Jaký je nejdelší možný pracovní týden?

Od: Datum: 08.09.14 22:56 odpovědí: 14 změna: 09.09.14 18:54

Zdravím,

pracuji v nepřetržitém provozu. Minulý týden jsem pracovala po 12 hodin út 12 hodin st 8 hodin čt 8 hodin pá 12 hodin (noční) sobota 12 hodin (noční) neděle 12 hodin (noční). Celkem 76 hodin.

Je toto legální?

Ke klasické pracovní smlouvě jsme ještě uzavřeli "Dohodu o další práci přesčas":

1) Zaměstnavatel a zaměstnanec se ve smyslu §93 a §98 zák. práce dohodli o další práci přesčas k operativně naléhavým úkolům a mimořádným potřebám, práce, nad rámec 150 hodin v kalendářním roce 2012, avšak do max. celoročního limitu 461 přesčasových hodin.

2) Na základě této dohody bude moci zaměstnavatel tuto práci přesčas zaměstnanci nařídit v dohodnutém rozsahu.

3) Na důkaz pravdivosti shora uvedených ujednání a prohlášení účastníci připojují své podpisy.

Jsem v tom ztracená a v práci si připadáme jako otrokyně. Děkuji předem za odpověď!

doplněno 09.09.14 06:31:

Omlouvám se, v 1) mám překlep, má tam být 416 hodin.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 08.09.14 23:11

Jsem zvědavá, zda vám někdo odpoví.Já a moji kolegové také pracujeme sice jen v 8hod.směnách,ale tak že jsem měla v srpnu z 31 kalendářních dnů pouze 3 dny volno.Jede se úplně jako v otrokářské společnosti nadoraz, normy a zátěž neskutečná,nikoho to nezajímá, odbory na houby,lidi mlčí, bojí se se ozvat.Kontroly z IP za 20 let nikdy žádné,prostě něco šíleného.Je mi 50 let, do důchodu ještě 14 let...

Ohodnoceno: 0x

Od: katka1248
Datum: 08.09.14 23:22

Mě do důchodu zbývá ještě cca 3 a půl roku a situace stejná. Nikoho to nezajímá, lidi mlčí, bojí se ozvat. Dnes (po hádce s nicnedělající vedoucí) přetekl pohár trpělivosti. Taky jsem zvědavá na odpověď...

Datum: 08.09.14 23:46

Nejsem odborník na pracovní právo, tak moji odpověď berte jen jako můj názor a můj komentář k situaci.

Počet přesčasových hodin nelze hodnotit na základě jediného pracovního týdne. Můžete (i s podepsanou dohodou) udělat v průměru max. 8 hodin přesčasů / týden.

76 hodin za týden navíc ve směnách je extrém. Po tomto týdnu byste měla mít alespoň 36 hodin nepřetržitého volna. Bylo?

461 hodin přesčasů je nesmysl. Není to překlep? Vychází mi maximálně 416 hodin pro rok 2014.

Proč je v dohodě rok 2012? To je další chyba v přepisu?

Tři noční - dvanáctky za sebou jsou taky extrém. Délka noční směny by neměla přesáhnout 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Vyjímkou jsou případy, kdy tomu brání provozní důvody - ale jak se tohle určuje mi není jasné. Matně tuším, že se to snad hlásilo někde na úřad práce.

Sečteno a podtrženo, z jednoho týdne nelze soudit, ale našponované je to na max. Pokud takhle vypadá každý týden, je to na kontrolu z ÚP.

Když se nestíhalo u nás, kromě klasického úvazku jsme dělali ještě na dohodu (kde samozřejmě neseděly hodiny). Tři měsíce jsem tak dělal 12-14 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jenže to byla jiná situace. Jednak mi ješte nebylo ani 30, jednak za to byly slušný peníze a v neposlední řadě jsem věděl, že to jednou skončí.

doplněno 09.09.14 10:10:

@ivzez: Právě s tou noční mi to není úplně jasné. Jako noční směna jsou třeba u ČD označovány směny 18:00-6:00. Kdyby to bylo jak píšete, byl by paragraf o tom, že noční směna by (v průměru) neměla přesáhnout 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích úplně zbytečný. Protože by nikdy nebylo možné odpracovat v noci víc jak 8 hodin. S těmi třemi nočními za sebou. Samo o sobě je to OK, jde o to, jak to zapadá do toho pracovního týdne. Jak píšete, tazatelka udělala v podstatě 2x tolik hodin, než je její pracovní týden.

