Naše dcera krade a lže

Od: Datum: 29.07.14 18:18 odpovědí: 39 změna: 13.01.16 16:59

Omlouvám se, jsem strašně rozčilená. Moje 13tiletá dcera už asi 3 roky mám problém s kradením. A samozřejmě se lhaním. Stále se tu objevují nové věci, sice třeba maličkosti, ale kradla nám i doma peníze a kupovala si časopisy a blbosti. Ani nevím, co vše je kradené a co není. Samozřejmě jsme s manželem udělali nemalé dusno, různé tresty apod. Ovšem teď očivividně zase kradla a to na návštěvě a to 1000Kč! Jistěže by mi to zapřela (čekám na manžela, že to s ním večer pořeším), ale den po návštěvě hrozně chtěla jet sama do města (což chce tak jednou za rok) a v pokoji se jsem objevila igelitku z luxusní drogerie s třemi věci za cca 300kč. Jenže ona do města žádné peníze nechtěla (divné,že?), tak jsem ji dala 50kč na útratu (já hloupá!). Ve škole také před několika měsíci "vymalovala" záchody, roztrhala žákovskou a zapírá ji velmi často. Takže jsem byla volána ke školní psycholožce, ta poradila stejně jako její třídní učitelka-dcera potřebuje víc disciplíny. Jenže my jsme už zkusili všechno, už jsme zoufalí a bezradní. Přemýšleli jsme o diagnosTáku, tam by se prý jen ještě zhoršila řekl nám dobrý kamarád z PPP. Dá se dát do Klokánku? Nebo terapie u psychologa by pomohla. Jo, dcera se teď v šoku přiznala, že ukradla tu tisícovku i plavky. Okradená kamarádka říkala, že by to mohla být kleptománie, ale já na ni nevěřím. Prosím o vaše rady a názory-mooc děkuji! Už dlouho jsme dceru diagnosťákem strašili, ale ANI to nepomohlo...Jinak vyrůstá v poklidné atmosféře (až na to nutné postrašení) a má strašně hodného tatínka, možná příliš povolného. Nejsme schopni rozeznat, kdy lže-už to umí velice profesionálně-důvěra je v tahu (opět).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.14 18:33
avatar

Žel nedokáži poradit v malé míře jsme měli obdobné problémy s dcerou,také dosti lže v minulosti párkrát také kradla ale větší problémy byli s porušováním kázně a vyrušováním,dokonce skrz toto i na střední propadla a opakovala 2 ročník což ji velmi pomohlo,Snad už to překonala,i když i dnes ještě občas zalže.již ale doma není, už 3 roky je pryč z domu a přijede jen výjímečně (24 roků!).

Možná snad jen malinkatá útěcha,žel někdy se stává,že i přes laskyplné rodiče a dobrou výchovu je dítě "rebel".

Prostě ne vždy se vše povede na 1!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 18:40
avatar

Velký bič a malý dvůr. Zde je evidentní, že jste holce povolovali mnoho. Bylo to přes čáru.

Teď jste si sami vyrobili problém. Psycholog to nevyřeší. Vyřeší to Vaše trvalá péče a neustálý dohled.

Pokud na to nemáte čas, pak je každá rada naprosto zbytečná.

Jsou to Vaše děti..! Tak se starejte.!

Ohodnoceno: 6x
 
Od: alenaa*
Datum: 19.11.15 11:04

Dcerka je řezaná, několik vařeček už křuplo, je fakt řezaná,ale stále dokola krade ,krade lže

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 18:42
avatar

Nemluvte o diagnosťáku, klokánku a podobně, dokud nevyzkoušíte jednodušší věci s mírnějšími vedlejšími účinky. Její chování bude mít nějaký důvod, myslím, že docela jednoduchý (pozornost, adrenalin, rebelie,...), jednejte se školní psycholožkou a zajděte za dětským psychologem. Psychologové bývají různí, pokud Vám jeden nepomůže nebo se Vám nezdá, zkoušejte dál. Je potřeba najít příčinu a tu řešit. Možná i vztahová poradna by mohla pomoci, možná Vám chce dcera něco říci, ale ani ona sama neví (vědomě), co.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: alenaa*
Datum: 19.11.15 11:06

Tak mi poradte , Dík

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmm*
Datum: 29.07.14 18:47

Známá měla totéž se synem. Nakonec ho museli dát na krizák. Nepamatuju se přesně, ale byl tam asi 6 týdnů. Byl tam takovej dril, že hoch začal sekat latinu, protože se tam už nechtěl vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 29.07.14 18:56

