistil, že je on v tom lepší. Tak to je. Celej život jsem byl tak trochu optimista, dokud nepřišlo prozření toho, že ve skutečnosti je vše jinak než jsem si myslel.

Datum: 04.12.12 14:36

Pokud opravdu tak strašně toužíte po tom, se stále s někým porovnávat, začněte dělat něco nového, něco neotřelého, co dělá pouze málo lidí. Já jsem třeba začala chodit na antigravitační jógu, řekněte, je ten váš kamarád lepší v antigravitační józe než já? Asi těžko. Najděte si něco, v čem budete vynikat i vy. A neporovnávejte se.

Datum: 02.12.12 21:27

Kamarád? Blbost. Ty si ho pěstuješ, aby jsi se měl s kým srovnávat a mohl se litovat. V pětadvaceti bys už měl mít nějaký svůj život, se zájmy a starostmi odlišnými od kamarádů.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.12.12 21:35

Ano v pětadvaceti už bych měl rozjíždět kariéru, ale přitom se chovám jako dítě, protože se "bojim" jít do toho nového dobrodružství. Co mě má motivovat? Když už nestačim být ani sebevědomej? Já vím, co bych měl mít, ale nemám to.

Datum: 02.12.12 21:32

S nikým se nesrovnáve určuj si svůj cíl to co chceš dělat a dělej to nezáleží jestli to dělá někdo koho znáš nebo to nedělá nikdo dělej to po svém uděláš to líp nebo huř na tom nezáleží ale uděláš. Není ostuda spadnout ale je ostuda zůstat ležet.

Datum: 02.12.12 21:36

Ostuda a zároveň trest je probudit se v pětadvaceti letech. Vychováván stylem "na každého buď hodný, neodmlouvej a poslouchej" se mi fakt dostalo štěstí.

Datum: 02.12.12 21:49

je dobré zahodit předsudky a něco začít dělat a nepřemýšlet nad tím jestli se to povede čím víc vsadíte tím víc můžete vyhrát , začněte karieru bez toho že by ste přemýšlel jestli se to povede to je jedno když to nezkusíte tak se to 100% nepovede. S tímhle přístupem nikam nedojdete ikdyž možná ano na psychiatrii určitě časem ano v to pevně věřít ;) . Máte idealní chvily na to začít opravdu žít a ne jen přežívat že je někdo v něčem lepší tak ať je já mu to přeji já umím zas něco co neumí on a vždy najdete někoho kdo je lepší než vy nikdo nic neumí nejlépe.

Od: hop®
Datum: 02.12.12 21:37

Na nic není nikdy pozdě!

Myslím, že "kamarád" není zas tak dobrý, že si Tě "pěstuje", aby mohl alespoň nad někým vynikat. A že Tě předbíhá i s těmi "stejnými" nápady, takže jsou to vlastně "jeho" nápady, vezeš se mu "na ocasu", tam kam on chce.

Zkus si najít opravdového kamaráda...

Datum: 02.12.12 21:39

To myslítě vážně, že mě využívá?

To by chtělo nějaký příznaky na to, že mě využívá. Ale ono je dneska možný všechno...

Je možné, že si ve Vás pěstuje "pochlebovače", prostě někoho, kdo mu tak trochu závidí, a nad kým může vynikat. Ale spíš bych to viděla na Váš subjektivní problém, problém s nízkým sebevědomím, než s kamarádem.

Od: hop®

Nevím, několik takových kamarádství jsem už viděl, zkus o tom popřemýšlet, třeba na mém názoru najdeš kousek pravdy...

Od: artemio2*
Datum: 02.12.12 22:20

Možná bude důležitá věc i to,že si nevěříš.Už předem víš,že někdo jiný to udělá lépe.Proč?Co když je to přesně naopak?Zřejmě Ti nikdo nikdy neřekl-jsi dobrý a dokážeš všechno,co chceš.Sebevědomí je nesmírně důležitá věc.Pokud chybí-a Tobě chybí zcela jistě-bylo by možná dobré navštívit někoho,kdo poradí,pomůže.Rozebere s Tebou vše to,o čem tu píšeš,vrátíte se spolu někam do dětství a třeba najdete způsob,jak se začít na život usmívat a těšit,potom člověk dokáže opravdu to,nač si vzpomene.Vše hezké máš před sebou,popřemýšlej o tom.Jít se někam poradit není ostuda.Naopak.

