Jak se bránit stalkingu

Od: Datum: 29.07.14 08:16 odpovědí: 8 změna: 29.07.14 16:28

Dobrý den,

potřebuji radu jak se bránit! Vše bylo z mé strany 2x podáno na policie, jednou byl výsledek přestupek se směšnou pokutou a podruhé pachatel neznámý! Jedná se o to, že jsem před rokem pomohla týrané ženě (20 let jí týral) odejít od manžela a od té doby mi její bývalý manžel dělá peklo ze života. Bohužel on stále bydlí ve stejném domě jako já! Začalo to tím, že mi ničil poštovní schránku, na kterou mi psal sprostá slova, když jsem se obrátila na policii, tak mi řekli, že bez důkazů nic nezmůžou! Nainstalovala jsem tedy kameru a daného souseda 3x natočila jak mi píše na schránku. Pod tíhou důkazů se nakonec přiznal a policie vše předala na město jako přestupek. Zaplatil mi novou poštovní schránku, písemně se mi omluvil a úřednicím tvrdil, že už dá pokoj! Nedal :( když nemohl psát na mojí schránku, začal psát na mé auto. Pronajala jsem si tedy garáž a schovávala auto tam. Našel i jí a opět mi na ní napsal sprosté výrazy!Jeho poslední útok z tohoto víkendu byl, že mi postříkal kytky na balkóně nějakým roztokem a ty jsou na odpis (bydlím v přízemí). Neustále mi na balkón hází vajgly, krabičky od cigaret, účtenky z hospody a obchodů, ruličky od toaletního papíru! Momentálně je již kamarádka s ním rozvedená, ale jeho útoky i vůči ní stále pokračují. Má na krku podmínku za stalking, za odesílání sprostých sms a tak vymyslel zasílání SMS zpráv z O2 brány - když měla policie k prošetření, tak prý nelze dohledat? Bývalé manželce polévá okno olejem, mýdlem atd. Sleduje jí a pak posílá nechutné SMS zprávy. Mají společné dluhy a on je nehradí v plné výši a od minulého měsíce neplatí nic. Už opravdu nevím jak dál! Prosím o radu, kam se obrátit, když policie nepomohla! Jsem ochotná to i zmedializovat. Toto je jen část problémů, je toho mnohem více, případně upřesním. Děkuji Šárka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wogoos*
Datum: 29.07.14 09:05

Bohužel demokracie není pro slušné lidi ale pro darebáky. Tady pomůže jen na hrubý pytel hrubá záplata. Já osobně bych to řešil tak, že bych mu nechal párkrát dát po hubě, pár věcí mu oplatil a občas ho při něčem přichytil a seřval jako psa. Chce to ale mužský element. Nejvíc se hodí osoba kterou s vámi nemůže nikdo spojovat. Odkud přibližně jste? Třeba by byl někdo ochotný.

Ohodnoceno: 1x

Od: rinecka
Datum: 29.07.14 11:18

Jó tak to máte pravdu, přesto vím, že i kdybych věděla, že tohle bude následovat šla bych do toho i tak znovu! Žádný člověk nemá nárok se k druhému chovat tak jako se chová on ! Bohužel jsem momentálně bez mužského elementu, tudíž nemám žádnou ochranu a tak si na mě vyskakuje a dělá to co dělá :( Vím, že by si zasloužil oplatit mu stejnou mincí, jenže taková já prostě nejsem. Nesnížím se na jeho úroveň. Myslím, že člověk, kterému je 50 let, má dvě děti a 25 let soužítí v manželství by měl vědět co dělá. Ale on tvrdil při řešení na přestupcích, že si neuvědomoval, že páchá trestný čin! A z toho usuzuji, že nemůže být zdráv :( Jinak jsem z Mělníka a týraná kamarádka momentálně rezignovala cokoliv řešit, po tom co jsme vše několikrát předali na policii a ta nás vždy zklamala !

