Lze poslat občanku poštou?

Od: Datum: 08.08.14 14:24 odpovědí: 6 změna: 08.08.14 15:53

Budu měnit OP z důvodu konce platnosti a musím jet 200 km do jiného města, kde mám trvalé bydliště. Kvůli tomu si budu muset brát dovolenou. Pak když budu OP vyzvedávat, tak opět.

Bohužel si i musím změnit trvalé bydliště (rodiče se v rámci města přestěhovali).

Podle tohoto: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-328#f1991629 můžu požádat o občanku i v Praze a zdejší úřad by mi jí vyřídil a tady bych si jí taky mohl vyzvednout. Ale už tu nemůžu bohužel požádat o změnu trvalého bydliště, které je v jiném městě - to už musím přímo do toho města ( http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-133#f2030994)

V některých zemích posílají úřady občanku normálně poštou (tak jako banka posílá poštou kreditku), nevíte, jestli zákon poslání občanky poštou zakazuje, nic takového jsem nenašel v zákoně? Co zákon nezakazuje, to je povoleno. Ušetřil bych si jednu dovolenou a peníze na cestu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 15:16

Ohledně "vyzvednutí občanky" platí následovně:

§ 8 z.č. 328/1999 Sb.:

Převzetí občanského průkazu

(1) Občan je povinen převzít občanský průkaz osobně. Po prokázání totožnosti zkontroluje správnost osobních údajů uvedených v občanském průkazu, ověří funkčnost a kapacitu kontaktního elektronického čipu, pokud jej občanský průkaz obsahuje, zvolí bezpečnostní osobní kód a potvrdí svým podpisem na žádosti převzetí občanského průkazu. Podpis se nevyžaduje, pokud občanovi v jeho provedení brání těžko překonatelná překážka; tato skutečnost se uvede v žádosti o vydání občanského průkazu.

(2) Za občana mladšího 15 let přebírá občanský průkaz zákonný zástupce; místo zákonného zástupce občanský průkaz přebírá pěstoun, osoba, které byl občan svěřen do péče, nebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, která pečují o občana na základě soudního rozhodnutí. Za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, přebírá a převzetí občanského průkazu svým podpisem potvrzuje opatrovník. Za občana staršího 15 let může občanský průkaz převzít podpůrce na základě smlouvy o nápomoci nebo člen domácnosti, jejichž oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem24.

(3) Nemůže-li se občan dostavit k převzetí občanského průkazu ze závažných důvodů osobně, zejména z důvodu výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody, výkonu zabezpečovací detence, soudem nařízeného ústavního léčení, ústavní výchovy, ochranné výchovy nebo ze závažných dlouhodobých zdravotních důvodů, zabezpečí předání občanského průkazu obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu se občan zdržuje. Po předání občanského průkazu obecní úřad obce s rozšířenou působností znehodnotí dosavadní občanský průkaz občana nebo jeho potvrzení o občanském průkazu, potvrzení o změně místa trvalého pobytu, potvrzení o změně údajů zapisovaných do občanského průkazu a zašle uvedené doklady obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému k vydání občanského průkazu k likvidaci, zároveň s podepsanou žádostí; obdobně postupuje obecní úřad obce s rozšířenou působností, není-li příslušný k vydání občanského průkazu a předává občanský průkaz občanovi podle odstavce 4.

(4) Občanský průkaz uvedený v § 2 odst. 2 písm. a) a b) lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který občan uvedl v žádosti, jinak je povinen občanský průkaz převzít u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Občanský průkaz uvedený v § 2 odst. 2 písm. c) lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu.

Přeloženo do "srozumitelštiny" :

Teoreticky Vám občanka může být zaslána, ale pouze, pokud k jejímu nepřevzetí existuje závažný důvod, což není velká vzdálenost od bydliště. Nicméně, zkusit si požádat o zaslání "občanky" ze závažného důvodu můžete, obávám se však, že Vám správní orgán nevyhoví.

Jenom na okraj k tomu, jak uvádíte, že by mělo platit "co zákon nezakazuje, to je povoleno": zásada, "co není zakázáno, je dovoleno", platí toliko mezi soukromými osobami, státní orgány se musí řídit opačnou zásadou, že mohou činit pouze to, co jim zákon umožňuje Jednoduchý příklad: paní Nováková se po provdání rozhodne ponechat si původní i nové příjmení a bude se všude podepisovat Nováková - Stýblová s pomlčkou, ale státní orgán jí příjmení musí psát Nováková Stýblová bez pomlčky, protože zákon mu psaní pomlčky neumožňuje. Kdežto paní Novákové to zákon nezakazuje.

Pokud tedy zákon umožňuje státnímu orgánu zaslat občanský průkaz jen v případech, kde osobní převzetí není možné ze závažných důvodů, musí literu zákona dodržet a zkoumat, zda v daném případě závažné důvody existují.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jirta
Datum: 08.08.14 15:31

aaella: Moc vám děkuji za fundovanou odpověď, toto jsem přehlédl. Vidím, že úřední šikany se jentak člověk nezbaví. Jsem přiměřený kverulant, zajímalo by mě, jestli jde zákon "prolomit" ústavní stížností, ale to už by byla otázka na právníka :)

Myslím, že když už stát obtěžuje a zatěžuje povinností vlastnit občanku, mohl by její vyhotovení a předání maximálně zjednodušit - v Estonsku občanku objednáte přes internet a pošlou vám jí do týdne zadarmo poštou. Bohužel asi k něčemu takovému donutit úřad prostřednictvím soudu nepůjde, museli by politici změnit příslušný zákon, který je klíčem ke všemu, obzvlášť pokud je zákon takto detailně popisný a zdá se, že neumožňuje dvojí výklad ani tu nevidím prostor, jak zákon obejít (musel bych si lehnout na pár měsíců do nemocnice :-D

Datum: 08.08.14 15:22
avatar

Dříve platilo, že OP se smí posílat jako cenné psaní s uvedenou cenou> 1000 Kčs. V současné době není myslím posílání OP poštou upraveno nijak (tj. ani zakázáno).

doplněno 08.08.14 15:24:

Jo tak, ty ho nechceš posílat, ale chceš aby ti ho úřad poslal. V tom případě viz aaella :)

doplněno 08.08.14 15:27:

Jo, ještě platí, že místo podání žádosti o OP nemusí být totožné s místem vyzvednutí - můžeš podat žádost u jednoho úřadu a při podávání žádosti uvést, že si ho převezmeš u jiného - to by mohlo tvůj problém řešit?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirta
Datum: 08.08.14 15:36

jethro: kde v zákoně vidíš, že můžu o OP požádat v obci A a vyzvednout v obci B? Jestli to tak je, tak částečně by to můj problém vyřešilo.

Datum: 08.08.14 15:40
avatar

http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady.aspx

Odstavec "Převzetí občanského průkazu", první odrážka:

- občan si může při podání žádosti o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s čipem nebo bez čipu zvolit obecní úřad obce s rozšířenou působností, u kterého občanský průkaz převezme

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.08.14 15:53

Souhlas s jethro. Doporučuji zajít na úřad, mrknout se na formulář žádosti a zeptat se úřednice, kde je kolonka pro vyzvednutí občanského průkazu u jiného obecního úřadu (s rozšířenou působnosti).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.