Datum: 09.09.14 06:41

Děkuji za komentář. Ano, 461 je překlep, omlouvám se!

To znamená, že když to je v průměru, tak můžu za jeden týden udělat třeba 24 hodin přesčasů a za další dva pak žádný, ano?

Rok 2012 překlep není, je to starší smlouva. Znamená to, že na tento rok už to není platné? Omlouvám se, vůbec se v tom neorientuji...

...ono jde o to, že strany šéfů není žádná podpora ani komunikace. A též jde o to, že jsme na pracovišti přesně v daném počtu tak aby to vycházelo na pokrytí provozu (mlékárna, laboratoř), ale teď mají tři z nás (z 8 lidí) dovolenou, takže musíme pracovat za ně navíc.

Datum: 08.09.14 23:51
Pokud je to prescas, meli by vam ho zaplatit. Pokud nezaplati, neprijdu.
Chapu ze neni prace, ale nadavate a makate. Jako Cesi...

Datum: 09.09.14 06:43

Děkuji za obohacující odpověď :P . Zaplaceno máme. Ale jsou to hrozné pracovní podmínky. Chceme buď víc peněz nebo méně práce, takhle je to dlouhodobě neudržitelné.

Od: lujs®
Datum: 08.09.14 23:53

To je přesně ta ,,česká mentalita" o které se tady píše v několika vláknech s podobnou tematikou.

Českej tzv. MANAGER z vás prostě zedře kůži a vy jste mu to umožnila tím ,,Ke klasické pracovní smlouvě jsme ještě uzavřeli "Dohodu o další práci přesčas". Hodně štěstí a pevné nervy.

Jinak DPP je DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE néééé dohoda o práci přesčas. To musí bejt asi *zed* *zed* *zed*

Datum: 09.09.14 06:46

Ta dohoda o další práci přesčas má plný název, není tam ve zkratce. Jenže když člověk nastupuje tak nemá představu co člověk dělá, jak to vypadá. Až po několika měsících zjistí, že je to hrozné. Vy byste to taky podepsali.

Od: lujs®
Datum: 09.09.14 06:51

Tak já osobně bych nic takovýho nepodepsal.

Datum: 09.09.14 07:57

Možná vy osobně nemáte invalidního manžela, pár roků do důchodu a dvě děti školou povinné. A také jsem měla ve svého zaměstnavatele důvěru, protože v mládí jsem u něj dělala roky. Časy se změnily.

Každopádně děkuji za vaše zaškatulkování a odsouzení mne, velmi mi to pomohlo k dalším krokům :) .

Datum: 09.09.14 03:55

Dohodu o další práci přesčas jste nemusela uzavírat, (nebyla jste povinna přistoupit na návrh zaměstnavatele). Dohodu lze uzavřít do limitu 416 (nikoliv 461) hodin ročně. Kalendářní rok předpokládám 2014 ...

Jaký je u Vás provoz – dvousměnný, třísměnný nebo nepřetržitý? Není to ve zdravotnictví?

76 hodin v týdnu mi přijde moc i v případě přesčasů. Navíc tam nevidím souvislý odpočinek v týdnu (minimálně 35 hodin) ...

Co na to odbory? Obrátili jste se na inspektorát práce?

doplněno 09.09.14 04:06:

Reakce na Amper:

Směnám se sice říká noční, ale noční práce je jenom od 22.00 do 6.00 hodin, takže podle mne noční práce nepřekročí 8 hodin v průběhu 24 hodin.

Tři noční směny za sebou nevidím jako extrém, někteří zaměstnanci pracují jenom v noci – např. noční hlídači.

Ale zaujallo mne, že v jednom týdnu vlastně téměř dvakrát odpracovali stanovenou týdenní pracovní dobu (pro dvousměnný provoz 38,75 hodin, pro třísměnný a nepřetržitý 37,5 hodin týdně) ...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.09.14 06:52

Děkuji za odpověď! Odbory nemáme. Právě uvažuji, že bychom nějaké založily...

Kalendářní rok je 2012, ne 14. Znamená to teda, že za rok 2014 to už neplatí? Aneb tato smlouva je platná pouze ten jeden uvedený kalendářní rok? Je totiž i možné, že jsme něco takového podepisovaly znovu, to už si bohužel nepamatuji, ale papír od toho doma nemám, takže je možné že ne...