Kleptomanii vylučuji. Podle Vašeho popisu krade dcera zcela utilitárně. To není případ kleptomanů. *stop*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 19:03
avatar

moje dcera měla ve 3.třídě podobný problém, ale u ní to bylo rodinnými poměry: měla rozvedené rodiče - tatínek za ní nejezdil i když jí to slíbil, maminka neměla peníze na všechno to, co měli spolužáci a navíc byla vystresovaná z problémů s penězi... tak na sebe dítě upozorňovalo a kradlo druhým to, co chtělo taky... u vás je jiná situace, ale nemůže dítě i tak proti něčemu protestovat "po svém"? zkuste se zamyslet, jestli ji například ve škole někdo nešikanuje apod.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.07.14 19:07
avatar

V tomto věku jsem taktéž kradla rodičům peníze, lhala jim, zapírala (cca od 11 do 12 let). Za to jsem od nich dostala takovou čočku, že mě to pak rychle přešlo. Jak zde bylo psáno, velký bič a malý dvůr, sama jsem to zažila. Za každé zalhání následoval přiměřený fyzický trest. A dlouho trvalo, než mi rodiče zase začali věřit.

Nesvádějte nedůslednou výchovu, kterou v podstatě potvrdil i školní psycholog, na nemoc a podobně. A jednat začněte hned, už takhle to bude dost těžké.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 29.07.14 20:08
avatar

Já bych doporučila spíš toho psychologa. Je dost možné, že dceři něco ve vaší rodině chybí. Možná je to pevná ruka otce, ale i matky, více zájmu z vaší strany. Zákazy většinou nepomohou. Jak moc hodný tatínek je? Co vše dceři dovolujete? Nezapomeňte, že všude okolo nás jsou nejrůznější lákadla, kterým mladí lidé někteří neumějí odolat a chtějí mít všechno hned a vyrovnat se svým vrstevníkům. Proč dcera ukradla tisícovku i plavky? Doma žádné nemá? Dostává vaše dcera pravidelné kapesné nebo šetří si peníze do pokladničky? Nemůžete hned všechno řešit Klokánkem nebo diagnosťickým ústavem. Máte dceru v pubertě, to dělají problémy asi všechny děti. Já bych doporučila pevnou ruku, hodně zájmu, brát ji jako sobě rovnou, ne jako dítě, ale jako téměř dospělou. Ptát se jí na její názory, na její pohled na život, vysvětlit jí hodnotu peněz a co všechno musí člověk udělat pro to, aby je vůbec měl. Upozornit ji, že za chvíli bude už možno ji i trestně stíhat soudem pro mladistvé. Pak doma mít zavedený pravidelný režim. Pokud vás napadá jako řešení Klokánek nebo diagnostický ústav, tak mi to zavání tím, že výchovu svého dítětě nezvládáte, anebo se vám samotným to moc řešit nechce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zoufalamamka
Datum: 29.07.14 20:39

Ano, Klokánek je řešením toho, že máme dojem, že už jsme ve slepé uličce a nezvládáme výchovu. Dcera chce jen jíst a užívat si, abychom ji donutili se půl hodiny učit, musí se tu řvát hodinu. Ale stejně jen dělá, že se učí. Velice trpí sebelítostí a je neuvěřitelně líná (dokázala by žít asi i na hnoji-a to nejsme žádný extrém na uklizení). Byli jsme už párkrát u školní psycholožky a i její třídní říkala, že Deny potřebuje DISCIPLÍNU. A když ji ji tedy více naordinujeme, tak cítí ještě větší sebelítost a můžeme ji to vysvětlovat horem spodem. V Klokánku by pochopila, že rodiče nejsou na ni zlý, když chtějí po ni nějaký režim a učit se. Čtyřky na vysvědčení ji vůbec nevadí, ani v nejmenším. Naše děti mají naprostý nadbytek pozornosti. Je to u ní spíše dáno povahou-podle mě. Jsme prostě už strašně vyčerpaní a unavení. Ve škole pořád nějaké průšvihy a lži a krádeže k tomu.