Datum: 02.12.12 22:46

Celý život jsem se učila od těch, kteří toho věděli více. Je však třeba nesoustředit se na jednoho "kamaráda". Tady to zavání závistí. Nesrovnávejte se s jedním člověkem a nesoustřeďte se pouze na jeho znalosti a schopnosti. Ani on všechno neumí a nezná. To se Vám jen zdá, protože jste na něho upnutý a sledujete ho. Vy jste se dostal do zajetí rivality a to je špatně. Nesoutěžte s ním, ale sám se sebou. Porozhlédněte se kolem sebe a uvidíte, že je kolem Vás spousta možností, ze kterých můžete čerpat, a lidí, od kterých se můžete učit, a nakonec můžete i předčít svého kamaráda. Je to jen a jen na Vás...

Datum: 02.12.12 22:48

I ostatní jsou lepší samozřejmě, jen tady jsem si toho všiml, protože je logicky kamarád bližší než ostatní. Nezaměřuji se jen na něj - jen je to tak vidět, protože jsme v dost věcech stejní.

Datum: 02.12.12 23:09

Takže to je přesně to, co jsem Vám napsala. Jste v zajetí rivality, neboť právě u něho jste si toho všiml... Máte prostě vnitřní dojem, že Vy to také víte a umíte, jenomže to asi neumíte "prodat" tak, jak to umí on. Ale to už je pak věc jiná. Pokud máte toho kamaráda rád a je Vám s ním dobře, akceptujte jeho personalitu. Pokud Vám to dělá problémy a celé noci a dny se s ním srovnáváte a máte pocit hořkosti, změnte kamaráda. Ale není to v něm, ale ve Vás.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.12.12 23:14

Jo teď jste mě dostala ;)

Nevím co napsat. Umět se prodat no...Achjo..

Ano mám ho rád, do jisté míry mě inspiruje právě. Ale řekněte mi... byla byste ochotná po několika letech natvrdo změnit něco zásadního ve svém životě, tak že ani nevíte, jestli to vůbec vyjde?

Samozřejmě, že se bojím udělat změnu, ačkoliv mi to takto nevyhovuje...

Datum: 03.12.12 07:41

S temi zmenami opatrne,nebo vas prvni ,pripadny neuspech hodi hodne zpatky.Proc nezacit po kouskach.Co by jste vlastne chtel?

Datum: 03.12.12 21:39

Asi dvacektkrát jsem si přečetla Vaši odpověď. Začala jsem už včera večer. Myslím si, že jste silná osobnost, protože to, co jsem Vám napsala, není lichotivé, a normálně byste se měl bouřit. To jste neudělal. Nelze jen tak, "z fleku", porozumět všemu, co se Vám honí hlavou měsíce. Ptáte se, jestli bych byla ochotná po několika letech změnit něco zásadního ve svém životě. Výrazu "natvrdo" v tomto případě nerozumím, protože následujete otázka, zdali si jsem jista, že to vyjde. Nevím co Vás skutečně trápí. To víte Vy. Každý z nás, jsme jedinečnou osobností. Ve skutečnosti neexistují žádné šablonky.

Já nevím co dál říci. Ale nevzbuzujete ve mně pocit, že byste se nedokázal osamostatnit a vymanit z okolních vlivů. Ale určitě se nebojte udělat změnu v něčem, co Vám nevyhovuje. Tu udělejte. Nevězněte sám sebe. A jestlipak jste si už položil otázku, jak Vás vnímá ten Váš kamarád. Víte, tohle je velice složité na diskuzi, která je už svou podstatou jenom povrchní. Já končím, přeji Vám, abyste se dokázal vymanit z vlastních obav a předsudků o Vás samotném. Nesrovnávejte se, ale čerpejte vědomosti a ukládejte je...

Už toho nechám, protože za chvíli mi ani nebudete rozumět.

Datum: 13.01.13 22:35

Suzymon,i nedostatek sebevedomi,muze zpusobit,ze se nebouri.Jen muj nazor.