Datum: 29.07.14 09:10

Stalking je trestný čin, ne přestupek (od roku 2010); ale to jistě víte. Na stránkách policie jsou nějaké rady,

Možnosti obrany proti stalkerům

Dejte stalkerovi na vědomí, že o něj nestojíte, nemáte zájem

Přerušte osobní kontakty s pronásledovatelem - neodpovídejte na vzkazy, urážky, na telefonáty, nereagujte na SMS, nescházejte se s ním (jakýkoli kontakt s útočníkem může vést k prohloubení zájmu o oběť)

Vyhýbejte se místům možného setkání, změnit své návyky

Nechoďte s ním na schůzky

Uchovejte všechny SMS, maily a další materiál (možný důkaz), snažte se projevy pronásledování evidovat a zdokumentovat

Informujte své blízké o pronásledování, případné totožnosti útočníka4. Vyhledat pomoc

Mimo domov se pohybovat s další osobou – členem rodiny či jinou důvěryhodnou osobou, noste s sebou legální prostředky pro svou obranu (pepřový sprej, alarm)

Noste u sebe mobilní telefon pro případ přivolání pomoci

Nezveřejňujte své osobní údaje (telefonní číslo, adresu), kontakty na sebe dejte jen lidem, kterým důvěřujete

Kontaktujte odborné instituce: Bílý kruh bezpečí (www.bkb.cz) a další organizace pro pomoc obětem trestných činů

Kontaktujte Policii ČR v případě oprávněného pronásledování, obtěžování nebo napadení, je-li jednání pronásledovatele takové, že ve vás vzbuzuje strach, obavy, nepříjemné pocity apod.

řada z nich je pro vás nepoužitelná, ale rozhodně se snažte tyto útoky dokumentovat, jakto jde (napadla mne kamera před garáží, ale při její instalaci pozor, aby toho nezabírala moc, ještě byste se mohla dostat do střetu se zákonem na ochranu osobnosti). A taky bych kontaktoval bílý kruh bezpečí, mají s tím zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.07.14 09:36

Zdravím. Kromě policie mne napadá, zkusit se obrátit i na občanské sdružení, které se zaměřuje na pomoc v různých krizových situacích. Poradí s postupem v konkrétní situaci buď přímo, nebo Vám poradí, kam se obrátit v místě bydliště, kde Vám pomohou problém řešit a budou se této situaci věnovat třeba s větším pochopením..

Zkuste kontaktovat zde:

http://blansko.charita.cz/ohrozene/spona/

http://www.zachranny-kruh.cz/…-socialni-a-pravni-pomoc.html

Datum: 29.07.14 09:54

odstěhujte se a máte klid..bohužel pro dobrotu na žebrotu..

Datum: 29.07.14 12:14

Zdravím, z osobních zkušeností mých i zkušeností známých - sežeňte si dva tři velké kamarády a milého souseda navštivte beze svědků. Není potřeba jej jakkoli napadat, prozatím stačí jen láskyplné přitisknutí ke zdi a slovní varování.

Zřejmě se nejedná o řešení "inteligentních" lidí, protože sílu prý používá jen hlupák, jak už jsem někde četla, ovšem toto řešení je poměrně dost účinné a trvalé. Protože policie ani rady typu "nevšímej si toho", "ono ho to přestane bavit" nepomůžou. Leda byste pořídila kamery na každý metr domu i garáže, případně se odstěhovala.

Případně můžete oplácet stejnou mincí, propíchat gumy, rohožku a chodbu polít olejem apod., ale obávám se, že by to nikam nevedlo.

Popravdě, neumím si představit bydlet v jednom domě s takovým záškodníkem.

Od: rinecka
Datum: 29.07.14 14:01

Dobrý den,

to co píšete by bylo nejspíš řešení, ale já bohužel nechci nikoho dalšího do tohoto zatahovat a dělat mu tím problémy. Jelikož milý soused má na místní policii kamaráda díky, kterému mu zřejmě vše bude i nadále procházet! Odstěhování by možná bylo řešení, ale momentálně to není možné! Jinak pro příklad předkládám omluvný dopis od souseda a nápis, který jsem měla na dveřích garáže. Tyto dvě věci jsem předala jako důkaz policii, protože je evidentní, že písmo je jedno a to stejné a navíc psáno stejnou fixou jako, když mi psal po schránce (navíc i jeho manželka toto písmo poznala)! Takže je evidentní, že policie se tím vůbec nezabývala a to mě opravdu dost silně štve :(

Datum: 29.07.14 16:28

Ještě mě napadlo, zkuste svůj příběh medializovat - TV Nova, Černé ovce, Občanské judo a další podobné pořady. S desítkami a stovkami případů se pohnulo až poté, co se o to začala zajímat televize.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.