Datum: 29.07.14 20:27
avatar

S tímhle vám nepomůže ani svěcená voda. Bude krást a lhát pořád. Čím větší teror tím hůř. Čím větší ůstupky tak taky. A psycholog vám řekne ať jí dáváte větší kapesné a ukazujete jí jak ji máte rádi. Buď ji berte takovou jaká je /na návštěvách ostražitost, doma si pořídit trezor atd./, nebo se jí zbavte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalamamka
Datum: 29.07.14 20:31
Dcera má krásný největší pokoj v domě, netrpí žádnou bídou. Hmotně jsme nadprůměrně zajištění. Tatínek (i já) se jí i mladší dcerce naprosto a totálně nadprůměrně věnuje-jen mu unikla "výchova", všichni okolo tvrdí. Dovoluje si být na něj neskutečně drzá a on si toho ani nevšimne :( Pevnou rukou tu musím vládnout spíše já, manžel se zlepšuje. Bude to hodně tím, že jí chybí táta jako otec, má otce kamaráda. Když dostávala kapesné 200kč měsíčně, tak nám kradla doma úplně nejvíc. Jak jsme za trest zatrhli kapesné, kradení doma skončilo. Jinde ale dál očividně kradla maličkosti. Momentálně bez pevného kapesného ji sem tam dávám 50-100Kč, takže jeden vyjímečný měsíc to dělalo tak neuvěřitelných asi 800Kč na "blbosti"! Cenu peněz ji stále vysvětluji (manžel nikdy-ten jen jim vozil stále dárky), ale stejně jako manžel je flegmatik. Dostala pěkný výprask a seřvání, ale je vidět, že stejně si myslí, že nic hrozného neudělala a že mimo jsme my! To je hrozné, to mě děsí...Jak se může změnit, když i po takovém vyrválu nemá větší výčitky svědomí? Díky Vám všem MOC (!) za Vaše reakce. Dávají mi hlubší vhled do situace. Do Klokánku zavolám, byla jsem tam na praxi a je to tam fajn. V diagnosťáku by se prý jen zhoršila. Ale stejně si myslím, že skončíme jen u psychologa- a nic se moc nezmění...A z toho mám hrůzu. Nezdá se mi, že by ji psycholog(ie) nějak pomáhala. Je pravda, že u nás funguje partnersko-autoritativní typ rodičovské výchovy u této dcery, protože jinak bychom ji ani do školy nedostali. Vím, že mám s manželem prohozené role rodičů, jenže co mi zbývá, když manžel tu svou roli nemíní převzat dostatečně. Díky!
Od: cuca®
Datum: 29.07.14 20:47
avatar

Tatínek to musí vzít do rukou, jinak to nepůjde. Mám

to malinko podobne se synem, je mu 13, malinko nám začíná přerůstat pres hlavu. Nekrade, zato umi byt vztekly, stale prilepeny na pc, nekdy toho mám dost.Marne se rozciluju, ze z něj vyroste pěkný spratek, manzel nereaguje, ale copak mám cekat az něco vyvede a ja mu budu moci říct, vidíš, ja ti to rikala?Snad mu to dojde.Takže radim, přesvědčte manžela, ze tato, spíš zadna vychova je k prdu, dceru spis utvrzuje ve sve nepostizitelnosti, proc bych poslouchala matku, kdyz u taty to projde?Snad mě chápete :) a ať manžel to pochopi a nenechá to jen na vás.

Jakou povahu má druha dcera? Ta zadne excesy nemá?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 21:00
avatar

No já nevím, ale chyba asi bude v tom, že vaše dcera má absolutně všechno - krásný největší pokoj v domě, pak docela vysoké obnosy na drobnosti, dárky... a nadprůměrné zajištění rodičů. Nechybí jí nouze. Nedostatkem peněz asi netrpíte, tudíž skutečnou hodnotu peněz se vaše dcera nikdy nenaučila rozeznávat. Pravděpodobně nemusíte až tak moc na nic šetřit, jak to dělává většina národa, a vaše dcera má všechno hned. Možná, že si vaše dcera uvědomuje, že patří ve třídě k těm movitějším, a zvykla si být ta "lepší", ne ta "socka". Pevné kapesné jste jí vzali, ale bokem dostane někdy i 800 Kč! Pro třináctileté děvče je to opravdu dost peněz a ty ji kazí. Kámen úrazu vidím v tomto. Máte doma nejpíš rozmazlenou slečnu v pubertě. Výprask a seřvání? To se jen vaše dcera proti vám ještě více zatvrdí. Nezapomeňte, že je ve věku, kdy jsou pro ni rodičové úplně out a ničemu nerozumí... Být vámi, tak jí dávejte malinké pravidelné kapesné, a pokud bude chtít více peněz, tak ať si něco doma odpracuje a ty peníze si tímto zaslouží. Je drzá na tátu? V pubertě je drzé snad každé dítě. A ať manžel nevozí tolik dárků, nebo zkazíte i tu mladší dceru. Jojo, chudoba je naprd, ale když máte nadbytek všeho, taky to není dobře. Děti si pak ničeho neváží a skončíte tak, že jí budete k 18. narozeninám kupovat auto za mega.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 29.07.14 21:35

Prvně co bych udělala je, že bych poprosila kamarádku o podání trestního oznámení na krádež. Nechala bych dceru v tom vykoupat až po uši. Vím, že není trestně odpovědná, ale mohl by výslech na policii zabrat.