Datum: 03.12.12 00:36

Jednoduše si jeď svůj styl. Nesrovnávej se s nikým. Nesleduj ho jak to dělá. Dřív jsem si taky říkal, sakra jak to ten borec dělá, že má o kolo sebe tolik holek? Zjistil jsem, že jede svůj styl. Tak jsem to zkusil taky a povedlo se. Pamatuj, že nikdy není pozdě se změnit! Hodně štěstí.

Datum: 03.12.12 07:35

Potrebujete trenink v tomto ohledu,takze kamarad vam zrejme vstoupil do zivota prave proto,aby jste se tyto situace naucil zvladat.Jeste dlouho to potrva,ale musite na sobe zacit pracovat,dodat si i sebevedomi,dokazat se kazdy den pochvalit,za sebe mensi uspech.Hrozne si neverite a proto vas vyvadi z miry,kazdy uspech druheho.Vite ono i ten blok vam prave znesnadnuje byti sikovnym.kdyz budete vyrovnanejsi,nebudete myslet kdo udela lip nez vy a udelate nejakou vec jeb tak pro sebe a pro radost,uvidite ,ze i ta sikovnost se zlepsi.hledejte v cem jste dobry vy a nesrovnavejte.Chodite na nejakou psychoterapii?vase veta-co se da asi tak delat,kdyz je na neco pozde v nem veku?Muzete byt trosku konkretnejsi?Na nektere veci v zivote muze byt skutecne pozde a prave proto by clovek s nimi nemel ztracet cas,aby mu zase neutekly dalsi,na ktere jeste cas je.Doslova si denne pripominejte ZAKAZ myslet na negativni veci a jdete kupredu,alespon se snazte.Krucek po krucku se z toho dostanete.Vymazat predesly zivot nejde,ale jde na nej nemyslet,kdyz se budete zabyvat soucasnosti a budoucnosti.Muzete namitnout,ze vam ale do toho automaticky skacou spatne myslenky z minula.to jiste,jelikoz jine nemate,ale prave proto.zakzte si to,zahanejte je a vzdy odvratte pozornost k novemu a peknemu,co vam zvedne naladu a vytvorite si zaklad pro hezke vzpominky.Prebijte ty osklive.

Datum: 03.12.12 07:39

na tohle jsem měl super spolužáka... narodil se 13. v pátek a má kvůli tomu celý život smůlu... propadává, nic se mu nedaří. Zajímavé je, že já jsem se narodil 10. ten samý měsíc ten samý rok a byla neděle. Nikdy si nedal vymluvit, že se narodil ve středu a ne v pátek. Pro něj bylo pohodlnější věřit, že je předurčený být neúspěšný. *bzum*

Ohodnoceno: 5x

Datum: 03.12.12 09:34

Zdravím. To, že je někdo v něčem lepší, než Vy, neznamená že nemůžete být úspěšný též v mnoha směrech. Každý svého štěstí strůjcem. Když se budete zaobírat tím, co dokázal Váš kamarád a naříkat nad tím, co jste nedokázal Vy, nikam se nepohnete. Vidíte úspěchy svého kamaráda, ale nevidíte, co vše je zatím. Co proto musel všechno udělat, možná i obětovat. Není nic lehčího, než se ho zeptat a poradit se s ním, jak na to. Je-li to opravdový kamarád, pomůže Vás nasměrovat třeba tím správným směrem. Neúspěšný člověk se často učí od těch úspěšných. A ze svých neúspěchů si vezme ponaučení. Každý si sbírá své zkušenosti a učí se s nimi pracovat. Z Vašich příspěvků mám dojem, že Vám chybí chuť cokoliv změnit, cokoliv zkoušet. Prostě pláčete sám nad sebou, jak Vám nic nejde, jak se Vám nic nedaří, jak máte nízké sebevědomí a svádíte to na výchovu. Nezáviďte nikomu jeho úspěchy, nikdy nevíte, co za nimi stojí. Vůbec to nemyslím ve zlém, jste dospělý a jen na Vás záleží, jak se budete prosazovat a co v životě dokážete. Jaké si to člověk udělá, takové to má. A to platí u každého. Nikdo za Vás ty zásadní věci v životě neudělá. Ale kamarád Vás může popostrčit, když k němu tak vzhlížíte a srovnáváte se s ním. Každý má prostě jiné schopnosti, tak se snažte ty své najít a pracovat s nimi. Musíte se na sebe hodně naštvat a pak s tím něco začít dělat. To odhodlání musíte v sobě najít zase jen Vy sám...Nikdy není pozdě, to si jen namlouváte! Hodně štěstí.

