Můžu být zplnoletněn v 15ti?

Od: Datum: 09.08.14 14:46 odpovědí: 8 změna: 09.08.14 17:23
Dobrý den,
rád bych si přivydělával tvorbou webů a programováním. Abych ale nedělal nic načerno, chtěl bych se nechat zplnoletnit a začít podnikat. Je to v 15ti letech možné?
Děkuji mnohokrát.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.14 15:05
avatar

Ne. Alespon ne z důvodu výdělku. Můžeš to zkusit přes staršího bráchu, nebo rodiče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 09.08.14 15:05
avatar

Ne,musíš si počkat do 18ti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 15:09
avatar

Bohužel, tohle nepůjde. Možná snad, kdyby se podnikání napsalo na někoho staršího a práci jsi prováděl ty, ale to je dost rizikové pro toho, na koho to je napsáno.

Co zkusit nejprve nějaké brigády v oboru?

Držím palce! Je fajn, že máš takové cíle a snahu. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 15:48
avatar

Plnoletosti člověk dosáhne až dovršením 18 let ("zplnoletnění" je nesmysl). Dříve může soud přiznat tzv. svéprávnost. Prokážeš-li, že se dokážeš sám uživit, můžeš svéprávnost získat po dovršení 16 let. Návrh můžeš podat už (těsně) před dovršením 16 let, na jednání budeš nějakou dobu čekat.

Další možnost je podnikat s přivolením (se souhlasem) rodičů. Zkus se přeptat na Webtrhu, myslím, že tam najdeš dost lidí, kteří už s tím mají zkušenosti.

------- Nezletilí v NOZ (§ 31 a následující)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mrmuffin
Datum: 09.08.14 15:57

Díky všem za odpovědi. Na základě článku zde jsem se domníval, že by to takový problém být nemusel. Tak jsem zvědav, jestli se mi podaří domluvit se s někým z rodiny minimálně do doby, kdy budu moct podnikat sám. Ještě jednou díky :)

Datum: 09.08.14 16:19
avatar

Mladíkovi v tom článku bylo 16 nebo 17 let ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 16:39
avatar

No pokud tvůj příjem nebude pravidelný, můžeš "podnikat" i bez ŽL. Ale musíš dodržet určitá pravidla, snad někdo napíše jaká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 17:23

Článku jste porozuměl dobře, na tuto možnost skutečně NOZ pamatuje:

§ 33 NOZ

[Souhlas k výdělečné činnosti]

(1) Udělí-li zákonný zástupce nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu nebo k jiné obdobné výdělečné činnosti, stává se nezletilý způsobilý k jednáním, jež jsou s touto činností spojena. K platnosti souhlasu se vyžaduje přivolení soudu.

(2) Přivolení soudu nahrazuje podmínku určitého věku, je-li stanovena pro výkon určité výdělečné činnosti jiným právním předpisem.

(3) Souhlas může zákonný zástupce odvolat jen s přivolením soudu.

Vysvětlím:

Abyste mohl legálně podnikat, musíte, mj. splnit i podmínku dosažení určitého věku a tím je 18.let. Ale od 1.1.2014 můžete začít podnikat i dříve, pokud Vám k tomu udělí souhlas Váš zákonný zástupce (rodič) a soud. Musíte tedy podat soudu návrh na udělení souhlasu k výdělečné činnosti. Tím, že Vám soud udělí souhlas k podnikání, neznamená, že se stanete "zletilým", ve všech ostatních činnostech budete i nadále "nezletilý", ale budete moci podnikat.

Soud se musí zabývat tím, zda jste Vy, jako nezletilý, vzhledem ke svému věku a individuálnímu vývoji, dostatečně zralý, abyste mohl odpovědně činit jednání související s provozem závodu či jiné obdobné výdělečné činnosti, tedy jak si to "podnikání" zhruba představujete, zda máte nějaké povědomí o tom, jaké dokumenty si vyřídit, u kterých institucí se přihlásit, apod.. Zpravidla Vás a Vaše rodiče za tímto účelem vyslechne.

doplněno 09.08.14 17:40:

Ještě jen doplním:

Je rozdíl mezi "přiznáním svéprávnosti" nezletilému, kde opravdu musí být mj. splněna podmínka dosažení 16 let + další skutečnosti uvedené v § 37 NOZ a udělením souhlasu pouze k podnikání dle § 33 NOZ. Přiznáním svéprávnosti se stanete "zletilým" (dle normální mluvy) v plném rozsahu, udělením souhlasu k podnikání zůstáváte dál "nezletilý", jen můžete podnikat.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.