Proč jí dáváte peníze a pouštíte do města?. Za ten čas mohla umýt dvě okna. Má vše a roupama neví co dělat. Kdo to odnáší jste vy. Bez vycházek, bez kapesného, bez počítače, bez televize jen škola, knihy a práce. To by bylo aby to nezabralo. Pokud ani toto nepomůže, tak dohodnout pobyt na půl roku v ústavu - nevyhrožovat, ale jednat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: stir
Datum: 29.07.14 22:28

Dobrý večer. Klobouk dolů. To je rada přiměřená starosti o dceru. A teď na rovinu, tohle maminka asi nedokáže. A bylo by to bez kraválu. Třeba má děvče jenom rádo detektivky, a dělá si vzrůšo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 22:51

Já v tomhle nejsem úplně zkušená, ale děti tyhle věci (kradení, atd.) dělají většinou proto, aby na sebe upoutali pozornost. Věnujete se jí dostatečně? Je to jedináček, nebo má sourozence? Nešikanuje ji nikdo ve škole? Nechce po ní někdo, aby ty věci kradla pro něj? Zkoušeli jste se už jí zeptat na to, proč to dělá (ale ne tím stylem, že ji obviňujete, ale spíše, jako že vás to zajíma, atp.)? Krade sama nebo s kamarády? Navedl ji k tomu někdo? Stýká se s pochybnými lidmi? Znáte její přátele dobře? Někdy také lidé kradou, protože je to pro ně jistá dávka adrenalinu a vzrušní, třeba se jinak nemá jak zabavit, chodí do nějakých kroužků, má nějaké zájmy nebo domácího mazlíčka? Zkuste se vžít do její situace a přijít na to, proč to dělá. Já vím, to se lehko řekne, ale vy ji znáte lépe než já. Jak se jinak chová, jakou má povahu, známky ve škole, záliby? Dělá i jiné špatné věci, jako alkohol, drogy, kouření, hádá se s vámi často? Jinak novinka-vyhrožováním ničeho nedosáhnete. Děcka se ničeho nezaleknou, protože ví, že by jste to stejně neudělali. A kdyby ano, jen by jste to tím zhoršili. Já bych v tomhle případě řekla, že se buď jen snaží upoutat pozornost, nudí se, nebo ji ktomu navádějí kamarádi (nebo se před nimi snaží vytahovat). Nebo to také může mít z televize, internetu, v hodně seriálech se objevuje kradení jako cool a zábavná věc. Dostává kapesné? Já bych nezkoušela na ni být přísnější a všechno jí zakazovat, pravděpodobně si prochází těžkým obdobím a tohle je třeba její způsob, jak to ventiluje. Spíš místo toho, abyste na ni kříčeli, snažte se sní vztah obnovit, být přátelští. Ať ví, že vám může říct cokoliv a vy jí budete rozumět. Ať ví, že ve vás má oporu. A k psychologovi bych nechodila. Je jen málo dobrých a děti u něj stejně nechtějí mluvit, a když ano, tak neříkají pravdu. Je tu příliš málo informací, abych ji mohla lépe pochopit, chtělo by to trochu víc rozvést.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.07.14 10:11

mandy - pokud byste si přečetla napřed celou diskuzi před vaší odpovědí, zněla by jinak. . Vaše otázky jsou již odpovězeny ... jedináček není, kapesné dostávala - nedostávala, 4řky ve škole atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 23:12

Obávám se, že nějaké promlouvání do duše apod. nepomůže... Měla bych dvě rady - nedávat jí žádné peníze a nechat jí s průsery spadnout na hubu... Jenže vy dva se musíte zapřít a nepomáhat. Pokud od vás má nějaký základ, tak se časem probere. Ale potřebuje si těmi průsery projít pěkně sama bez utírání zadečku od rodičů a svalování viny na nemoce a poruchy. Prostě jí v tom nechte vymáchat. A pořádně...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.07.14 23:22
avatar

to je dost konstruktivni navrh.. prestat ji zasobovat prachama, rict ji ze pokud chce penize tak at si je odpracuje a az ji nekdo bude kvuli tem kradezim popotahovat tak at si to vyzere sama.. to by ji mohlo oci otevrit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.14 23:46

Jsem o tom skoro až přesvědčená... V takovém případě prostě žádní psychologové, psychiatři, ústavy (tam se spíše naučí, co ještě neumí...) nepomohou a řvaní, domlouvání, přemlouvání, citové výlevy apod. také ne.