Datum: 03.12.12 21:55

Když to napíšu velmi zjednodušeně a zkráceně, buď se seberete, začnete pracovat na sobě a na tom, abyste něčeho dosáhnul, anebo se dál budete rochnit ve svém rybníčku sebelítosti a toho, že jste nic nedokázal (protože jste pro to nehnul prstem). Nemyslím to zle, ale takových, co si hýčkají svoje prohry, závidí úspěšným, ale sami neudělají nic pro zlepšení, jsou mraky. Pokud je to nutné, řešte sebevědomí s psychologem, ale hlavně jednejte.

Nikdo jiný to za Vás dělat nebude.;) Jen Vy, Vy a zase Vy můžete udělat svůj život jiný.

Od: hm®
Datum: 04.12.12 15:34

No a? Tak je lepší. Jestli se s tím nedá nic udělat, tak se s tím smiř. Taky mám prd peníze (proti srovnatelným lidem), žádný postavení v práci, nic "světoborného" jsem nedokázal, nic moc se mi nedaří, ... Ale mohlo by být i hůř. Tak nesoupeř, dělej si věci svoje po svém, když on je bude náhodou dělat taky a bude je mít "větší", ty je můžeš mít třeba pečlivější. A něco třeba můžete dělat spolu, ne "proti sobě".

A že je v 25 letech na všechno pozdě, to ti řekl kdo, takovou krávovinu? Na to ani nelze nic napsat, jen to, že to prostě není pravda.

Datum: 04.12.12 21:26

Nečetl jsem celé vlákno, jen pár příspěvku na začátku. Muj názor je ten vykašlete se na "kamaráda" pokud je to takovej týpek že vy něco vymyslíte a on hned Vám dokazuje že je v tom lepší nežli on že jste bačkora... tak on je pěknej (jak to říct slušně) vůl? omezenec? lepší si na Vás jeho nedostatky a mindráky. Asi třeba jen na Vás. protože nemá jiného kamaráda, protože ho ostatní už dávno poslaly do háje. Takže má rada, "karáda" poslat do řitě a začít pracovat sám na sobě a najíd si nové známe.

Od: troiset
Datum: 13.01.13 03:04

Ahoj,já tě v tom naprosto chápu. Snaž se vypozorovat, jestli i on tě bere jako "opravdového kamaráda". Možná že mu to dělá dobře, proto se nad tím zamýšlíš. Dávej si proto pozor, aby z toho předhánění nevznikla nenávist. Tím nechci malovat čerta na zeď, nebo ti to přátelství nějak nepřát, měl jsem taky "takového", proto mi ten tvůj příspěvek není úplně cizí. A přesně takhle to taky začalo, a po roce jsem ho začal poznávat. Ale já se rozhodl to až po dvou letech intenzivního bavení ukončit. Nebavilo mě se předhánět, kdo v čem je lepší. Když jsme byli s nějakýma holkama v clubu, rostl jsem z něho, co jim všechno nakuká. Takový prostě nebyl, a holky z něj šíleli, a pak se trápili. Já se vedle něj nemohl nějak prosadit, protože on tímhle stylem hodně srážel sebevědomí. Pak jsem se cítil přesně jako ty.
Nejspíš poznal, že jsem za jeho kamaradství vděčnej a pak mě měl na háku. Chtěl jsem kamaráda, ne soka. Dávej si proto pozor, ať tě taky něčím nezklame.

Od: buss®
Datum: 13.01.13 23:05

No ale vdycky bude někdo v něčem lepí, to nemá cenu se srovnávat a uírat. Proč se nesnait být v něčem lepí, vyniknout ne jiní? Ve společnosti máme idioty a po génie. Přileitost se málokdy dává, ta se hledá! e bysme se uírali, e nejsme prezidenti? Na co pozdě? Podívej se na sportovce.
Chyba je v tobě!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.