Kopie hypoteční smlouvy

Od: Datum: 08.08.14 13:18 odpovědí: 6 změna: 19.08.14 14:27
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde získat kopii hypoteční smlouvy, pokud jsem starou smlouvu při stěhování ztratil. Jedná se o Českou spořitelnu. Mám žádat písemně centrálu, nebo lze na jakýkoliv pobočce? Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 13:55

Buď se obraťte na centrálu (i když vyřídit by to mohli i na pobočce). Nebo si skočte na katastrální pracoviště a nechejte si kopii udělat tam - předpokládám, že na hypotéku byla jako zástava použita nemovitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 18.08.14 14:53

? na katastr se dává úvěrová smlouva? fakt? a od kdy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.14 11:12

Dotaz byl na hypoteční smlouvu. Hypoteční smlouva zpravidla bývá zajišťována zástavou nemovitostí a jako taková se zapisuje do katastru jako vkladová listina. Tudíž ji katastrální pracoviště mají ve svých archivech.

doplněno 19.08.14 11:20:

Nicméně do katastru se zapisují i úvěrové smlouvy (smlouva o úvěru ze stavebního spoření) - stejný případ jako smlouva hypoteční. Sám mám na svém LV zapsány dvě takovéto úvěrové smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 19.08.14 13:31

Hypoteční smlouvou asi myslíte úvěrovou smlouvu (smlouvu o hypotečním úvěru). Hypoteční úvěr musí být ze zákona (o dluhopisech) zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Do katastru se nezapisují smlouvy, ale práva z nich vyplývající (jimi založená), např. zástavní. Úvěrová smlouva se na katastr fakt nedává, není k tomu žádný důvod. Dává se tam (jako příloha návrhu na vklad zástavního práva) zástavní smlouva. Na LV je uvedeno zástavní právo a jakou pohledávku (dluh) zajišťuje. Pokud tazatel/ka potřebuje úvěrovou smlouvu (třeba kvůli odpočtu úroků od základu daně z příjmu), musí na banku (a ta do svého archivu, což může chvílůi trvat a nemusí to být zadarmo).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.08.14 14:27

Nevím jak přesně je to u hypoték (zda se to řeší zvlášť smlouvou o hypotéce a zvlášt o zástavním právu. Nicméně z osobní zkušenosti vím, že stavební spořitelny vyhotovují jednu smlouvu (Smlouva o úvěru ze stavebního spoření a zřízení zástavního práva), jelikož je to levnější a ta se do katastru zapisuje. O úvěru ze stavebního spoření mám doma jen jednu smlouvu, jejíž kopie je uložena v archivu zdejšího katastrálního pracoviště (pomíjím fakt, že podle NOZ se posílá na katastr už jen jedna smlouva).

Tudíž vím, že pokud bych svou smlouvu ztratil, tak se obrátím buď na stavební spořitelnu, nebo na katastr. Předpokládal jsem (a stále si to myslím), že stejně je postupováno i v případě smlouvy hypoteční.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 13:55
avatar

Měla by vydat jakákoliv pobočka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.