Prostě STOP a všechno si řeš sama, je to na tobě - uděláš průser, vyžereš si ho pěkně do dna... Holka očividně ze žádné sociálně slabé nebo problémové rodiny není, je to jen prostě spratek, který rebeluje a má pubertu... Chápu, že je to pro rodiče strašně těžké, když se o dítě pěkně starají a ono se najednou takto zvrtne, ale nic jiného než radikální řez opravdu nepomůže :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.14 00:13

losfuncha. Já Vám budu oponovat. Píšete, že se dotyční rodiče o dítě pěkně starají. Nemáte pravdu. Vychovávají rozmazleného fracka, kterého si kupují dárky a penězi. Ve 13ti letech 800,-Kč kapesného + veškerý luxus k tomu, to se Vám zdá normální? To, že třináctiletá "slečna" jede sama do města za nákupem a utratí 1.000,- Kč to je jen výsledek velice špatné výchovy. Nejdříve je potřeba, aby se změnili rodiče. Oba. Jinak budou lítat v takovém celoživotním průšvihu, že si to dnes umí představit jen stěží. Rodiče musí sjednotit svoji výchovu a hóóódně moc utáhnout opratě. Dceři vytvořit denní program, kde bude mít čas na své koníčky, ale i na pomoc v rodině. Nejhorší na tom je, že dcera jde do puberty, kdy "blbnou" i do té doby poměrně hodné děti. Další obrovský mínus je v tom, že takto byla vychovávána 13 let. 13 nejdůležitějších let v jejím životě, kdy získávala veškeré návyky. Tohle teď nejde zlomit během pár dní, nebo týdnů. Možná se to už nezmění nikdy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.14 00:19

Chápu Vaši námitku, já to myslela malinko jinak - rodiče se ze svého pohledu o dceru pěkně starají, investují do ní, dají jí vše, co jí na očích vidí a ona se jim takto odvděčí ;)

Né, mně se to opravdu normální nezdá, já měla jednoho mončičáka a na každou korunu jsem si musela "vydělat" pomocí v domácnosti ;) Maminka byla samoživitelka, na krku mě měla babička, když byla maminka v práci a peníze jsme nikdy neměly a nemáme dodnes, ale máme se rády a držíme spolu

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.14 03:10
avatar

V jednom filmu zaznělo: "Děti pracháčů nestojí za nic." A to je ten problém. Co pozoruji v okolí, děti bohatých rodičů jsou vždy nechutní spratci. Mají všechno takže si myslí, že taky můžou všechno. Nikdo pro ně není autorita. Nemusí se učit, protože si školu koupí, nemusí se snažit něco umět, protože tatínek najde teplé místečko. Můžou se jen bavit, fetovat, dělat bordel. Rodiče vše vyžehlí.

Pokud u dospělých platí, že peníze kazí charakter, u dětí to platí 10x víc. Proč by dcera něco dělala, když si žije jako v bavlnce? Proč by se učila? Proč by makala někde na brigádě, když jí cpete horem dolem? Když udělá průšvih, ani nedostane zprava zleva. Jinak řečeno, nedostane žádný trest, který by ji pro příště odradil od podobného jednání. Tím trestem nemyslím posílání někam do pasťáku, to by bylo jen přehazování Vámi vytvořeného problému na jiné a totální ztrátu vlivu.

Dítě je defakto podobné jako pes. Pokud pes nemá správnou výchovu a hlavně pevnou ruku, velmi lehce se zkazí. Protože mu páníček vše dovoluje, stane se z něj nevychovaná otravná uštěkaná bestie skákající po lidech. Takže pokud nechcete, aby se z Vaší dcery stala feťačka, povalečka a kriminálnice, musíte začít jednat. Především si promyslete, jaký trest ji bude nejvíc "bolet" - nemyslím jen fyzicky. Prostě trest musí být vždy trestem. A nesmíte se nechat ukecat. Nemůžete ji třeba přestěhovat do nějakého malého pokoje? Sebrat jí nějaké věci, třeba oblíbené oblečení, boty? Dokáže Váš manžel sebrat koule ze země a začít se chovat jako chlap? To znamená, když dcera něco provede, dá jí pár výchovných facek? Je důležité aby si jako ten pes zafixovala příčiny a následky. Příčina - něco ukradne - následek - dostane přes hubu, zabavíte jí mobil, počítač, oblečení. Nechce se jí učit? Vyzkoušejte ji a když nebude nic umět, opět musí přijít citelný trest. Bude si to pamatovat, příště už to neudělá. Sice bude zuřit, ale časem se srovná. Pokud nebude mít teď vojnu, nesrovná se nikdy a skončí špatně. Prostě se jí musí co nejdřív vštípit, že některé věci se nedělají, stejně jako se to musí vštípit tomu psovi.

