Výplata propadla?

Od: Datum: 01.08.14 17:50 odpovědí: 4 změna: 02.08.14 10:03

Dobrý den,

protože jsem byl v zahraničí, nestihl jsem odeslat včas docházkový list. V pracovní smlouvě mám, že musí být poslán do třetího dne měsíce následujícího. Já jsem však poslal za měsíc červen docházkový list až osmého (dřív jsem zkrátka nemohl). Teď už je srpen a peníze za červen nikde, tak jsem tam volal a řekli mi, že prý jsem poslal docházkový list pozdě a tudíž výplata za červen propadla a už ji neuvidím.

Mají na tohle právo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.14 19:11

To je nějaká kravina tohleto ne? I kdyby neporadil nikdo tady obrátil bych se na inspektorát práce nebo jak se ta instituce jmenuje. Pokud jste práci odvedl či měl adekvátní náhradu (dovolenou, nemoc) a tak určitě máte nárok na mzdu.

V zahraničí jste byl pracovně nebo dovolenkově?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 19:53

Nemají, výplatu mzdy za provedenou práci nelze vázat na žádné protiplnění, a už vůbec ne na doručení docházkového listu, který je povinen (evidenci docházky) vést zaměstnavatel. Požádejte o výplatu mzdy písemně, pokud Vám mzda (či jakákoliv její část) nebude vyplacena ani do 15 dne po uplynutí období splatnosti (do 15.8.2014), máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr se zaměstnavatelem (§ 56 odst.1 písm.b) ZP).

Mimoto, je to správní delikt (přestupek), za který hrozí zaměstnavateli sankce až do výše 2 milionů Kč. (§ 13 a § 26 z.č.251/2005 Sb., o inspekci práce). Máte tedy právo obrátit se na oblastní inspektorát práce s žádostí o přešetření dané situace. OIP v případě nevyplacení mzdy reaguje obvykle do 14 dnů ode dne doručení oznámení.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.08.14 19:53

Podle selského rozumu by výplata za červen měla být vyúčtovaná spolu s výplatami za červenec, protože se do zpracování mezd za červen nedostala.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.08.14 10:03

Mzda musí být zaměstnanci vyplacena nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu (§ 141 ZP). Výplata nemůže být "odsunuta" na jiný měsíc s poukazem, že zaměstnanec dodal pozdě nějaké podklady, to je starost zaměstnavatele, aby si hlídal podklady pro výplatu mzdy. Odsunout splatnost mzdy nelze ani dohodou zaměstnavatele a zaměstnance, zkrátka ničím. Nevyplatí-li zaměstnavatel mzdu do konce následujícího kalendářního měsíce (za červen do konce července), jedná se o vážné provinění zaměstnavatele, pokud by argumentoval tím, že mu zaměstnanec nedodal nějaké podklady, bude to pro něho ve správním řízení ještě horší. Z dotazu navíc vyplývá, že zaměstnanec dodal podklady do 8.dne, takže zaměstnavatel měl dost času mu mzdu poskytnout.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.