Komunální volby 2014

Od: Datum: 29.07.14 20:33 odpovědí: 3 změna: 30.07.14 06:16

Dobrý den, prosím o informaci, zda může u nás v obci volit a být volen člověk, Slovák, který ve vsi bydlí již od roku 2008 a má průkaz: potvzení o přechodném pobytu z cizinecké policie. Pokud ne, co by měl udělat, aby mohl kandidovat a volit.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.14 20:36
avatar

Zajistit si státní občanství.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 30.07.14 06:08

Volit: jen cizinec (tj. osoba, ktera neni statnim obcanem CR), ktery ma v obci trvaly pobyt a je ze statu, se kterym ma CR uzavrenou smlouvu (coz jsem nebyl schopny dohledat, ktere to jsou); zakon

Obcane EU maji pravo pozadat o trvaly pobyt po 5 letech nepretrziteho pobytu v ČR (případně po 2 letech, jestli to jsou rodinní příslušnici už nějakého jiného cizince tady).

Byt volen múže být ten, kdo je schopný volit. Kdo je schopny volit - viz předchozí odstavce. zákon

Z toho, co pises, to vypada, ze trvaly pobyt asi nema a i kdyby mel, tak nevim, jestli Slovaci mohou podle nejake mezinarodni smlouvy, kterou Slovensko s ČR podepsalo (nebo nadřazeně vyplývající ze smluv, které mají uzavřené s EU), volit (a tedy i být voleni) v obecních volbách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 30.07.14 06:16

Tak se mi to podařilo dohledat a je to tak, jak jsem předpokládal. Existuje smlouva s EU, která dává občanům EU právo hlasovat v místních (obecních, komunálních) volbách, pokud mají na území ČR trvalý pobyt. O ten, jak jsem psal, si mohou zažádat po 5 letech nepřetržitého pobytu v ČR.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.