Můžete zkusit i jinou věc - třeba s ní vařte, učte ji domácí práce. Donuťte ji cokoliv dělat, nepodporujte ji ve flákání, na to si nesmí zvyknout. Klidně s ní sportujte, zajděte třeba na bazén, na kolo. Musíte jí teď věnovat maximální pozornost. Peníze jí žádné nedávajte, donuťte ji jít na brigádu, aby pochopila že když něco chce, musí pro to něco udělat. Třeba pak pochopí, že když se nebude učit, bude dělat po zbytek života nějakou "podřadnou" práci za pár korun, která ji nebude vůbec bavit. Držím palce.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.07.14 10:46
avatar

Napsal jste trochu drsně - nelíbí se mi srovnávání dítěte se psem - ale víceméně máte pravdu. Až na tu brigádu tedy, slečně je 13. Což samozřejmě neznamená, že nemůže pracovat doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 30.07.14 10:54
avatar
Megacruiser *palec* *palec* *palec* Mluvite mne z duse,lepe se to ani popsat a vysvetlit neda !
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jinx®
Datum: 30.07.14 12:12
avatar

V blizkosti mojho bydliska je farma ktora je volne pristupna verejnosti.Majitel a sucasne gazda s rodinou na dost mocnu a pevnu ruku aj na takych ako je vasa dcera.Mladi su tam dobrovolne,roboty a zveri je tam viac nez dost,rezim je pevny a ak nie,tak gazda prihodi povinnosti.Mladi su odkazani sami na seba skoro vo vsetkom a moznost privyrobenia si je v tom co vyrobia a predaju v dedine..pripadne ak je nejaky sviatok napr.Velka noc alebo Vianoce ked tam robia zivy Betlehem.O Farmu sa vsak treba starat a to je to co by vasa dcera potrebovala..a este k tomu pekne daleko z domu...a zmenila by pohlad na zivot.Aby som Vam nekradol iluzie nieje to Farma ako poznate z TV.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalamamka
Datum: 30.07.14 15:46

Chci Vám všem HROZNĚ MOOOOC poděkovat (!) za Vaše přiléhající rady a zkušenosti. Velmi si jich vážíme, pečlivě dvakrát jsem již je pročetla a jistě se k nim ještě vrátím. Již jsem je dala číst i manželovi a plánuji je dát přečíst i dcerce, aby pochopila, že nejsme zlý, když ji vychováváme a uzdu zkrátíme. Ukradenou tisícovku musí doma nadpracovat za 50kč na hodinu-již "vydělala" 200Kč těžkou dřinou kopání hlíny. Okradeným se půjde osobně omluvit. Dostala pěkný výprask a řvalo se tu, ale přineslo to ovoce- pochopila, co provedla. Nastolili jsme přirozené důsledky- tresty a varování, že při příští krádeži také přijde o svůj pokoj apod. Jak se tu někdo ptal, odpovídám: mladší dcerka je naprostý opak (povahou je opak flegmatika) jako bílá a černá. Sice ještě není v pubertě, ale již teď je vidět ten rozdíl -naprosto zodpovědnější než starší dcera, velice tvárná a toužící se zalíbit rodičům. Fakt jsem velice vděčná za Váš čas a názory, jsou pro mě momentálně jako vzduch k dýchání, protože nechci udělat nějakou chybu. Díky, díky, díky )

Datum: 30.07.14 16:45
avatar

Velká pochvala na adresu Vaši a manželovu!:) *ua* Hlavně zásadní pravidlo - buďte důslední! To je největší problém současné výchovy u nás. Prostě ne, že za měsíc se vám nebude chtít zase něco řešit, tak to protentokrát necháte být. Ee, jakmile jednou povolíte, budete začínat zase od začátku.

