Umrtí v rodině

Od: Datum: 13.08.14 07:03 odpovědí: 7 změna: 13.08.14 09:41

Dobré ráno, rád bych se jen zeptal, včera mi umřela žena a dnes budu msuet zajit na pohřebni službu,nebyl sem tam přes 40let.ani nevim co mám vzit za doklady...poradite a kolik to stoji?chci bez obřadu...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.14 07:15

Upřímnou soustrast. *plac*

Vezmete s sebou doklady - manželčin OP, její rodný list a oddací list. Také je třeba, abyste měl svůj OP.

Je dobré vzít s sebou oblečení, ve kterém uloží zesnulou do rakve. Pro ženu požadují spodní kalhotky a košilku, navrch šaty či sukni a blůzku, punčochy nebo punčocháče. Boty ne! Vše jim předejte pohromadě v igelitce.

Dohodnete si s úřednicí vše další. Bude se tisknout parte, vyberete veršík, nahlásíte vše ostatní. Nebojte se, paní se Vás bude na všechno ptát, jen budete odpovídat. /byla zesnulá matka, byla sestra, byla teta..., zemřela náhle, po dlouhé nemoci...atd..? Nakonec si znění parte sám zkontrolujete. Je fakt, že jsem znala i rodinu, kde ani parte nedávali tisknout. Takže je to na Vaší úvaze.

Pokud nebude obřad, není třeba vybírat hudbu, kytice. Možná budete mít třeba jen malý obřad pro rodinu. Tam potom zazní většinou jen pár písní, bez řečníka.

Také si vezměte peníze. Pohřeb bez obřadu stojí okolo 10 tisíc a v pohřební službě požadují min. polovinu složit jako zálohu. Zbytek se doplatí po zpopelnění.

Jinak už nemusíte řešit nic. Matrika Vám vystaví úmrtní list, občanku zesnulké skartují. Pokud paní brala nějaký důchod, automaticky je zastaven.

Ještě mě napadlo - máte nějaké děti? Přece jen u takovýchto smutných událostí v rodině si ženská často ví víc rady. Dcera nebo případně snacha by Vám jistě se vším pomohly. Když je na to člověk sám, je to o to víc těžší a smutnější. Jaga.

Pokud máte svou paní napsanou ve svém OP, zajděte na matriku a budou Vám muset vystavit nový OP.

doplněno 13.08.14 07:28:

Jestli jste už i Vy v důchodu, zhruba měsíc po kremaci, až Vám přijde manželčin úmrtní list, si s ním zajděte na ČSSZ, aby Vám tam přiznali vdovský důchod. Není to mnoho, babička dostala po dědovi asi 1.800 Kč, ale lepší, než nic.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 13.08.14 07:17

Zavolejte si na místní pohřební ústav a domluvte se. Obvykle zatím stačí List o prohlídce zemřelého, který Vám vystavil lékař.

Upřímnou soustrast!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.08.14 07:20

Upřimnou soustrast.Pravděpodobně od lékaře zprávu o úmrtí.Vše ostatní se dozvíte na pohřební službě.Ještě si zadejte do vyhledávače na internetu co potřebujete vědět.

Od: ben®
Datum: 13.08.14 07:25

Dobrý den, nejdříve Vám vyjádřím soustrast. Není to lehká situace a bude to vyžadovat Vaší odolnost. Myslím, že záleží i na tom, kde Vaše paní zemřela, resp. kde se nyní nachází tělo a také kolik je ve Vaší obci pohřebních služeb. Jinak, pokud si vzpomínám, tak stačí Váš OP (OP zemřelého se vrací státu) a úmrtní list ještě nemáte. V pohřební službě to probíhá citlivě a máte možnost si vše dojednat v klidu. Budou se ptát, kde je tělo, zda bude převoz, termín obřadu (ale, ten neplánujete), zda budou tisknout parte, zda bude pohřeb do hrobky nebo žehem apod.. Nemusíte mít obavu říci, že máte snahu pořídit vše co nejlevněji, protože je to Vaše volba. Obecně to není levné, ale přesné ceny Vám sdělí až konkrétní pohřební služba. Tak, hodně sil. Zdravím!

doplněno 13.08.14 08:16:

Pokud Vaše paní zemřela v nemocnici, tak tělo bude v nemocniční márnici. Někdy může být nařízena i pitva, ale pokud byla příčina umrtí jasná (dlouhodobá nemoc), tak se pitva nedělá.

Já jsem ošacení nesl rovnou do nemocniční márnice, kam jsem byl poslán sestrou, která ty věci po zemřelém vydávala. OP už nedostanete - nemocnice ho vrací automaticky (nebo tomu tak bylo). Ty vydávané věci si překontrolujte a je dobré mít na ně tašku. Další Vám potom sdělí v konkrétní pohřební službě.

Ohodnoceno: 3x

Od: jan68
Datum: 13.08.14 08:05

děkuji vám..Umřela v nemocnici na interně včera...Musím tam pro věci ještě co tam měla...a pak na pohřební ustav...děkuji za informace...byla v duchodu už,takže duchod uz je pozastaven..děti nemáme žádné...

Datum: 13.08.14 09:26

Smutné, upřímnou soustrast. Hlavně na vše v pohřebním ústavu chtějte daňový doklad a bez něj jim nedávejte ani korunu. Jsou to dost často "zloději", kteří se neštítí tahat z pozůstalých peníze i "načerno" za úkony, které mají být v oficiální ceně jiné služby nebo na platbu za ně nemají nárok.

Od: moula*
Datum: 13.08.14 09:41

Upřímnou soustrast. Není nic jednosuššího, než udělat pohřeb prostřednictvím pohřební služby. Ta vás povede a vše zařídí podle vašeho přání a rozhodnutí. Dají vám samozřejmě nahlédnout i ceník jejich služeb. Automaticky budete časem písemně vyzván k dědickému řízení, kde vás také zase povedou a nebude problém. To zvládnete.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.