Zrušení věcného břemene

Od: Datum: 12.08.14 11:27 odpovědí: 5 změna: 13.08.14 22:53

Dobrý den.

Můj otec dostal rodinný dům spolu s věcným břemenem a to nevlastním bratrem,který má zde užívání byt.jednotky na dožití.V domě máme celkem 3 bytové jednotky.Platí si poctivě každý měsíc co má, nicméně nemá žádné hygienické návyky,obtěžuje nás jeho nepořádek a smrad co se line po celém domě.Platí si své jen aby pokral náklady,ale sám svou bytovou jednotku zničil a ničí i společné prostory.Nemluvě o společném záchodě s jednou z bytových jednotek a jeho nechutí k hygieně.

Nedá se s ním vůbec mluvit, dělá naschvály, nezamyká dům, budí nás ráno,dělá všude nepořádek,nadává nám.Nevaří si,jí jen sladké, je nemocný a za chvíli přestane kvůli obezitě chodit a dokonce se těší,že nám zůstane na krku.Není uplně normální,už v minulosti mu to bylo diagnostikováno.Všude nás pomlouvá, chodí přes cestu na červenou a myslí si že mu patří celý svět.

Máme v takovém případě nějaké možnosti?Je to utrpení s takovým človkem žít, nemáme doma nikdo klid.

Jde nějak zrušit věcné břemeno na užívání jeho části?

Prosím poraďte než se všichni zblázníme.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 12.08.14 14:06

Sami strejdovi věcné břemeno nemůžete zrušit. Jedinná pomoc by byla, přebudovat dům tak, aby nebyly společné prostory a samozřejmě zvláštní vchod. Pak by vám nevadilo, že strejda nezamyká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misinek
Datum: 12.08.14 15:24

A co zbavení svéprávnosti a přemístění do ústavu?2 krát ročně si volá záchranku,že umírá a pokaždé mu nic není.

Datum: 12.08.14 15:41

Jak zbavení svéprávnosti, tak zrušení VB je možné pouze soudní cestou a je na dlouhé lokte. Na jakém základě bylo strýci zřízeno VB a v jakém rozsahu? Jediným důvodem zrušení VB by snad (ale pouze teoreticky) mohlo být porušování podmínek, za jakých mu bylo VB zřízeno, tzn. pokud je nějaká podmínka ve smlouvě o zřízení VB. Pokud nemáte originál smlouvy, lze si vyžádat kopii na katastru. Nedodržování hygieny, porušování pravidel společného soužití a jiné nepříjemnosti mohou být maximálně přestupkem a nikoliv důvodem ke zrušení VB.

Zbavení svéprávnosti? Pokud jsou s ním jen problémy popisovaného typu, nepřipadá v úvahu. Musel by být nebezpečný svému okolí a to asi není. Jakkoliv je to problematické a smutné, nevidím jinou možnost než čekat a doufat (pokud tedy opravdu není možná nějaká konstruktivní dohoda)

doplněno 12.08.14 15:57:

Tedy, formálně vzato lze VB zrušit i dohodou, ale to v tomto případě zjevně nepřipadá v úvahu nebo bude zatraceně drahé...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 23:20

Připravte se, bohužel, na to, že to nebudete mít jednoduché. Podle nového občanského zákoníku platí, že:

§ 1299

(1) Služebnost zaniká trvalou změnou, pro kterou služebná věc již nemůže sloužit panujícímu pozemku nebo oprávněné osobě.

(2) Při trvalé změně vyvolávající hrubý nepoměr mezi zatížením služebné věci a výhodou panujícího pozemku nebo oprávněné osoby se vlastník služebné věci může domáhat omezení nebo zrušení služebnosti za přiměřenou náhradu.

Co je "trvalá změna vyvolávající hrubý nepoměr" mezi právem nevlastního bratra užívat onen byt a povinností Vašeho otce,jako vlastníka domu, toto právo strpět, zákon nestanoví, judikatura zatím žádná.

Musíte nyní zajišťovat důkazy, že nastal stav (trvalý), kdy práva uživatele bytu v hrubém nepoměru převažují nad povinnostmi vlastníka bytu, což není jednoduché. V tuto chvíli je potřeba uživatele bytu upozornit na to, co dělá a žádat okamžitou nápravu tohoto stavu (písemně, doporučeně) a sdělit mu, že pokud toto jednání bude pokračovat, bude se vlastník bytu bránit právní cestou a požadovat zrušení ono věcného břemene. Musíte zajistit důkazy o poškozování bytu či domu oním bratrem, o zneužití práva užívat byt. Zajistěte důkazy a běžte za advokátem, který daný stav předběžně posoudí, zda to je na žalobu či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misinek
Datum: 13.08.14 22:53

Děkuji moc...

Věcné břemeno je přežitek a normální lidi,či vlastníky obtěžuje-budeme se snažit nějak bojovat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.