Hypotéka - na co si dát pozor?

Od: Datum: 29.07.14 17:04 odpovědí: 8 změna: 02.08.14 08:17

Zdravím, jelikož si beru poprvé hypotéku mám pár dotazů.

Kupuji nemovitost RD - za cc 500 tis...zatím obyvatelnou, později budu opravovat.

A teď - vyřizuji si hypo od Mbank - kde po mě chtějí vůbec před schválením návrh kupní smlouvy, nabývací listinu, LV atd...pak také odhad nemovitosti ze seznamu jejich odhadců.

Realitka chce po mě rezervační zálohu na vypracování těchto dokumentů ( kupní smlouva, atd) asi 50.000,-

Odhadce si zaplatím - toho jsem vybrala ze seznamu banky - a stojí cca 4500,- ale...

Jak mám složit rezervační zálohu když nemám schválenou hypotéku? a neschválí mi ji do té doby, dokud mi realitka nedodá návrh kupní smlouvy? CO s tímto kolečkem? zatlačit na reality ať mi ji vystaví bez toho ani bych jim cokoliv dala? Pokud mi banka hypo neschválí, max. npřijdu o peníze, které jsem dala odhadci...ale o 50.000,- by se mi fakt přijít nechtělo i když mi makléčka tvrdí, že mi je poté vrátí i když hypo dopadne či nikoliv...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.14 17:19
Kupovat nemovitost bez koruny v kapse je nerozum. Budou následovat ještě další různé poplatky. Na ty taky nemáte? Maléřka vám lže pokud ucuknete, celou částku vám určité nevrátí. Chtějte to po ní písemně a uvidíte jak se začne cukat.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.07.14 17:34

Neobyvatelná nemovitost za 500 000,- bude vyžadovat hodně velkou investici (+-1mil?). A pořád to bude staré...

Z čeho to chcete opravit (nebo alespoň udržovat), když nemáte na zálohu?

Osobně bych do toho nešel.

Datum: 29.07.14 17:45

Či máte nebo nemáte na opravy a koupi nemovitosti řešíte takto je vaše věc.Nikdo neví v jaké jste situaci.Nevím proč se nad tím někdo vůbec pozastavuje.Odpověď na otázku je nechte si to napsat .Dobře pročíst a ať je to orazítkované.Já to tak měl.Zaplatil jsem zálohu s tím ,že pokud odstoupím od koupě do určitého data(pozor na dodržení datumu) dostanu zálohu v plné výši zpět.Zda jsem měl štěstí nebo je to běžné nevím.Zkuste se domluvit a uvidíte.

Datum: 29.07.14 18:02

Hypotéku od Mbank jsem si na RD bral před 1/2 rokem, takže ti mohu poradit.

1) Pokuď máš skutečně o nemovitost zájem, tak klidně podepiš rezervační smlouvu. Ale..

2) Od realitní kanceláře si nech do rezervační smlouvy dát, že v případě, že nemovitost nekoupíš z důvodu odmítnutí banky poskytnout hypotéku, tak se depozitum vrací v plné výši zpět.

3) Připrav se, že vyřizování hypotéky může u Mbank trvat docela dlouho. Mě schvalovací proces trval cca 2měsíce a to jsem ze svých peněz dával hotově přes 1mil. Na internetu jsou případy i daleko delší.

Od: nikol*
Datum: 29.07.14 18:53

Stěhuju se po 7 letém vztahu. Měs. náklad na hypo mám cca 1800,-/měs. což + výdaje při mém platu 23tis čistého...si myslím že je OK...

Mám tři velké psy, kterých se nevzdám a tak byt v pronájmu nepřipadá v úvahu...Nepočítám, že zůstanu sama, bez partnera...takže opravy časem a společné...Dům má funkční plyn.kotel, vodu, elektriku. Vybavení si vezmu ze stávajícího domu...

Co tedy než začít ve starší domku? Byt nechci, k rodině taky ne...

Majetek mám, ale movitý a nechci na hned prodávat auto a kupovat levnější atd...

Našetřeno bohužel ve 25 letech nic moc nemám...pomoc rodiny nechci...

JDe mi spíš o to, jestli makléřka ucukne od 50.000,- v případě že ji řeknu že je nemám...Jestli zalohu oželí či nikoliv...a bude prodávat dál...

Budu doufat že Mbank dopadne...snad...

Od: katkavan*
Datum: 30.07.14 00:22
Byla jsem ve stejne situaci. Snad vsechny realitky nabizeji moznost financovani. Postaci take zazadat onu realitku, aby pomohla s financovanim. Byť si nakonec hypoteku vyresite sama. Pomuze Vam to nahnat trochu casu. Samozrejme, pokud je o Vami vybranou nemovitost obrovsky zajem, realitka muze dat prednost rychlejsi koupi. Pravdou je rezervacni smlouva s vyse uvedenou skutecnosti, zapsat vraceni zalohy v plne vysi. Ci rezervacni smlouva bez slozeni zalohy na dobu urcotou.

Od: nikol*
Datum: 01.08.14 18:23

Tak za 1) jsem si dojednala s makléřem prodloužení rezer. smlouvy z 30 dnů na 60 dnů

2) rezervační poplatek stáhla z 50 tis na 10 tis.

3) Zrušila ustanovení ve smlouvě, že pokud odstoupím, zaplatím ještě 5% z ceny nemovitosti

4) v případě, že mi banka neschválí úvěr z jakéhokoliv důvodu, bude mi vrácená záloha...

Vše mám písemně... Tak snad...

A za další - odstoupila jsem od Mbank, protože si hypo představují jak hurvínek válku a přešla k čsob kde umí vše vysvětlit a poradit..Není tam sice tak báječný úrok ale raději o 50,-/měs. více, než se u Mbank dohadovat..

Snad koupě dopadne jak má...

Jinak nemovitost je po starší paní, původní ale udržovaná.3+1 s malou zahrádkou a garáží...prostě starší domek, kde je v pořádku voda, plyn a kotce vč.topení a elektřina...

Zatím stačí...Postupne se bude opravovat...

Dík všem za rady...

Datum: 02.08.14 08:17

jj je to tak, není jednoduché vzít si hypotéku. Čeká vás velké papírování a řada kamenů úrazu.

Když hypotéku nedostanete, pak rezervační záloha skutečně může propadnout. Je tomu tak proto, aby nikdo nikomu neblokoval prodej, aby se všelijakým spekulantům prostě nevyplatilo zablokování něčí nemovitosti. Si představte tu situaci, někdo si někdo zarezervuje něčí nemovitost, pak natahuje čas a o hypotéku vůbec nepožádá, třeba proto aby na majitele přitlačil. Propadnutí zálohy je solidní páka na spekulanty a šmelináře.

*

Druhá věc, velmi pravděpodobně nedostanete hypotéku na sto procent ceny. Částečně budete muset nemovitost zaplatit ze svého, této částce se říká akontace. Pro nemovitost za 500 tisíc to bude pravděpodobně něco kolem 50-80 tisíc.

*

Třetí a hlavní problém se vynoří na nečekané straně. Banka vám pravděpodobně dá hypotéku pouze do výše odhadní ceny a ta bude nižší, než cena prodejní. Právě zde v tomto bodě si dávejte proklatě dobrý pozor při odhadu ceny nemovistosti.

*

Tak počítejte. Budete potřebovat 50 tisíc na rezervační zálohu, pravděpodobně 50 až 80 tisíc na akontaci, no a jestli bude odhadní cena nemovitosti 400 tisíc, pak někde budete muset splašit i ten zbytek 100 tisíc, který bude chybět do kupní ceny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.