Rozvod manželství a insolvence

Od: Datum: 07.08.14 00:24 odpovědí: 9 změna: 20.08.14 16:54

Dobrý den, sestra je dva roky vdaná, loni její manžel vyhlásil insolvenci. Týkalo se to částky téměř 500 000,- Kč, které si napůjčoval ještě před uzavřením manželství,navíc sestra o takto vysoké částce neměla ani tušení. Jejich manželství se rozpadá,sestra se stěhuje ze společné domácnosti. Insolvenci platí její manžel, ale jak se bude postupovat po rozvodu? Nebude muset část jeho závazků platit sestra,která je nyní na rodičovské dovolené, když tyto dluhy vznikly ještě před uzavřením manželství? Děkuji za odpovědi. Jassie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 07.08.14 05:18

Bude muset platit ale pouze do výše podílu společného jmění (zákon 89/2012 § 732 a §742)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 08:33

Děkuji za odpověď. Oni bohužel žádné společné jmění nemají,veškerý nábytek a zařízení nakoupila má sestra ze svých úspor, na toto mají sepsanou smlouvu. Bydlí v pronajatém bytě a ani žádný nemovitý majetek nemají. Proto mě zajímalo,zda bude mít sestra po rozvodu povinnost podílet se na splácení dluhů, se kterými vlastně nemá vůbec nic společného. Děkuji za případné odpovědi. Jassie

Datum: 07.08.14 09:08
avatar

Dobry den, obavam se, ze zodpovednost za dluhy je podle noveho zakniku i na dluhy pred manzelstvim. Vychazim z tohoto clanku:

http://www.novinky.cz/finance…o-daru-cekejte-exekutora.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 09:45
avatar

Podle zákona sestra za dluh odpovídá ale jako vždy je tu ale. Podáte žádost k soudu (podání stojí cca 2000Kč) a soud rozhodne čí jsou dluhy, nejlíp je sepsat (nechat sepsat právníkem) papír kde manžel přiznává, že dluhy jsou jeho a druhý partner o nich nevěděl pak už jen čekáte až soud proběhne (do roka a do dne) možná i dýl těch žádostí je prý hrozně moc. Pozor na stěhování-podle zákona musí spolu nerozvedeni manželé co mají děti bydlet (ano, myslím si, že ten co zákon napsal nebyl při smyslech), opět pomoc lehká, od právníka necháte sepsat, že je zažádané o rozvod a druhý partner podepíše, že na byt kam se stěhujete si nečiní nárok. Důležité- soud musí rozhodnout o svěření dětí do péče, rozdělení SJM-toto jde rychle, pokud se manželé dohodnou je to otázka 1-2 měsíců, každá věc se řeší zvlášť. Nejlepší rada je porada s dobrým právníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 13:02

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Sestra má sepsaný papír u insolvenčního správce, kde je napsáno, že dluhy jsou jejího manžela a majetek (nábytek, zařízení), je její. Snad toto postačí. Jinak sestra se stěhuje do podnájmu, takže to asi také nebude problém. SJM nemají opravdu žádné, bohužel, nebo teď tedy spíše bohudík. Děkuji všem za odpovědi

Datum: 07.08.14 17:02
avatar

Oni si SJM nechali zúžit soudně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 18:05
avatar

Ivzez, pokud je to otázka na mě, tak ano, vše u dcery probíhá přes právníka a soud i když její zatím manžel, vše bez problémů podepisuje a odsouhlasuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 18:29
avatar

A je šance, že se věřitelé nebudou chtít hojit na Vaší dceři? Věřitelé mohou mít na věc jiný náhled, než souhlasící manžel ... Ale přála bych Vám i dceři, aby to dobře dopadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidvozak
Datum: 20.08.14 16:54

Dobrý den,

zde hodně záleží na tom, jak proběhne vypořádání Společného jmení manželů po případném rozvodu.

Bude záležet na jejich společné domluvě, pokud manžel přizná závazky, které vznikly bez jejího vědomí, ona nic platit nemusí. Pokud se ale nedohodnou, ona může žalobou dosáhnout toho, že budou závazky přiznány pouze jemu. Pokud ona ale nic neudělá, nebo neuspěje bude muset část závazků uhradit i ona.

Rozhodně ale doporučuji obrátit se v této situaci na odborníka.

S pozdravem

JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.