Jen si dovolím poznámečku - 50kč na hodinu mi přijde moc. Já bych dala tak 20,-. Za 50,- kč leckde dělají studenti vysokých škol.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pb®
Datum: 30.07.14 22:27
Nikde jsem se nedočetla, jaké byly důsledky chování dcery. Kdybych tohle udělala já, velmi pravděpodobně by mně rodiče seřezali natolik, že bych to už nikdy nezopakovala. A tenkrát bych za podobné chování nejspíš šla i do polepšovny, kterou mě maminka od mala strašila. Efekt to mělo dobrý. Kapesné jsem dostávala vždy docela velké, ovšem ne na nakupování blbostí, ale abych se naučila hospodařit s danou částkou. Ve 13ti jsem sama chodila na poštu platit obědy, kupovala jsem si tramvajenku, zbýt muselo i na školní akce a potřeby. Teprve až byly zaplaceny potřebné věci, mohla jsem si koupit něco pro radost. Vím, že dnes se co se dá platí přes net, ale možná by stálo za to zavést dceři účet, tam jí posílat danou částku, ošetřit denní limit a debet a hospodař si. Jó utratila jsi víc? Tak nežereš. Doslova. Nezaplatila sis obědy, neobědváš a doma nic nemít. Nakoupit večeři až cestou z práce. Nebo mít doma jen základní potraviny, z kterých se musí jídlo uvařit. Nic co se dá dát rychle na chleba, snad krom másla. Vydržet to týden, příště by si mohla dát pozor, jestli bude utrácet za blbosti. Ono pořekadlo kdo chce víc nemá nic, je pravdivé, neříká se jen tak.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: helena85
Datum: 16.08.14 14:43
"Nezaplatila sis obědy, neobědváš a doma nic nemít. "Tenhle kousek bych - obzvlášť u holky, které často blbnou s dietami - vynechala; pamatuji si vlastní pubertu, jak jsem toužila po tom abych dostávala peníze "na obědy" a "na svačiny" a pořád jsem počítala kolik by mi zbylo, kdybych vydržela nejíst... Tehdy bych peníze za jídlo nikdy neutrácela, pokud jsem si zapomněla svačinu a bylo mi zle z hladu, tak jsem radši jedla papírové kapesníčky s vodou. Tramvajenky jsou taky problém, alespoň v Praze to velmi dlouho trvá než je z pokuty průšvih (= děckám se to podaří zatajit). Spolužačka ze SŠ šla do exekuce za černé jízdy během SŠ studia... osm let po maturitě."Nebo mít doma jen základní potraviny, z kterých se musí jídlo uvařit."Tohle je dnes problém na straně mnohých rodičů, sami jsou líní vařit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 14:08
avatar

Zdravím , já myslím že umisťovat třináctiletou holku do nějakého ústavu nebo s ní navštěvovat psychology není zrovna ideální řešení . Zatím se jedná přece "jen" o malé přestupky které lze řešit v rodinném prostředí. Vzpomeňme si jaké jsme my dělali hlouposti a vždycky se všechno vyřešilo . Zkuste se spíše zaměřit proč krade , proč si kupuje luxusní věci. Drogy v tom určitě nebudou ale holka se chce spíše prosadit u kamarádek , chce být jako oni možná lepší než oni. Možná má pocit že není v partě oblíbená tak se snaží takto na sebe upoutávat pozornost. Je také možné že jí i někdo k tomu přímo nutí aby kradla ale to pouze hádám a spíš bych se přiklonil k té první variantě že potřebuje být středem zájmu. Poznala ,že když někomu ze spolužáků ukáže co si koupila , je pak v partě oblíbenější a má pocit že je o ní zájem. Osobně bych se tedy zaměřil na to s kým se stýká jaké má kamarády jestli se třeba nedostala do nevhodné party. Zkuste sama zjistit proč potřebovala ukrást peníze , přímo Vám to asi neřekne ale něco určitě naznačí. Zkuste jí vysvětlit jak byste se pak v dané situaci zachovala Vy jako matka a buďte jí vzorem . Křikem a nesprávně vedeným trestem jí nepřimějete ke slušnému chování ale spíše se pak v budoucnu může stát i to ,že od Vaší rodiny bude utíkat protože v ní nenajde svůj vzor a pochopení.

Pevně věřím že to s dcerou zvládnete a držím vám palce. Kdyby i přesto byl nějaký problém můžete se na mě obrátit :) .

Petr Baier ( pb.consulting@mail.com )

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ja1
Datum: 15.08.14 17:10

Nejlepší základ jak se dostat do politiky *palec* Holka bude mít nejlepší průpravu a bude se jednou mít dobře *ua**slunce* Bude z ní velký zvířéééé... na kraji nebo třeba až na ministerstvu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: helena85
Datum: 16.08.14 14:50

Časopisy, plavky, luxusní drogerie... zdá se mi to, nebo je dcera parádnice?

Pokud ano, vhodným trestem by mohlo být zakázat jí nosit "hezké" oblečení dokud se nepolepší. Patrně se chce (mimo jiné) vytáhnout před spolužačkami, takže by měla vědět, že pokud bude krást a flákat se tak, bude bude ještě hůř oblečená (mít trapnější mobil atd.) než kdyby měla jenom to, co má získané poctivě.

Naštěstí dnes už je oblečení hodně levné, mobil z bazaru taky, takže není problém nakoupit zásobu oděvů ze sekáče typu "vše za 10 kč" a v bazaru koupit nějaký mobil který umí jen telefonovat a SMSkovat.