Píšou nám třísměnný provoz, ale v praxi to je nepřetržitý provoz. Takhle dlouho jsme pracovaly, protože je nás na pracovišti 8 a tři mají dovolenou. Není to zdravotnictví - laborantka v mlékárně. Zní to odpočinkově, ale není, opravdu není. Člověk nachodí X kilometrů za tu jednu směnu a samozřejmě nejen.

Datum: 09.09.14 18:54

Týdenní pracovní doba je pro třísměnný i pro nepřetržitý provoz stanovena na 37,5 hodin týdně. Co odpracujete nad tento rozsah, je prací přesčas. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit v odůvodněných případech, rozhodně by neměla být pravidlem. Dohoda o další práci přesčas třetí rok po sobě je podle mne moc.

Hlídejte si, co u zaměstnavatele podepisujete. Nejste povinna podepsat vše, co Vám k podpisu předloží. Podepisujte jenom to, s čím opravdu souhlasíte, a od všeho si berte jeden výtisk nebo kopii. Je chyba, že nevíte, jestli jste pro letošek uzavřela další dohodu, nebo ne.

Letos už bych to nechala doběhnout, obzvláště, pokud šlo o výjimečnou situaci (zmiňujete dovolenou) – i když stejná situace může nastat v případě nemoci, ...

V příštím roce bych už dohodu nepodepsala. Pak by zaměstnavatel mohl nařídit jen 150 hodin ročně.

Další možnost je se před uzavřením dohody dohodnout na vyšším ohodnocení hodin za další práci přesčas a trvat na tom, aby to zaměstnavatel uvedl do písemné dohody.

––––

Práce přesčas nesmí v průměru překročit 8 hodin týdně. Tzn., že některý týden může být hodin více (ovšem neměla by to být další týdenní pracovní doba) a jiný týden méně nebo žádné.

Vy jste minulý týden odpracovala svůj týdenní úvazek (37,5 hodin) + dalších 38,5 hodin jako přesčas (tedy o hodinu více než úvazek).

–––– K založení odborů stačí, aby se dohodli tři zaměstnanci. O radu nebopomoc můžete požádat kteroukoliv odborovou oragnizaci v okolí.

Odborová organizace by Vám mohla pomoci vyjednat se zaměstnavatelem přijatelnější pracovní podmínky (např. méně přesčasové práce nebo její výhodnější ohodnocení).

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.09.14 11:50

K Vašemu dotazu jen stručně, neboť z těchto informací nelze učinit přesný závěr, ani říct, zda to je či není "legální": Pracovní týden má 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.(§ 350a ZP). Může začínat jak v pondělí, tak kterýmkoliv jiným dnem v týdnu (úterým, středou, apod.). Jeho začátek a konec určí zaměstnavatel. Během tohoto 7denního pracovního týdne je zaměstnavatel povinen rozvrhnout Vám pracovní dobu, která se "zpravidla" rozvrhuje do 5denního pracovního týdne. To slůvko "zpravidla" znamená, že pracovní doba (Vaše) může být rovržena i do 4 či 6 dnů, nemusí to být vždy oněch 5 dnů. Důležité je, aby byl dodržen odpočinek mezi směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu. Základní doba odpočinku mezi směnami je 11 hodin, v nepřetržitém provozu může být tato doba zkrácena na 8, ale pod podmínkou, že následující odpočinek musí být prodloužen o onu dobu zkrácení. Pokud je například dobu odpočinku mezi směnami v úterý 8 hodin, musí ve středu doba odpočinku mezi směnami činit 14 hodin. Co se týče nepřetržitého odpočinku v týdnu, tzv. ono víkendové volno, tak tam toto volno může být, v případě nepřetržitého provozu, zkráceno na 24 hodin (bráno na 1 pracovní týden), avšak v dalším pracovním týdnu musí být doba nepřetržitého odpočinku opět prodloužena (fakticky o dobu zkrácení), tak aby doba nepřetr.odpočinku v týdnu činila alespoň 70 hodin /2 týdny. Příklad: v prvním pracovním týdnu budete mít dobu nepřetržitého odpočinku zkrácenu na 25 hodin (namísto 35 hodin), v následujícím pracovním týdnu musí doba Vašeho nepřetržitého odpočinku být minimálně v rozsahu 45 hodin a musíte ji mít vybránu vcelku (ne po kouskách).

citace zákoníku práce (zkráceno):

§ 350a

Týdnem se pro účely tohoto zákona rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů.

§ 81

[Rozvrh pracovní doby]

(2) Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.

§ 90

[Doba; případy zkrácení]

(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

(2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku

a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,

§ 92

[Vymezení; výjimky]

(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

(3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.