Podmínka vs chování

Od: Datum: 08.08.14 06:26 odpovědí: 5 změna: 08.08.14 12:33

Jak je to prosím s podmínkou,pokud by dotyčný způsobil jinou trestnou činnost,než za jakou byl odsouzen?...např.podmínka je za majetkovou trestnou činnost a kdyby teď třeba způsobil nějakou nehodu na silnici nebo se připletl ke rvačce? Nesmí se opravdu nic stát,nebo pokud je to jiný trestný čin jak se na to hledí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 06:42
avatar

Podmíněný trest odnětí svobody znamená, že jeho výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. Odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě. Soud ale jeho chování v průběhu zkušební doby sleduje. Pokud odsouzený nevede řádný život, tedy dopustí se další trestné činnosti nebo přestupku, rozhodne soud, že odsouzený původně podmíněně odložený trest vykoná, a zařadí jej do příslušné věznice.

Při uložení podmíněného trestu soud může stanovit i zvláštní podmínky (nejčastěji se jedná o povinnosti nahradit škodu, platit řádně výživné pro děti apod.). Pokud odsouzený tyto podmínky nesplní, soud opět rozhodne o nařízení výkonu trestu do příslušné věznice, a to i tehdy, pokud odsouzený jinak ve zkušební době žil řádně.

Nelze tedy jednoznačně řící, zda při dalším provinění bude podmíněný trest přeměněn na podmíněný. Vždy půjde o závažnost provinění a další okolnosti. Není přitom rozhodující, zda jde o trestný čin stejného charakteru, jako čin původní.

Více se dočtete na http://www.trestni-rizeni.com…/vyklad-pojmu/podmineny-trest

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.08.14 09:30
avatar
...jen doplnim,i po skončení doby trvání podmíněného trestu existuje jakási "ochranná" roční lhůta,kdy dojde-li ke spáchání čehokoli lze i tak proměnit již skončena podmíněny trest v nepodmíněný plus samozřejmě aktuálně v souhrnu případný trest za ono "cokoli" ...soud totiž vydá usnesení o osvědčení se v podmínce az po roce od jejího faktického skončení...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: meart*
Datum: 08.08.14 10:30
Nebyl by jste ohoten to dohledat i v paragrafovem zneni? Tahle perla by mne opravdu zajimala.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 08.08.14 11:46

@Erikch asi mluvi o §179h, odst.1 Trestního řádu (tj. zákona 141/1961 Sb.)

doplněno 08.08.14 11:54:

Možná mluví o odst.2 stejného paragrafu, kdyz státní zástupce z nějakého důvodu nedoručil rozhodnutí, že se osvědčil, krátce po skončení podmínky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.08.14 12:33

§ 83 trestního zákona:

Rozhodnutí o podmíněném odsouzení

(1) Jestliže podmíněně odsouzený vedl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, vysloví soud, že se osvědčil; jinak rozhodne, a to popřípadě již během zkušební doby, že se trest vykoná. Výjimečně může soud vzhledem k okolnostem případu a osobě odsouzeného ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, i když odsouzený zavdal příčinu k nařízení výkonu trestu, a

a) stanovit nad odsouzeným dohled,

b) přiměřeně prodloužit zkušební dobu, ne však o více než dvě léta, přičemž nesmí překročit horní hranici zkušební doby stanovené v § 82 odst. 1, nebo

c) stanovit dosud neuložená přiměřená omezení a přiměřené povinnosti uvedené v § 48 odst. 4 směřující k tomu, aby vedl řádný život.

(2) Na výkon dohledu se užije obdobně ustanovení § 49 až 51.

(3) Neučinil-li soud do jednoho roku od uplynutí zkušební doby rozhodnutí podle odstavce 1, aniž na tom měl podmíněně odsouzený vinu, má se za to, že se podmíněně odsouzený osvědčil.

(4) Bylo-li vysloveno, že se podmíněně odsouzený osvědčil, anebo má-li se za to, že se osvědčil, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.

(5) Rozhodne-li soud podle odstavce 1, že se trest vykoná, rozhodne zároveň o způsobu výkonu trestu.

Podmínka "řádného života" rozhodně není splněna v okamžiku, kdy se podmíněně odsouzený dopustí jiné trestné činnosti či postačí i jednání, které sice není trestné, ale je v rozporu s dobrými mravy a v rozporu s účelem uloženého trestu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.