Projeďte historii internetu v počítačích (příp. dalších zařízeních), nemá nějakou stránku nebo blog kde by se chlubila "svými" novými věcmi? Dívejte se po adresách jako Instagram, Tumblr a různé blogy (blogspot.com) a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: scorpion*
Datum: 19.11.15 17:21

Tak to je v pěěěkně divokých letech.Špatná společnost,něco jí schází,atd. Ale to není nejhorší.Když jsem byl ve školním věku já,...znal jsem taky kluky,..kteří rádi kradly.Ovšem sladkosti z obchodů. Horší by byla myšlenky,..pokud jsou to jen peníze,..tak přemýšlet o omamných jedech.Tráva,pervitin apod. Snad to není její případ.Ale mnohdy právě krádeže vedou i k takovému závěru

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoufalamamka
Datum: 13.01.16 15:29

Dceři je jíž 14let, ale lže vesele dál. Akorát se v tom vylepšila - už ani já nepoznám, kdy lže a lže vesele i ve škole. Díky tomu dnes dostala třídní důtku a bude ve "speciálním školním programu" - prostě úzká spolupráce nás rodičů a učitelů. Snad už nekrade, i když dnes zase měla 20kč, vypadla ji z kapsy. Tak si myslím, že ji nám zase ukradla. Tatínek se mírně zlepšil, ale nezabral. Prostě pořád upřednostňuje důvěru a lež dcery musím na 300% já dokázat, jinak naprosto okaté lži nebere. Takže ji vlastně vycvičil ve lžích. Pořád se divím, že instinktivně nepřebírám celou funkci "tátovství". Kdybych to totiž udělala, manžel by to VELICE uvítal a VELMI SPOKOJENĚ by se zařadil do místa "maminkovství." On NECHCE tak vychovávat jako chce kamarádit. Jsem tedy i na něj velmi naštvaná. Ano, jak tu někdo psal, také mám dojem, že dcera lhát nepřestane. A nemám pocit, že i když se snažíme o sebelepší vztah s ní, tak jí to motivuje se změnit. Ona je sama se sebou v jistém smyslu spokojená, je velice přespříliš neambiciozní. Chce pohodlný život a zajímá jí jen, jak se má dnes. Co bude zítra je jí šumafuk. Má teď na ZŠ na vysvědčení hodně trojek a hrozí ji i čtyřka a ona to upřímně považuje za dobré známky - přitom se učí jen asi dvě hodiny týdně! Já to s jejím učením už vzdala a manžel na to kašle.

Datum: 13.01.16 15:53
avatar

Samozřejmě výchova není lehká zvláště pokud si dítě "postaví" hlavu. Nic méně lepší než křičet, mlátit a držet přístnost je snaha druhého pochopit tedy nesnažit se odstratit chování ale pátrat po jeho příčinách ( školní psycholog asi nebude příliš dobrý, více disciplíny je bohužel ta nejdebilnější/nejuniverzálnější rada - prostě se jim to nechtělo řešit) Zákazy, kříčení ani rozčilování nepomůže neboď ono právě to zakázané ovoce nejlépe chutná .. Přičin chování může být spousta .. s tím by vám musel pomoci psycholog (Dobrý - to ti školní z praxe většinou nejsou a děti se školním svěřovat nechtějí neboď není tak uplně cizí a často jsou u toho učitelé). Třeba se snaží stáhnout pozornost, mám kamaráda který měl syna - pořád nějaký průser, zlý, nesoustředěný, známky špatné začali chodit za psychologem a vše se až neuvěřitelně otočilo. Že chodíte k psychologovi neznamená že jste nějak "zvláštní nebo šáhnutí" často je to blok který má problém spousta lidí překonat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.16 16:59
avatar

O dceru máte starost, určitě jste dobří rodiče. Někde je, podle mě chyba. Není ve škole přetěžovaná, nebo nenutíte ji se moc učit doma? Takhle se často chovají děti, které nevědí kudy kam a nějakým nevhodným způsobem "upoušťejí páru". Jako by se podvědomě mstily na jiných za to, že neví jak dál a psych. tlak stoupá... Často třeba poškozují cizí věci, třeba proříznou bundu v šatně, zahodí jednu cizí botu a pod. Pokud nemá nějaké problémy ve Vašem vztahu s bývalým mužem, může to být i ta kleptománie. Zamyslete se a pokud Vás nic nenapadne, navštívila bych Pedagog. - psycholog. poradnu. Měli by odhalit, co za tím je. Když se najde příčina, odstraní se, tak se může rychle srovnat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.